شناخت سنگهای قیمتی و خواص آن‌ها

سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش

amethyst-ring-1 سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش

خیلی از افراد دنبال منبعی معتبر و کامل هستند که همه آن چیزی را که درباره یک گوهر می خواهند در یک مقاله بیابند، مقاله ی زیر مقاله ای کامل و جامع  درباره سنگ آمیتیس، یک سنگ بنفش رنگ که اشراف زادگان برای نوع پوشش و زیور آلات خود از آن  استفاده می‌کنند چرا که رنگ بنفش نماد قدرت است. در این مقاله انواع معادن موجود سنگ، ساختار متفاوت این سنگ، نحوه نگهداری، خرید و تشخیص ارزش و قیمت جواهری آن و از همه مهمتر درباره خواص آمیتیست و نحوه تشخیص سنگ آمیتیست اصل و تاریخچه آن صحبت خواهد شد.

12210-gem-stone-icon سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش تاریخچه مختصر سنگ آمیتیست

این سنگ بنفش را در کتب جواهر شناسی اسلامی قدیم، (جمشت) گفته اند، لکن نام آن در لاتین amethyst است. آمیتیست از زبان یونانی مشتق شده و به معنای (مست نبودن) است، چون می پنداشتند یکی از خواص آمیتیست این است که دست بند و یا گردنبندی از این گوهر در هنگام می خواری، مانع مستی می شود و البته دانشمندان جواهر شناسان ایرانی و عرب نیز در کتب خود به این مسئله و این خاصیت از خواص آمیتیست اشاره کرده اند.

12210-gem-stone-icon سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش ساختار

amethyst-structure سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش

سنگ امیتیس گران بها ترین سنگ در گروه کوارتز ها به شمار می رود. این نوع سنگ نوعی کریستال کوارتز به رنگ بنفش است.

این سنگ بنفش گوهری شفاف با سختی ۷ در مقیاس موس می باشد و جزو مشهورترین نوع در خانواده کوارتز است. این سنگ  معمولا به صورت کریستال شش وجهی پیدا می شود و در سنگ های آذرین و دگرگونی، به ویژه گرانیت و گنیس (سنگ جرقه) تشکیل می شود. گونه ای از این سنگ به نام کوارتز موجود می باشد که همراه با آن  نوع فشرده ای از از کریستال های کوچک بنفش  استخراج می شود اما فاقد بلورهای درشت می باشد. این گونه به صورتی متناوب و لایه لایه و کوارتز شیری رنگ و بیشتر  به صورت ژئود تشکیل می شود و معمولا در کارهای هنری یا مهره های تسبیح بکار برده می شود.
از خواص سنگ آمیتیست این است که در واقع یک سنگ تولید کننده میدان مغناطیسی می باشد، همچنین بدن انسان هم دارای یک میدان مغناطیسی درونی می باشد، در نتیجه امکان تبادل انرژی بین بدن انسان  و این سنگ ایجاد می شود و زمانی که شما برای مدت زمان کوتاهی در برابر میدان مغناطیسی ایجاد شده به وسیله سنگ آماتیست قرار بگیرید، می توانید میدان مغناطیسی طبیعی بدن خویش را بهبود بخشید و از این خاصیت سنگ آمیتیست بهره ببرید.

دسته بندی محصولات آمیتیست

بر روی دسته بندی ها کلیک کنید تا محصولات مورد نظر را مشاهده نمایید

انگشتر آمیتیست (89)

گردنبند آمیتیست (84)

دستبند آمیتیست (13)

نیم ست آمیتیست (28)

12210-gem-stone-icon سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش رنگ ها

این سنگ بنفش در سایه به رنگ های ارغوانی روشن تا بنفش تیره مشاهده شده است، همچنین جالب است بدانید که دارای پدیده دورنگی ضعیفی می باشد و اغلب به صورت بنفش و قرمز مایل به ارغوانی خود نمایی میکند. رنگ های بنفش سیر تا ارغوانی آن به طور معمول در بازار جهانی دارای قیمت بالاتری می باشند. خوب است که بدانید سنگ آمیتیس به رنگ سبز نیز وجود دارد و لزوما این سنگ بنفش رنگ نیست بعضی از بلور های آن در مقابل نور خورشید قسمتی از رنگ خود را از دست می دهند. با وجود این، اشعه x رنگ اولیه آن را می تواند باز گرداند و این خاصیت سنگ آمیتیست است.

-و-نگین-آمیتیست-سبز سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش بلور های آمیتیست با حرارت زیاد به رنگ های زرد روشن، قهوه‌ای، سبز و آبی در می آیند و رنگ های زرد آن به عنوان سیترین فروخته می شود. اما هنگامی که این سنگ به رنگ سبز در می آید دارای  مقدار زیادی عنصر آهن (Fe2+) می باشد که بیشتر  از کوارتز های سبز در طبیعت یافت شده است اما بیشتر  سنگ های سبز رنگ در بازار جواهرات به طریق انجام عملیات حرارتی پدید می آیند. اغلب سنگ های سبز این گوهر نیز از برزیل می باشند. نوع قهوه ای آن یا چایی رنگ  آن که با نام Tea color شناخته شده است نیز بسیار زیباست.

12210-gem-stone-icon سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش خواص سنگ آمیتیست

این سنگ بنفش رنگ میتواند تاثیرات زیادی بر مغز و بدن انسان بگذارد و به دلیل اهمیت خواص سنگ آماتیس استفاده از آن نیز برای سلامتی بدن بسیار توصیه میشود. در ادامه چند مورد از خواص سنگ آماتیس گفته شده است:

۱-یکی از خواص آمیتیست تقویت اراده می باشد.
۲- حکما عقیده دارند که استفاده از این سنگ بنفش روشن برای ترک عادات ناپسند بسیار مفید است. لذا معتادانی که قصد ترک مواد مخدر، سیگار، و یا مشروبات الکلی را دارند، از این سنگ بنفش رنگ استفاده می کنند و این شاید مهم ترین و معروف ترین خاصیت از خواص سنگ آمیتیست بنفش باشد.
۳- همچنین این سنگ بنفش روشن به دلیل ارتباط با چاکرای پیشانی و تاج، برای رفع دردهای ناشی از میگرن و سردرد های عصبی و نیز بهبود حمله های عصبی به ویژه صرع، بسیار مفید است، علاوه بر آن، برای رفع بی خوابی و کابوس سفارش می کنند که آن را زیر بالش بگذارند و بخوابند تا از خواص سنگ آماتیس استفاده کنند.
۴- خواص سنگ آمیتیست : این گوهر با رنگی بنفشی که دارد، ارزش فوق العاده ای در شفا بخشی، خصوصا در زمینه درمان با رنگ ها دارد. در نتیجه ی  سطوح بالای انرژی موجود در این سنگ بنفش رنگ، توانایی این را دارد که به عنوان منبع بی حدی از قدرت مورد استفاده قرار بگیرد که تأثیر بسیار شگرفی روی ذهن و روح و روان می گذارد و این خاصیت سنگ آمیتیست میباشد.

amethyst-color سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش
۵- زدودن انرژی منفی، از دیگر خواص سنگ آمیتیست بنفش است که آن را به انرژی های مثبت تبدیل می کند. تکه ای از این نگین را در گوشه ای از اتاق یا محل کار خود قرار دهید تا علاوه بر پراکنده شدن انرژی های مثبت در فضا و ذهن و روح شما، به تعادل و آرامش دست یابید و از تشویش، اضطراب و هراس، دور گردید.
۶- انگشتر آمیتیست فعالیت نیم کره مغزی انسان را افزایش می دهد، باعث کاهش توهمات مغزی می شود و توانایی های روان بینی را بهبود می بخشد. همچنین باعث میشود الهامات و شهود و شفادهی تقویت شود و گسترش یابد.
۷- تاثیرات سنگ امیتیس باعث می شود تفکر و اشتیاق شخص به سوی سطوح بالاتر معنوی را افزایش پیدا کند.
۸- نیرو های ذخیره شده درون سنگ آمیتیست سبب ایجاد تغییری مثبت و کامل در درون بدن شخص می شود و همین طور باعث می شود از لحاظ روحی و عاطفی-احساسی و معنوی، تأثیرات مثبت شگرفی را به ارمغان بیآورد که جزو بهترین خواص سنگ آمیتیست می باشد.

amethyst-ston-properties سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش

۹- هنگامی که آمیتیست با مقطع عرضی یا جئود در اتاق قرار گیرد، سردردهایی را که به دلیل مشکلات عصبی ایجاد می شوند، فروکش می کند. همین طور  تمرکز فعالیت های مغزی را بهبود می بخشد. همچنین آشفتگی های ذهنی را آرام، خون را تصفیه می کند و سیستم ایمنی را تقویت می کند و از این خاصیت سنگ آمیتیست برای تمرکز اعصاب بسیار استفاده میشود.
۱۰- خواص سنگ آمیتیست : بهترین دارو  برای مشکلات روحی روانی، عصبی و استرسی
۱۱- افزایش دهنده فعالیت سوخت و ساز سلولی
۱۲- بهبود دهندگی فعالیت غدد و هورمون های بدن از جمله خواص سنگ آمیتیست شمرده می شود.
۱۳- این سنگ بنفش روشن افزایش دهنده فعالیت سوخت و ساز سلولی
۱۴- محافظت بدن از اضطراب ها و کابوس ها و بی خوابی
۱۵- بهبود دهنده دردهای ناحیه سر، میگرن و فعالیت سیستم کلی بدن از دیگر خواص سنگ آماتیس میباشد.
۱۶- همچنین از دیگر خواص سنگ آمیتیست که در گردنبند آمیتیست نیز به کار می رود، این است که قابلیت تاثیرگذاری روی کم خونی و اغلب  بیماری های خونی را دارا می باشد.
17- ضد طاسی و جلوگیری از ریزش موی سر: بایستی به صورت دستبند آمیتیست طبیعی در دست چپ یا به صورت آویز از گردن استفاده شود.

12210-gem-stone-icon سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش تشخیص سنگ آمیتیست اصل

-آمیتیست- سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش

در مورد نحوه تشخیص سنگ آمیتیست اصل توصیه میشود که این کار را حتما به یک کارشناس و افراد با تجربه بسپارید چرا که کاری تخصصی است اما در عین حال مواردی نیز وجود دارد که بررسی انها میتواند به تشخیص سنگ آمیتیست اصل کمک کند مانند:

 • اولین و ساده ترین روش بررسی رنگ نگین است که در سنگ اصل رنگ بنفش یا ارغوانی دیده میشود.
 • مورد بعدی شفافیت و وضوح است که سنگهای اصل تا حدی مانند شیشه شفاف و زلال هستند و البته که ممکن است دارای ناخالصی هایی باشند.
 • یکی دیگر از راه ها برای تشخیص سنگ آمیتیست اصل بررسی درجه سختی آن میباشد که 7 است بنابراین با ناخن یا حتی سنگ هایی نظیر، فیروزه، هماتیت (حدید) و لاجورد نباید روی آن بتوان خش انداخت.
 • اندازه گیری وزن مخصوص: البته این روش احتیاج به ابزار نسبتا دقیق دارد. بایستی حجم سنگ و وزن دقیق آن را یافته و با تقسیم وزن به حجم به عدد حدود 2.65 رسید. (برای محاسبه حجم بایستی نگین را درون یک پیاله مدرج آزمایشگاهی انداخته و میزان حجم آب بالا آمده را خواند)
 • بررسی هویت سنگ و اینکه از کجا استخراج شده است نیز میتواند به تشخیص سنگ آمیتیست اصل کمک کند که معمولا این سنگ بنفش روشن در برزیل یا افریقای جنوبی یا آمریکا استخراج میشود. و کمک گرفتن از یک کارشناس یا فروشنده معتبر در این امر کمک شایانی به شما خواهد کرد.

12210-gem-stone-icon سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش بهترین معادن سنگ آمیتیس

amethyst-resources سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش

تولید کنندگان عمده سنگ آماتیست، کشور های برزیل، روسیه، استرالیا، آلمان، اروگوئه می باشند و در ایران نیز یافت می شود. به دلیل این که فراوانی گونه کوارتز در طبیعت زیاد می باشد این سنگ تقریبا در همه جای این کره زمین استخراج  می شود. سنگ آمیتیست همانند گارنت در گروه سنگ های نیمه قیمتی قرار می گیرد. به دلیل این که رنگ این سنگ بنفش روشن و خاص است زیبایی خاصی به انگشتر و گردنبند و ست و نیم ست آمیتیست می بخشد. شاید اگر ذخایر معادن آن کمیاب بود جزو گرانبهاترین نوع سنگ ها قرار  می گرفت.

به علت اینکه خواص سنگ آمیتیست در ملل مختلف شناخته شده و معروف است استخراج آن در بسیاری از مناطق انجام می گیرد. در کوه های موجود دراورال روسیه نوع ارغوانی قرمز پیدا می شود. در معادن اروگوئه نیز از درون سنگ های آتشفشانی استخراج  می شود. بهترین نوع این سنگ  ازمعادن سریلانکا استخراج می شود. بطور کلی در معادن ایران کریستال بزرگ و با رنگی عمیق پیدا نمی شود و بیشتر بصورت ژئود و ریز بلور یافت می شوند. در چشمه های اطراف شهر بوشهر نوعی از این سنگ یافت شده است که به مرور زمان رنگ اش را از دست می دهد و به نارنجی کمرنگ تبدیل میشود. همینطور در مناطق شاهرود و فردوس نمونه های مقاوم و باکیفیتی شناخته شده است.

12210-gem-stone-icon سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش بزرگترین سنگ

the-biggest-amethyst سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش

“ملکه اروگوئه” یا “The Empress of Uruguay” بزرگترین نمونه استخراج شده ژئود آمیتیست در کره زمین می باشد که در سال ۲۰۰۷ میلادی استخراج شده است. ارتفاع این ژئود ۳٫۲۷ متر و ۲٫۵ تُن می باشد! حدودا سه ماه زمان صرف شد تا بتوان این سنگ عظیم الجثه را از نوعی سنگ بازالت (نوعی سنگ آتشفشانی مادر) خارج کرد.

12210-gem-stone-icon سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش روش پاک سازی

این گوهر را در ماه یکبار به مدت زمان حداقل 20 دقیقه تا نهایتا 2 ساعت در آب روان و جاری و یا در آب نمک قرار دهید و بعد از آن به مدت 1 ساعت در برابر آفتاب گذاشته و سپس استفاده نمایید.

از خواص سنگ آمیتیست این است که اگر در مقابل نور خورشید قرار گیرد مقداری کمی از رنگ خود را از دست می دهند. بدین جهت  می شود این گوهر را در مقابل اشعه x قرار داد و این سنگ ها را به رنگ اولیه خود باز گرداند. بعضی از سنگ شناسان  نیز معتقدند می توانند با قرار دادن سنگ در بسته های فویل فلزی، رنگ این کانی ها را بهبود بخشید، زیرا رنگ بنفش این سنگ ها از ناخالصی آهن منشا می گیردند.

بهترین راه برای پاک کردن و خالص سازی انرژی این کریستال ها  و بهره بردن از خواص سنگ آمیتیست استفاده از کانی سیلیس شفاف می باشد. گفته شده که موسیقی نیز این چنین تاثیری را روی کریستال ها دارا می باشد. همین طور قرار دادن این سنگ در نزدیکی سنگ هایی همانند  کوارتز و عقیق باعث افزایش انرژی سنگ می شود. چنانچه در گذشت زمان از درخشندگی سنگ شما کاسته شد با پولیش دادن دوباره سنگ می شود آن را بهبود بخشید تا بتوانید مجددا از خواص سنگ آمیتیست بنفش استفاده کنید.

12210-gem-stone-icon سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش روش نگهداری

شکنندگی، از ویژگی های این سنگ است لذا باید با دقت بسیار آن را نگاه داشت. این سنگ بنفش روشن را به دور از دیگر سنگ ها، چه سنگ هایی سخت تر و چه سنگ هایی نرم تر، نگهداری کنید تا از خاصیت سنگ آمیتیست کاسته نشود. زیرا این سنگ کوارتز می باشد و اگر چه نسبتا سخت و با مقاوم  می باشد، سنگ های جواهری دیگر قادر به خراش دادن سطح این سنگ می باشند.

از خواص سنگ آمیتیست این است که آن را می توان به آسانی با آب گرم و صابون به نرمی تمیز کرد و با استفاده از یک تیکه پارچه ی لطیف آن را پاک نمود. بنابراین، باید در نگهداری، تمیز بودن یا پوشیدن جواهرات خود احتیاط لازم را انجام دهید تا این امکان را داشته باشید که از خواص سنگ آمیتیست بنفش بطور کامل بهره ببرید.  مشابه  سایر سنگ های رنگی، از مواد شیمیایی خانگی قوی برای پاکیزه کردن استفاده نکنید. همین طور از قرار دادن  طولانی مدت سنگ اماتیست، در گرمای بسیار بالا خودداری کنید، به این دلیل که  گرما به سنگ جواهر شما آسیب دائمی می رساند.

12210-gem-stone-icon سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش تشخیص ارزش سنگ آمیتیست

amethyst-ring سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش

رنگ سنگ آماتیست، به این دلیل که ناخالصی های آهن و آلومینیوم در آن وجود دارد پدید می آید. رنگ این نوع سنگ ها از بنفش و یاسی تا بنفش-قرمز روشن متفاوت می باشند. رنگ های تیره تر این سنگ ها با ارزش تر می باشند، به ویژه بنفش کامل با رگه های صورتی. آمیتیست سیبری با رنگ بنفش تیره و رگه های آبی و قرمز بیشترین قیمت ها را به خود اختصاص داده است. نوع سبز رنگ به واسطه ی پردازش گرما ایجاد می شود، اما به دلیل شناخته تر بودن رنگ بنفش، نوع سبز رنگ از معروفیت آنچنانی برخوردار نیست. وزن و ابعاد بزرگتر، زلال بودن و شفافیت بالا، تراش الماسی یا فنسی، رنگ یکدست و عدم وجود ناخالصی در افزایش قیمت این گوهر تاثیر بسزایی دارد. اما در مجموع این گوهر به واسطه یافت شدن در اکثر مناطق از قیمت بسیار بالایی برخوردار نیست. (در مقایسه با یاقوت، زبرجد، زمرد و …)

12210-gem-stone-icon سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش آمیتیست سنگ ماه تولد

month-of-amethyst-birth-1 سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش

سنگ آماتیست را، سنگ ماه تولد بهمن نامیده اند و از خواص سنگ آماتیس برای متولدین این ماه این است که به طور اختصاصی برای مردان باعث می شود تا در جذب زنان و معشوقه خود به آنان کمک نماید. در بعضی فرهنگ ها این جواهر را سنگ روز چهارشنبه نیز می دانند که با تهیه آن میتوانید از خواص سنگ آمیتیست بنفش بهره مند شوید.

محصولات آمیتیست

انگشتر آمیتیست الماس تراش نقره زنانه طرح آلا

۴۱۳,۰۰۰ تومان

گردنبند نقره زنانه طرح آریاناز با سنگ آمیتیست اصل

۲۶۷,۰۰۰ تومان

انگشتر آمیتیست الماس تراش نقره زنانه طرح حفیظه

۲۳۷,۰۰۰ تومان

انگشتر نقره زنانه طرح مهوا با سنگ آمیتیست

۳۷۹,۰۰۰ تومان

انگشتر آمیتیست الماس تراش نقره مردانه طرح شادمهر

۷۲۷,۰۰۰ تومان

انگشتر نقره مردانه فاخر دست ساز طرح اسحاق با سنگ آمیتیست الماس تراش

۷۰۷,۰۰۰ تومان

نیم ست آمیتیست الماس تراش نقره زنانه طرح ماه ور

۶۷۹,۰۰۰ تومان

دستبند آمیتیست الماس تراش نقره زنانه طرح بهشید

۴۹۳,۰۰۰ تومان

گردنبند نقره زنانه آمیتیست الماس تراش طرح ستیا

۲۴۹,۰۰۰ تومان

گردنبند نقره زنانه طرح آرمیتا با سنگ آمیتیست اصل

۲۳۴,۰۰۰ تومان

انگشتر نقره زنانه طرح سمانه با نگین آمیتیست

۳۳۸,۰۰۰ تومان

گردنبند آمیتیست الماس تراش نقره زنانه طرح داملا

۲۸۳,۰۰۰ تومان
به این صفحه امتیاز دهید. از شما سپاسگذاریم

39 دیدگاه در “سنگ آمیتیست: تاریخچه، روش نگهداری، تشخیص + خواص سنگ آمیتیس بنفش

 1. رسپینا گفت:

  با سلام و عرض ادب
  من یک گردنبند امیتیس دارم که رنگش خیلی با امیتیس هایی که دیدم فرق دارد رنگش در مایه های سیاه خاکستری و بنفش تیره هست نمیدونم آیا سنگ امیتیس است یا خیر؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   آمیتیست در رنگ های بنفش روشن تا خیلی تیره وجود دارد.

نظر دهید؛ در کمتر از چند ساعت پاسخ می دهیم.

پر کردن بخش 'ایمیل' اختیاری است.