سنگ های قیمتی و خواص آن‌ها

زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی

emerald-pictures-all-sizes-and-shapes زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی

در این مقاله درباره سنگ زمرد و ویژگی های آن صحبت شده است. نحوه تشخیص این سنگ و راه های تشخیص نوع طبیعی و اصلی، انواع مختلف این گوهر و فواید و خواص زمرد و نحوه نگه داری ازاین سنگ قیمتی در این مقاله اورده شده است. با ما همراه باشید تا با این گوهر ارزشمند بیشتر آشنا شوید ….

12210-gem-stone-icon زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی   شناخت

زمرد یا همان emerald جزو سنگ‌های گران‌بهایی است که از سیلیکات آلومینیوم و بریلیوم تشکیل گردیده است. نام اصلی فارسی آن دوال یا دوبال می باشد. این گوهر گران بها از گونه ‌های بریل است و در سنگ‌های پگماتیت یافت گردد. این کلمه عربی ‌شدهٔ «اسماراگدوس» یونانی است که خود از واژه ای سانسکریت به معنی سبز برداشت شده است. زمرد شفاف طبیعی یکی از چهار گوهر گران بها به حساب می آید و مشهورترین عضو خانواده بریل ها می باشد. از نظر ترکیب شیمیایی و کانی ‌شناسی این سنگ از سیلیکات آلومینیوم و بریلیوم ساخته شده است که به همراه آکوامارین آبی، مورگانیت صورتی، هلیودور طلایی و بریل با رنگ سبز به خانواده بریل تعلق دارد. بریل خالص بدون رنگ می باشد اما اضافه شدن مقادیر ناچیزی کروم و وانادیوم به آن باعث ایجاد رنگ سبز می شود.

emerald-3 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی

12210-gem-stone-icon زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی   تاریخچه سنگ زمرد

این سنگ در طول بیش از ۶ هزار سال در اغلب فرهنگ های مختلف دنیا نظیر یونان باستان و ایران منبع جاذبه و احترام محسوب می شده است. از میان سنگ های قیمتی بریل، این گوهر تاریخچه بالایی دارد. شواهد فروش آن در بازارهای بابل در ۴ هزار سال پیش از میلاد نیز وجود دارد.
در تورات نیز از این گوهر به عنوان سنگ زیربنای شهر بیت المقدس نام آورده شده است و به این دلیل نزد مردم بیت المقدس و قوم بنی اسرائیل از احترام زیادی بر خوردار است. این سنگ به علت زیبایی و قدرت معنوی در بین همه ادیان اصلی مقدس شمرده می شود. رنگ سبز رنگی مقدس در فرهنگ ها و مذاهب مختلف نظیر اسلام بوده و حتی کلیسای کاتولیک نیز از آن به عنوان والاترین رنگ مذهبی یاد نموده است. از خواص زمرد از نظر فیزیکی نیز استفاده می گردیده است و به سنگ مطالعه مشهور بوده چرا که در گذشته قبل از اینکه عدسی و عینک بزرگن مایی کشف شود نوع شفاف این گوهر برای خواندن و دیدن اشیای کوچک مورد استفاده قرار می گرفته است. در مصر قدیم نیز این سنگ سمبل زندگی ابدی و هدیه ای از جانب خدای حکمت به شمار می آمده است .

دسته بندی محصولات زمرد

بر روی دسته بندی مورد نظر کلیک کنید تا محصولات مورد نظر را مشاهده نمایید

انگشتر زمرد (66)

گردنبند زمرد (19)

12210-gem-stone-icon زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی  ویژگی ها

زمرد در مقابل‌ اسیدها مقاوم‌ می باشد و با مواد شوینده‌ مثل‌ آب‌ گرم‌ و صابون‌ مشکل خاصی ندارد، ولی در مقابل‌ حرارت‌ امکان‌ ترک‌ خوردن‌ آن‌ وجود دارد. لذا باید هنگام‌ حرارت‌ دادن‌ و یا سوار کردن‌ نگین دقت لازم را داشت. این گوهر کمیاب گوهری‌ شکننده‌ می باشد. بنابراین‌ هنگام‌ جا به ‌جا کردن‌ آن‌ باید نهایت‌ دقت‌ را داشت؛ چرا که اگر روی‌ سنگ‌ بیفتد ممکن‌ است‌ خرد شود. رنگ‌ سبز زمرد در مقابل‌ نور طبیعی‌ و نور مصنوعی‌ و یا حرارت‌ تغییر نکرده و تقریبا پایدار می باشد. رنگ آن تا دمای ۵۰۰ درجه سلسیوس به احتمال زیاد تغییری نخواهد کرد. سیستم کریستالی این نگین هگزاگونال (شش وجهی) می باشد. این سنگ؛ طبعی سرد و خشک دارد. اکثر بلورهای این سنگ همانند یاقوت، ناخالصی ها و محتویات زیاد و گوناگونی از قبیل کانی های مهمان، مایعات، حباب های گاز و ترک های داخلی دارند که در صورت کثرت این محتویات مات می گردد. جالب است بدانید که این محتویات و ناخالصی ها عیوب به شمار نمی روند بلکه خود عاملی برای شناسایی سنگ اصل از نوع مصنوعی است.

12210-gem-stone-icon زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی نحوه تراش

emerald-2 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی

در حالی که سختی بالای زمرد (۸–۷٫۵) تا حد زیادی مانع خراش دیدن این گوهر با ارزش می گردد اما قابلیت شکنندگی آن بخاطر شکاف های موجود، تراش دیدن، سوارکردن و پاک کردن آن را نسبتاً مشکل نموده ‌است. تراش کاران تراش خاصی را برای این گوهر استفاده می کنند با نام تراش زمردی یا تراش چهارگوش که در اصل یکی از طرح های تراش پلکانی می باشد که گوشه های نگین به صفحاتی مزین می‌شود که علاوه بر تشدید زیبایی آن، مقاومت آن را در برابر فشارهای مکانیکی و عوامل فیزیکی نیز زیاد می کند. مانند الماس برش این نگین هم به نوع، شکل، عرض و عمق برش بستگی دارد.

12210-gem-stone-icon زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی  انواع سنگ زمرد طبیعی

۱- زمرد سبز تراپیچ : این نوع که از منابع کلمبیا استخراج می گردد دارای الگوی خاصی به شکل ستاره می باشد و به همین دلیل به آن سبز ستاره ای نیز گفته می شود.

۲- زمرد سبز برزیلی : همانطور که از نام گونه سبز برزیلی پیداست، این سنگ از منابع برزیل استخراج می شود و به آن ترمالین سبزهم گفته  می شود. جالب است بدانید که در حال حاضر زمرد سبز برزیلی از معادن آفریقا استخراج می گردد.

۳- زمرد زامبیایی :  نوعی است که از معادن کشور زامبیا به دست می آیند و دارای کیفیت بسیار خوبی از لحاظ رنگ و شفافیت است امروزه‌ بهترین‌ نوع این گوهر با کیفیت‌ خوب‌ که‌ در ساخت‌ جواهرات‌ از آن‌ استفاده‌ می ‌شود همین نوع کلمبیاست‌ که‌ از ارزش فوق العاده ای بین جواهرسازان و نگین تراشان دارا می باشد. همین‌ خاصیت باعث‌ شده‌ که‌ نوع مصنوعی‌ با کیفیت‌ مشابه‌ تولید شوند و به‌ جای‌ نوع اصلی به‌ فروش‌ برسند.

۴- چشم گربه ای : چشم گربه ای، نوعی خاص و بسیار کمیاب است که به دلیل وجود حالتی مشابه چشم گربه به این نام معروف شده است، این سنگ با نام دم اژدها نیزشناخته می شود.

emerald-6 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی

12210-gem-stone-icon زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی  ویژگی های مهم

*رنگ: همانطور که قبلا ذکر گردید هر چه رنگ سبز این گوهر پررنگ تر و شدیدتر، سرزنده تر و غیر مات باشد ارزش آن چندین برابر می گردد.
*وزن: این سنگ ها معمولا در اندازه های کوچک پیدا می شوند. این سنگ اگر بیشتر از ۵۰ قیراط باشد هم قیمت الماس با همین قیراط است! در نتیجه وزن پارامتری اساسی در تعیین قیمت سنگ است.
*درخشندگی: این فاکتور که وابسته به نوع تراش می باشد نیز همانند سایر سنگ های قیمتی دیگر روی قیمت زمرد تاثیر ویژه دارد.
*شفافیت:گونه های بی عیب و پاک این گوهر معمولا کمیاب و بسیار گران بها می باشند. ناپاکی ها در سنگ زمرد ظاهری شبیه خزه یا شاخه های درخت دارا می باشند. بیشتر گونه های درشت، معایب و ترک هایی دارند و یا رنگ آنها دارای جلوه های ابری هستند.

12210-gem-stone-icon زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی  زمرد در احادیث

امام رضا (ع) می فرمایند: به دست داشتن انگشتر زمرد فقر را به ثروتمندی تبدیل می کند.
امیر المؤمنین (ع) فرموده اند که در دست کردن این انگشتر باعث آسان شدن و گره گشایی کارها می شود و مشکل ساز نیست.
از حضرت امام موسی کاظم (ع) منقول است که انگشتر زمرد در دست کردن موجب آسانی است که در آن هیچ دشواری نباشد.
همچنین رسول اکرم (ص) فرموده اند دست کردن این انگشتر باعث برطرف شدن فقر می شود.

12210-gem-stone-icon زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی  خواص زمرد در چاکرا درمانی

خواص زمرد در چاکرا درمانی، چاکرای چهارم یعنی قلب را به علت رنگ سبز تحت تاثیر قرار می دهد. از خواص زمرد به گشودن قلب به روی عشق، بخشش، دلسوزی و اعتماد اشاره شده است. این نگین خالص ترین جریان بلورین پرتو سبز است و سنگی است که پاک ترین و خالص ترین نماینده الگوی انرژی چاکرای قلب می باشد. از نظر بدنی از خواص زمرد می توان برای تقویت قلب، خون و دستگاه گردش خون استفاده نمود. این سنگ ترغیب کننده فرد به زندگی و عمل نمودن از روی قلب می باشد و به فرد کمک می نماید تا مرکزیت پیدا کند و دلشکستگی اش را بهبود ببخشد.

emerald-5 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی

12210-gem-stone-icon زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی فواید و خواص زمرد

۱- این گوهر نیروی انرژی بخش و آرام بخش دارد.

۲- استفاده از این سنگ برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری صرع فایده دارد به ویژه برای کسانی که زمینه ارثی این بیماری در آن ها وجود دارد مفید می باشد.

۳- از دیگر خواص زمرد که بسیار به آن پرداخته شده مفید بودن آن برای دستگاه گوارش می باشد. گذاشتن آن بر روی چاکراهای خورشیدی مجاری کیسه صفرا را پاک و فعال می کند و سبب تقویت معده و درمان زخم معده می گردد.

۴- استفاده ازاین نگین برای درمان خونریزی داخلی به ویژه اسهال خونی مفید می باشد.

۵- در غزلی در دیوان شمس مولانا چنین آمده است :
گر اژدهاست بر ره، عشق است چون زمرد از برق آن زمرد، هین دفع اژدها کن
معروف است که این نگین، قلب فیزیکی و عشق عاطفی را التیام می دهد.

۶- این گوهر بین عاشق و معشوق پل ایجاد می نماید و با عشق مرتعش می گردد و انرژی آزاد می گرداند و محبت بین زن و شوهر را زیاد می کند.

۷- سنگ عشق و خیال و شادی می باشد.

۸- اگر زنان باردار از این سنگ استفاده نمایند برای آنان مشکلی پیش نیامده و فرزند آنان به راحتی به دنیا خواهد آمد و درد زایمان زنان باردار را کمتر می کند.

۹- پاکی و ایمان برای شخص به ارمغان خواهد آورد.

۱۰- تسکین دهنده ذهن نا آرام نیز می باشدو برای دارنده اش منطق و خرد و حکمت به ارمغان می آورد.

۱۱- از مهم ترین خواص انگشتر و یا گردنبند زمرد این است که در مراسم و اوراد برای رونق بخشیدن به کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد.

12210-gem-stone-icon زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی  بزرگترین سنگ زمرد جهان

در سال ۲۰۱۱ بزرگترین سنگ در برزیل با وزنی معادل ۳۶۰ کیلوگرم، ۱۸۰ هزار قیراط در عمق ۲۰۰ متری معدن یافت شد. ارزشی آن بیش از ۳۰۹ میلیون دلار تخمین زده شده است.

emerald-11 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی

12210-gem-stone-icon زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی نحوه ی نگهداری

این سنگ با آن‌ که‌ سختی‌ بالایی‌ دارد،گوهری ترد و شکننده‌ است‌ و مراقبت‌ ویژه می خواهد. در مقابل‌ اسیدها مقاوم‌ بوده و در برابر مواد شوینده‌ مثل‌ آب‌ گرم‌ و صابون‌ مشکلی‌ ندارد. اما در مقابل‌ حرارت‌ امکان‌ ترک‌ خوردن‌ آن‌ هست. بنابراین‌ باید هنگام‌ حرارت‌ دادن‌ و یا سوار کردن‌ نگین‌ دقت‌ بسیار گردد. جواهر فروشان‌ بسیاری‌ از زمرد ها را برای‌ اصلاح‌ رنگ‌ یا پـُر کردن‌ شیارها روغنی‌ می‌ کنند.
این‌ روغن‌ به‌ مرور زمان‌ و یا با حرارت‌ خشک‌ می‌ شود و ممکن‌ است‌ بعضی‌ نقاط‌ آن بر اثر شست ‌و شو حالت‌ سفیدی‌ (سفیدک) پیدا کند که‌ می ‌توان‌ آن‌ را دوباره‌ با روغن‌ زیتون‌ (به‌ وسیله‌ یک‌ قلم‌ و کمی‌ پنبه‌ آغشته) اصلاح‌ و شفاف‌ کرد.emerald-7 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی

12210-gem-stone-icon زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی تشخیص زمرد طبیعی از مصنوعی

این گوهر معمولاً دارای ناخالصی می‌باشد که برای تشخیص نوع طبیعی از مصنوعی بسیار مفید می باشد. برخی زمرد های مصنوعی به دلیل ماده به کار رفته در آن ها هنگام قرار گرفتن در معرض امواج با طول موج بالا درخشش فلورسانت قرمز ماتی از خود ساطع می کنند. درصورتی که نوع طبیعی آن اینچنین نوری بازتاب نمی کنند. خوشبختانه با عبور یا انعکاس اواج فرا بنفش در کریستال های طبیعی و یا مصنوعی قادر خواهیم بود تفاوت آن ها را بیابیم. همچنین انواع مصنوعی آن اشعه ماورا بنفش را از خود رد می کنند درنتیجه شفاف تر به نظر می آیند.

12210-gem-stone-icon زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی معادن

بهترین زمرد ها کلمبیایی اند و مشهورترین ها نیز به این کشور تعلق دارند حدود ۱۵۰ معدن ذخیره زمزد در این کشور شناخته شده است. مهمترین معدن کلمبیا، معدن کاسکیوز می باشد. این سنگ هایی که از کلمبیا استخراج می گردند، مرغوبترین و خوش رنگ و آب ترین گوهرها با شفافیت بالا و رنگ سبز سیر می باشند. نوع مرغوب، در کشورهای دیگری همچون هندوستان، ماداگاسکار، زامبیا، پاکستان، افغانستان و روسیه نیز استخراج می گردد.

emerald-9 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی

12210-gem-stone-icon زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی معادن ایران

معدن باغ برج کرمان: این معدن در جنوب کرمان و در منطقه اسفند قه واقع گردیده ‌است در این منطقه نیز افراد محلی، اقدام به جمع آوری این کانی نموده اند و با توجه به میزان شفافیت و اندازه آن، آن را به افراد واسطه با قیمت های مختلف می‌فروشند. ظاهراً این کانی، پس از خریداری به خارج از کشور ارسال می گردد چرا که اعتقاد بسیاری به خواص زمرد در کشورهای دیگر وجود دارد.

محصولات زمرد

6-1-045-emerald-ring-2-230x230 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی
بستن

انگشتر زمرد الماس تراش نقره زنانه طرح ساحله

۲۱۱,۰۰۰ تومان
6-1-034-emerald-ring-5-230x230 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی
بستن

انگشتر نقره زمرد الماس تراش مردانه طرح دور طلایی جابان

۳۲۴,۰۰۰ تومان
10-1-014-several-stones-ring-1-230x230 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی
بستن

انگشتر نقره زنانه چندنگین اصل طرح شمایل

۴۰۳,۰۰۰ تومان
6-1-042-emerald-ring-1-230x230 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی
بستن

انگشتر زمرد زامبیا الماس تراش نقره زنانه طرح زمانه

۱۹۱,۰۰۰ تومان
610034-230x230 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی
بستن

انگشتر نقره زنانه طرح دراسینا با سنگ زمرد

۱۹۹,۰۰۰ تومان
6-1-051-emerald-ring-4-230x230 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی
بستن

انگشتر زمرد الماس تراش نقره زنانه طرح ساعده

۲۰۵,۰۰۰ تومان
6-1-053-emerald-ring-4-230x230 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی
بستن

انگشتر زمرد الماس تراش نقره زنانه طرح ظریفه

۲۰۴,۰۰۰ تومان
6-1-043-emerald-ring-4-230x230 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی
بستن

انگشتر زمرد زامبیا الماس تراش نقره زنانه طرح زلال

۱۸۹,۰۰۰ تومان
6-1-049-emerald-ring-4-230x230 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی
بستن

انگشتر زمرد الماس تراش نقره زنانه طرح انیس

۲۱۱,۰۰۰ تومان
6-1-033-emerald-ring-2-230x230 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی
بستن

انگشتر نقره زمرد الماس تراش مردانه طرح چهار چنگ پارسان

۲۷۸,۰۰۰ تومان
6-1-019-emerald-ring-2-230x230 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی
بستن

انگشتر نقره زنانه طرح فاخر فخری با سنگ زمرد الماس تراش

۱۹۵,۰۰۰ تومان
6-1-047-emerald-ring-4-230x230 زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی
بستن

انگشتر زمرد الماس تراش نقره زنانه طرح سارای

۲۱۵,۰۰۰ تومان

12 دیدگاه در “زمرد سنگ عشق: نحوه تشخیص + خواص زمرد در احادیث و منابع علمی

 1. زهرا گفت:

  سلام ببخشید طلا فروشی های ایران انگشتر زمرد دارن؟؟؟؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   حالا این مورد رو بهتره که از خود طلافروشی ها پیگیری بفرمایید ولی طلا فروشی هایی که ما دیدیم بعضا زمرد هم داشتند.

 2. ناشناس گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  چندین سنگ قیمتی موجود هست
  برخی به قدمت ۱۰۰ ساله مثل آمیتیس – لعل – عقیق سیاه – سافیر و الکساندریت و یاقوت کبود و سرخ
  بدون شناسنامه و به طور ارث و میراث بدستم رسیده
  خریدار هستید [censored]

 3. محمد سمعی گفت:

  سلام عالی بود

  1. شرف آنلاین گفت:

   سپاس

  2. جواد کامیاب گفت:

   سلام خسته نباشید استاد مقدار زمرد سبز دارم خریدار هستید ؟

 4. آرمان گفت:

  سلام خسته نباشید زمرد کلمبیا گرونتر یا پنجشیر؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   به طور کلی نمیشه نظر داد چون باید سنگ در برابر سنگ مقایسه شود نسبت به وزن، ابعاد، نوع تراش، رنگ، شفافیت و …
   ولی در شرایط مساوی زمرد کلمبیا اغلب گرانتر است.

 5. عباسیان گفت:

  سلام شما زمرد آفریقایی شناسنامه دار هم دارید هرسایتی رفتم نتونستم پیدا کنم یاقیمتاشون بالاتراز اون چیزی که مدنظرم بود

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   امکان صدور شناسنامه بین المللی برای هر سنگ یا محصولی که مایل باشید وجود دارد. البته در نظر داشته باشید که به طور کلی زمرد افریقایی جزو نگین های بسیار گرانقیمت محسوب می شود.

 6. اکبرپور گفت:

  زمرد برزیلی توی ایران وجود داره؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   بله موجود هست. زمرد برزیلی رنگ روشن تر و سنگ زلال تری داره

نظر دهید؛ در کمتر از چند ساعت پاسخ می دهیم.

پر کردن بخش 'ایمیل' اختیاری است.