سنگ های قیمتی و خواص آن‌ها

زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید

emerald-gem-mine-min زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید

پیش تر در وبلاگ شرف آنلاین مقاله بسیار بسیار کاملی درباره خواص سنگ زمرد نوشته شد که پیشنهاد می شود حتما آن را مطالعه نمایید تا با نحوه تشخیص، نحوه نگهداری، ویژگی ها، انواع و خواص این گوهر در وایات، احادیث و منابع علمی به طور کامل آشنا شوید. اما در این مقاله فعلی که مشاهده می کنید به طور ویژه به خواص زمرد پنجشیر و زمرد سبز پرداخته شده است. این معادن یکی از مرغوب ترین سنگ ها را دارا می باشند. برای آشنایی با بیشتر با این گوهر نایاب و شناخت خواص آن همراه شرف آنلاین باشید …

12210-gem-stone-icon زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید تاریخچه پیدایش معدن زمرد پنجشیر

صدایی مهیب در اثر انفجاری در معدن کوهستانی هندوکش سبب ایجاد حفره ای در نزدیکی خنج (قریه ای از ولایت پنجشیر) می شود که شخصی با ۲۲ سال سن به نام «احمد جاوید» برای استخراج در آن مشغول به فعالیت معدنی است. در هنگامی که دیگر اهالی افغانستان از راه کشت و زرع مواد مخدر و گیاه شاهدانه کسب درآمد می کنند، اهالی پنجشیر که زمین کمی برای کشاورزی دارند، توسط استخراج سنگ زمرد سبز از دره پنجشیر (Panjshir) هزینه زندگیشان را تامین می نمایند.

معادن زمرد سبز افغانستان در دره پنجشیر در دل کوهستان های هندوکش در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کابل، در ارتفاع حدود ۴ هزار متری زمین هستند و فقط با پای پیاده می شود به این معادن زمرد پنجشیر دست یافت. در دره پنجشیر که تا به حال تعداد ۱۷۲ معدن از همین سنگ در آن یافت شده است، دومین سنگ گرانبها بعد از الماس استخراج گردیده است. این سنگ برای بار اول در سال ۱۹۷۰ توسط یک شخص روسی در این منطقه یافت گردید.

collection-of-emerald-2 زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید
روز بعد از این موضوع احمد جاوید به همراه سکنه روستا سنگ های ریخته را با دست کنار می زنند. آن ها یک رگه سنگ را دنبال می کنند و امیدوار هستند که در انتها به سنگ زمرد سبزی که دنبالش می گردند، برسند. این دفعه تلاش آن ها بی حاصل ماند. کمی نومید شدند ولی از پا نمی نشینند چرا که کار هر روزه آنان همین است.

12210-gem-stone-icon زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید سرانجام معدن زمرد پنجشیر

جاوید در یک مدرسه محلی در حال حفظ قران است و همچنین درمعدن نیز مشغول کار می باشد. او که در شش سال گذشته اش از کار در معدن خسته شده است می خواهد چه قانونی و چه غیر قانونی کشور را ترک کند تا زندگی بهتری بسازد ولی خانواده مانع او هستند. «برهان امین» که ۵۶ سال دارد و شریک جاوید است به واسطه سال ها کار در معدن پنجشیر نیروی کاری اش تحلیل رفته است و در حال حاضر به جای مشغول شدن به کار سخت در معدن برای همکارانش که سخت کار می کردند برنج و نان و گوشت و چای مهیا می کند.

« عبدالصدیق » که ۲۹ سال دارد در حفاری مشغول کار می باشد او در ۱۱ سالگی دو تن از دوستانش را در معدن به دلیل انفجار از دست داده است. بیشتر معدن چیان، معدن زمرد پنجشیر را در شب های جمعه ترک میکنند تا در روستای خنج سنگ های گرد آوری و بسته بندی شده را در الیاف روغنی بگذرانند. آن ها با زمرد سبز تجارت می کنند و آن را در کابل و جلال آباد به فروش می رسانند.

afghan-emerald زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید

12210-gem-stone-icon زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید ارزش زمرد سبز پنجشیر

این طور که گفته می شود، حدود چند صد نفر در معدن زمرد سبز کشور افغانستان مشغول به کار اند. کار در معادن افغانستان در شرایط بسیار مشکل انجام می شود و حقوق معدنچیانی که هر روز دور از خانه و خانواده ی خود ۱۸ ساعت در خطرناک ترین شرایط درون کوه ها کار می کنند و خطر مرگ را با انفجار صخره ها به جان می خرند و از بیماری های ریوی متحمل رنج و زحمت می شوند، هر هفته حدود ۳۵۰۰ افغانی می باشد.

emerald-stone-1-min زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید

بخش عظیم سود تجارت زمرد پنجشیر افغانستان که اکثرا از طریق پاکستان و هند به بیرون صادر می گردد، نصیب مافیای تجارت زمرد سبز می شود که هر سال این مبلغ به حدود ۱۵۰ ملیون دلار می رسد، در عین حال اگر که این صنعت به شیوه صحیح مدیریت شود سالانه حدود ۱ میلیارد دلار به جیب دولت خواهد رفت. اکنون کشورهایی همچون برزیل، زمباوه، زامبیا و کلمبیا بیشترین معادن از این گوهر را در کشور خود دارند و تولیدات آن ها در سطح بین المللی است و درآمدشان از همین گوهر چیزی بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار است. در مقابل کشور افغانستان هر سال حدود ۵۰ ملیون دلار زمرد پنجشیر را می فروشد درحالی که بخش زیادی از این گوهر کمیاب به طور غیر قانونی فروخته می شوند.

دسته بندی محصولات زمرد سبز

بر روی دسته بندی ها کلیک کنید تا محصولات مورد نظر را مشاهده نمایید

انگشتر زمرد (66)

گردنبند زمرد (19)

چیزی که زمرد افغانستان را خاص و منحصر به فرد می کند، شفافیت بسیار خوب آن است. اکثر زمردها حتی نمونه های با کیفیت این گوهر، ترک های سطحی دارند، اما زمرد پنجشیر افغانستان اکثرا به طور بسیار فوق العاده ای تمیز و پاک می باشد و در عین اندازه کوچکش کیفیت بسیار بالایی دارد. برخلاف تصور مردم که افغانستان را یک کشور فقیر می پندارند، این کشور خزانه عظیمی از گوهرهای قیمتی و نیمه قیمتی را در اختیار دارد. در حقیقت افغانستان از قدیمی ترین نواحی استخراج معدن زمرد سبز در جهان بشمار می رود که تاریخچه قدیمی اش به شش هزار و پانصد سال می رسد.

emerald-neklace زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید

از شروع عصر حجر، گوهر لاجورد در کشور هندوکش استخراج می گردید که در امتداد مسیر تجارت قدیمی به بین النهرین، مصر و هندوستان انتقال پیدا می کرد. معادن سنگ های گران بهای افغانستان غالبا شامل زمرد سبز، لعل و یاقوت کبود، لاجورد، تورمالین، یاقوت زرد، گارنیت، فلورایت می باشند که سنگ های نیمه قیمتی محسوب می شوند. از همه این گوهر ها چهار نوع اش مشهور ترند، زمرد سبز یا زمرد پنجشیر، یاقوت و انواع متفاوت یاقوت کبود در منطقه جگدلک کابل، گوهر لاجورد در ناحیه بدخشان و برخی از سنگ های نیمه قیمتی همچون تورمالین، آکوآمرین و بریلیوم در منطقه نورستان افغانستان. البته قیمت گذاری روی این سنگ ها و به طور کلی تعیین قیمت زمرد اصول خاصی دارد.

طبق گزارش بانک جهانی، مجموع قیمت سنگ های افغانستان تقریبا سه میلیون دلار آمریکایی در سال محاسبه شده است که از این مورد دو میلیون اش مختص زمرد پنجشیر و مابقی مخصوص لاجورد بدخشان و سنگ های گرانبهای نورستان می گردد.
گزارش بخش توسعه سازمان ملل متحد نیز بیانگر این است که گوهرهای قیمتی افغانستان ارزشی معادل سالانه پنج میلیون دلار دارند و این ارزش بعد از استفاده درست و روش های صحیح استخراج می تواند سالانه به حدود ۱۶۰ میلیون دلار برسد.

12210-gem-stone-icon زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید وضعیت کنونی بازار زمرد پنجشیر افغانستان

امروزه سنگ های قیمتی افغانستان در بازارهای کشور پاکستان و نقاط بسیار زیاد دیگر در دنیا کمتر از ارزش حقیقی و یا به اسم دیگری معامله می شوند. وجود دشمنی ها و شرایط نزاع داخلی در کشور افغانستان، استخراج و جابجایی سنگ های گران بهای معدنی زمرد پنجشیر را با دشواری مواجه کرده و سرمایه گذاری هنگفت برای تسریع استخراج این سنگ های کمیاب را ضروری نموده است. همانند شرایط سیاسی کشور و نا امنی در مناطق دور افتاده افغانستان، کمبود شدید دانش استخراج سنگ زمرد سبز نیز از مهمترین موانع برای رونق یافتن هرچه بیشتر صنعت جواهرسازی در افغانستان به شمار می رود.

12210-gem-stone-icon زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید خواص زمرد سبز برای بدن

۱- سنگ زمرد سبز گوهری بسیار با انرژی و دارای خواص فراوان می باشد. استفاده از این گوهر برای دفع ابتلا به بیماری صرع بسیار مفید و موثر است. به خصوص برای افرادی که پیش زمینه ارثی صرع در خانواده شان وجود دارد. همین امر سبب شده است که در قدیم هم پادشاهان در زمان تولد نوزادانشان تکه ای این نگین بر گردنشان آویزان می کردند تا مبتلا به صرع نشوند، البته اگر شخصی مبتلا به صرع باشد این گوهر چندان برای او کار ساز نخواهد بود.
۲- گردنبند زمرد سبز و قرار گرفتن آن بر روی چاکرای قلب در مداوای گرفتگی رگ و بیماری های مربوط به خون بسیار موثر می باشد هم چنین گذاشتن آن بر چاکرای قلب در درمان گرفتگی رگ ها و بیماری های خونی و نیز درمان کندی عضلات قلب و تقویت قدرت قلب، بسیار مفید می باشد.
۳- از دیگر خواص زمرد پنجشیر که در متون به آن اشاره شده است، موثر بودن برای دستگاه گوارش بدن می باشد. قرار دادن آن روی چاکرای خورشیدی بدن، باعث پاکسازی و فعال کردن مجرا های کیسه صفرا می شود و همچنین باعث تقویت معده و مداوای زخم معده می گردد.
۴- استفاده از زمرد سبز در درمان خونریزی های داخلی به ویژه در درمان اسهال خونی بسیار فایده دارد.
۵- نگاه به این گوهر ازدیاد نور چشم را به دنبال دارد و آبی که با این نگین درهم آمیخته شده باشد سبب بهبود بیماری های چشمی می گردد.
۶- همراه داشتن زمرد پنجشیر برای خانم های حامله مفید است و اگر آن را بر ران پای زن حامله در زمان زایمان ببندند باعث تسهیل زایمان می شود.

collection-of-emerald-1 زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید

۷- سنگ زمرد سبز دو نیروی ماورایی دارد که سبب آرامش می گردند و در آرام کردن دردهای ستون فقرات و عضلات، قرار دادن مستقیم این نگین در قسمت های دارای درد مفید می باشد.
۸- این گوهر می تواند ضعف و بیماری ها را چشم را از چشم دور کند.
۹- برخی فرهنگ ها معتقدند که زمرد سبز قادر است هر بیماری چشمی ای را مداوا کند. به طوری که آن را به مدت یک شب در یک ظرف آب قرار دهید و پس از یک روز آب را بر روی چشم بریزند.
۱۰- جلوگیری از مسمومیت از دیگر خواص این نگین است.

12210-gem-stone-icon زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید خواص زمرد بر روح و روان

ring-emerald زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید ۱- زمرد سبز برای صاحب آن پاک بودن، مشاهده غیب، حافظه قوی و ایمان و اعتقاد به ارمغان خواهد آورد.
۲- مدت زمان طولانی ای است که این گوهر نماد امید است.
۳- این نگین آرام کننده ذهن مشوش هم هست و برای صاحبش، منطق و دانش و عقل می آورد.
۴- مشهور است که زمرد سبز، سبب التیام قلب فیزیکی و عشق عاطفی می باشد.
۵- مضاف بر این مطلب قرار گرفتن زمرد سبز روی چاکرای سر بسیار مفید در درمان بیماری پارکینسون می باشد؛ چرا که در ایجاد و ثبات تعادل سیستم عصبی بسیار کار گشا می باشد و مضاف بر پیش گیری از حمله های دستگاه عصبی، دردهای مربوط به آن را نیز کاهش می دهد.

12210-gem-stone-icon زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید روایات در خصوص زمرد سبز

در ارتباط با سنگ زمرد سبز احادیثی وجود دارد:

۱- احمد بن محمد بن نصر که بعضی از کارهاى امام کاظم (علیه السّلام) را انجام می داد، روایت کرده است که روزى امام در حالتی که از روی کتابى قرائت میکردند به من‏ فرمودند (و من آن را نوشتم) «در درست کردن انگشتر زمرد سبب گشایش است که هیچ مشکل و دشوارى را به دنبال نمی آورد.»

۲- پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:« انگشتر زمرد فقر را از بین می برد.»

ring-emerald-1 زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید

12210-gem-stone-icon زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید نکاتی جالب و ماورایی از زمرد سبز

۱- یکی از خواص عجیب و منحصر به فرد در رابطه با زمرد پنجشیر و به طور کلی زمرد سبز این است که اگر در معرض حرارت قرار گیرد، عرق می کند یا آب تراوش می کند. درکتب قدیمی نیز به این ویژگی اعجاب انگیز اشاره گردیده است.
۲- در علم اسطوره های کهن می بینیم که “مرکری”  یکی از خدایان قدیم، همیشه در نبرد ها و مسافرت هایش این گوهر را به همراه می برده است.
۳- این نگین را سنگ محافظ برای مسافران می نامند.
۴- نقل است که نیروی این سنگ به هنگام بهار بیشتر و قوی تر است.
۵- در خیلی از فرهنگ ها، این نگین نماد باران با طراوت و بارآور است و در دین پیروان مسیح سمبل ایمان و امید می باشد.
۶- این گوهر در زمان باستان ارزش بسیار زیادی داشته است و در کشور کهن مصر که اولین بار نیز زمرد سبز از همین کشور استخراج گردید، تحت عنوان زیور آلات مقدس مورد استفاده قرار می گرفته است.

emerald زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید
۷- از خواص سحر آمیز این گوهر می توان به ازدیاد محبت بین زن و شوهر اشاره کرد.
۸- اگر این نگین را به معشوق خود هدیه کنید می توانید او را به خود نزدیک تر کنید.
۹- قدرت این گوهر در ماه بدر تقویت می گردد.
۱۰- میان دو شخص پل می زند و با نیروی عشق مرتعش می گردد و سبب آزاد شدن انرژی می شود.
۱۱- زمرد سبز با سایه ی سبز رنگش، خیلی ارزشمند تر از الماس می باشد. بهترین زمرد در کلمبیای امریکای جنوبی یافت می گردد. حدود چهار قرن است که از معادن کلمبیا، زمرد استخراج می گردد.
۱۲- در مجموع این گوهر، سنگ عشق و وهم و خوشحالی می باشد.
۱۳- این گوهر کمیاب انرژی های مضر را دفع می کند و باعث تقویت دید معنوی می گردد همچنین برای پیشگویی کمک کننده است.
۱۴- در مراسمات به جهت رونق بخشیدن به کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۵- آن گونه که ساحران با تجربه گفته اند، اگر همراه با این نگین مس یا نقره باشد نتایج خوبی به دست می آید و اگر روی اجسام فلزی گذاشته شود، سبب تقویت شهود و وحی و بصیرت دارنده اش می گردد.
۱۶- زمرد سبز در دفع جن و دیو از انسان موثر است و افراد بسیاری نیز آن را سنگ پیشگویی و جادو هم می دانند.
۱۷- در صورتی که این نگین در حالت گردنبند مورد استفاده قرار بگیرد باعث دور شدن سحر و جادو می شود در نتیجه چنانچه شخصی ما را سحر کرده باشد، این گوهر سحرش را باطل می کند.

12210-gem-stone-icon زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید نکات نگهداری از این گوهر


6-3-011-emerald-necklaces-1 زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید

همیشه پس از اینکه از لوازم آرایشی و اسپری و عطر استفاده نمودید انگشتر یا گردنبند زمرد خود را بردارید. چراکه مواد شیمیایی که در این مواد وجود دارند باعث آسب دیدن آن می گردند. همچنین به دلیل سختی پایین به سادگی می توانند خراشیده شوند، در نتیجه باید آن را به صورت جداگانه از دیگر جواهرات نگهداری نمایید. احتمال می رود زمرد پنجشیر و یا دیگر انواع آن بعد از گذشت مدتی نیاز به جلا دادن داشته باشند که بایستی حتما این موضوع را  به یک شخص حرفه ای بسپارید.

برخی از محصولات زمرد سبز

6-1-049-emerald-ring-4-230x230 زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید
بستن

انگشتر زمرد الماس تراش نقره زنانه طرح انیس

۲۱۱,۰۰۰ تومان
6-1-019-emerald-ring-2-230x230 زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید
بستن

انگشتر نقره زنانه طرح فاخر فخری با سنگ زمرد الماس تراش

۱۹۵,۰۰۰ تومان
6-1-048-emerald-ring-4-230x230 زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید
بستن

انگشتر زمرد الماس تراش نقره زنانه طرح انسیه

۲۳۹,۰۰۰ تومان
6-1-042-emerald-ring-1-230x230 زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید
بستن

انگشتر زمرد زامبیا الماس تراش نقره زنانه طرح زمانه

۱۹۱,۰۰۰ تومان
6-1-051-emerald-ring-4-230x230 زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید
بستن

انگشتر زمرد الماس تراش نقره زنانه طرح ساعده

۲۰۵,۰۰۰ تومان
6-1-026-emerald-ring-5-230x230 زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید
بستن

انگشتر زمرد نقره مردانه طرح پاکمهر

۳۵۱,۰۰۰ تومان
6-1-040-emerald-ring-6-230x230 زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید
بستن

انگشتر نقره زمرد الماس تراش مردانه طرح دور طلایی جهانبان

۲۷۹,۰۰۰ تومان
6-1-057-emerald-ring-2-230x230 زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید
بستن

انگشتر زمرد هندی الماس تراش مردانه طرح رانین

۳۴۴,۰۰۰ تومان
حراج
3-1-012-amethyst-ring-1-230x230 زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید
بستن

انگشتر نقره مردانه طرح فاخر سپهر با سنگ آمیتیست و تزیین با زمرد

۵۵۱,۰۰۰ تومان ۵۴۱,۰۰۰ تومان
6-1-034-emerald-ring-5-230x230 زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید
بستن

انگشتر نقره زمرد الماس تراش مردانه طرح دور طلایی جابان

۳۲۴,۰۰۰ تومان
10-1-014-several-stones-ring-1-230x230 زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید
بستن

انگشتر نقره زنانه چندنگین اصل طرح شمایل

۴۰۳,۰۰۰ تومان
6-1-043-emerald-ring-4-230x230 زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید
بستن

انگشتر زمرد زامبیا الماس تراش نقره زنانه طرح زلال

۱۸۹,۰۰۰ تومان

17 دیدگاه در “زمرد پنجشیر : آن چه باید درباره زمرد سبز و دره عجیب پنجشیر بدانید

 1. ashak گفت:

  با سلام خدمت شما ببخشید من معدن دارم سمت تربت جام که سنگ های آبی و سبز و کبود رنگ داره دادم تراش خیلی سفت هست که حتی با فرز بزرگ آمدیم تراش بزنیم حتی خط روش نیفتاده فکر کنم سختیش ۹ باشه به فیروزه و آگات و زمرد خیلی شباهت داره تازه این ها را از رو کندم نظرتون در مورد این معدن چیه و ما مس داریم با عیار ۸تا۱۵خیلی عیار مس مان رفته بالا با تشکر فراوان تشکر

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   سختی سنگ باید دقیق توسط ازمایشگاه سنجیده شود. با این اطلاعاتی هم که فرمودید امکان تشخیص درستی نیست. حتما از یک کارشناس به صورت حضوری کمک بگیرید.

 2. ناشناس گفت:

  سلام سنگ زمرد پنجشیر افغانستان خرید دارین؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   در حال حاضر خیر متاسفانه

  2. علیرضا گفت:

   من میخرم

  3. مسعود لالا گفت:

   کی زمرد آبی میخوام بده م میخوام بفروشم

 3. بهرام گفت:

  سلام دوستان زمرد پنج شیر اصل با شناسنامه اصلی دارم کسی خواست بگه تا قیمت و ابعادش رو بهش بگم

  1. سید گفت:

   سلام امکان داره قیمت و ابعاد رو بگید. ممنونم

  2. ناشناس گفت:

   سلام
   چند قیراط است و قیمت

 4. اکبرسلجوقی گفت:

  سلام ممنون از مقاله ای مفیدتون همه عکس های داخل این مقاله زمرد پنجشیره؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   اکثرا زمرد پنجشیره ولی نه همه تصاویر
   ولی اساسا برای شناخت زمردهای پنجشیر موجود در بازار باید بدونید کمی رنگ روشن تر و شفافیت بیشتری نسبت به انواع دیگه دارن

 5. علیاری گفت:

  قطعا زمرد پنجشیر جزو درجه یک ترین سنگ ها و نایاب ترین سنگ هاس آمریکا به این کشور رحم نکرد و هنوزم دست از سراین کشور مظلوم و مردمانش برنداشته ممنون بابت پست جامع و مفیدتون

  1. شرف آنلاین گفت:

   تشکر

 6. علیرضا گفت:

  سلام چگونه میتوانم نگین زمرد معدنی کلمبیا خرید کنم؟ با اطمینان از اصل بودن

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بهترین و مطمئن ترین روش ها کمک گرفتن از یک کارشناس و خبره در این کار، یا خرید از فروشگاه های معتبر و یا خرید زمرد با شناسنامه معتبر است.

   1. خلیل گفت:

    با درود فراوان، قیمت زمرد پنج شیر افغان با رنگ سبز زیبا قیراط ی چند هست؟ اگر لطف کنید قیمت دقیق ندارید حدودی بفرمایید.

    1. شرف آنلاین گفت:

     باسلام و احترام
     ببینید تفاوت قیمت ها در بازار برای یک سنگ با مشخصات یکسان هم گاها خیلی زیاد میشه ولی برای اینکه یک قیمت حدودی داشته باشید یک بار سنگ راف زمرد پنجشیر سبز خیلی عالی قیراطی حدودا ۵۰ دلار ولی سنگ تراشیده شده ۴ قیراطی قیمت هر قیراطش ۸۰ دلار موجود هست.

نظر دهید؛ در کمتر از چند ساعت پاسخ می دهیم.

پر کردن بخش 'ایمیل' اختیاری است.