شناخت سنگهای قیمتی و خواص آن‌ها

راه تشخیص سنگ توپاز اصلی + معادن توپاز در ایران و جهان

TOPAZ-MINE راه تشخیص سنگ توپاز اصلی + معادن توپاز در ایران و جهان

در این مقاله روش تشخیص سنگ توپاز اصل را به 2 روش فیزیکی و شیمایی بیان خواهیم کرد. در ادامه نیز تمامی معادن سنگ توپاز در جهان و ایران را معرفی می‌کنیم. در انتهای مقاله نیز به این سوال مهم پاسخ داده می‌شود که  “آیا سنگ توپاز آبی طبیعی در ایران و جهان وجود دارد؟” تا انتهای مقاله همراه شرف آنلاین باشید….

12210-gem-stone-icon راه تشخیص سنگ توپاز اصلی + معادن توپاز در ایران و جهان روش تشخیص سنگ توپاز اصل (فیزیکی)

پیش‌تر به‌طور کامل درمورد ویژگی‌ها، رنگ و انواع سنگ توپاز سخن گفته‌ایم. توصیه می‌کنیم ابتدا آن مقاله را مطالعه کنید تا در مرحله اول با انواع رنگ و مدل این گوهر آشنا شوید سپس به مطالعه این مقاله بپردازید. در این مقاله به‌صورت ویژه به روش های تشخیص توپاز اصلی می‌پردازیم. روش‌های ارائه شده قطعی نخواهند بود اما راهکارهایی ساده برای تشخیص اولیه می‌باشند. اولین روش بر پایه مشخصات فیزیکی این گوهر است:

مشخصات فیزیکی سنگ توپاز

 • سختی: 8 در مقیاس موس
 • وزن مخصوص: 3/4 – 3/6 گرم بر سانتی‌متر مکعب
 • شکست نور: 1/6 – 1/63

یک روش تشخیص سنگ توپاز اصل از آکومارین و دیگر گوهرها در سختی، وزن مخصوص و شکست نور این سنگ است. این 3 فاکتور را به کمک ابزارهای لازم می‌توان اندازه‌گیری کرد. اگر ابزارهای مخصوص هم نداشته باشید با روش‌های میان‌بر می‌توانید اندکی در تشخیص پیش روید (برای مثال چون سختی این گوهر از یشم بیشتر است بنابراین باید بتواند روی یشم خط بیندازد) هرچند که این روش ها قطعی نیستند اما تا حد زیادی راه تشخیص را شفاف می‌کنند. متاسفانه در حال حاضر راهی ساده‌تر از این وجود ندارد بنابراین توصیه می‌کنیم درمورد 3 فاکتور بیان شده کمی مطالعه داشته باشید قطعا در تشخیص به کارتان خواهد آمد.

TOPAZ راه تشخیص سنگ توپاز اصلی + معادن توپاز در ایران و جهان

12210-gem-stone-icon راه تشخیص سنگ توپاز اصلی + معادن توپاز در ایران و جهان راه تشخیص سنگ توپاز اصلی (شیمیایی)

از دیگر راه های تشخیص سنگ توپاز می‌توان به این نکته اشاره کرد که پودر سنگ این گوهر با محلول نیترات کبالت واکنش داده و به رنگ آبی پرنگ تبدیل می‌شود. هرچند این روش نیز روش آسانی نیست اما اگر به‌صورت حرفه‌ای به دنبال این گوهر در طبیعت هستید قطعا این روش برای شما ارزشمند خواهد بود. همچنین باید بدانید که توپاز بر اثر حرارت و اشعه ایکس تغییر رنگ پیدا می‌کند. همانطور که در مقالات گذشته گفته شده‌است تقریبا تمام انواع انگشتر توپاز آبی، گردنبند توپاز آبی و نیم ست های توپاز آبی موجود در بازار ایران و جهان با بهسازی به رنگ آبی درآمده‌اند. (تقریبا تمام رنگ‌های دیگر این گوهر طبیعی هستند)

12210-gem-stone-icon راه تشخیص سنگ توپاز اصلی + معادن توپاز در ایران و جهان معادن سنگ توپاز در ایران

ایران نیز مانند سایر کشور ها دارای معادن سنگ توپاز می باشد. اصلی ترین معادن توپاز در ایران مربوط به جنوب کشور است که در الوند و جزیره هرمز دیده می‌شود. اگر علاقه‌مند به کشف گوهرهای طبیعی هستید بد نیست سری به این مناطق بزنید.

محصولات توپاز

12210-gem-stone-icon راه تشخیص سنگ توپاز اصلی + معادن توپاز در ایران و جهان معادن سنگ توپاز در جهان

مهم ترین معادن سنگ توپاز در کوه‌های سریلانکا، برمه، برزیل، سلسله کوه‌های اورال روسیه، قاره استرالیا، کوه های ژاپن، جمهوری مالاگاسی، نیجریه، زیمباوه، نامبیا، ایرلند شمالی (گفته می‌شود نوع آبی بسیار کمرنگ در مناطق یافت می‌شود)، اسکاتلند، انگلستان، جمهوری چک، آلمان، نروژ، سوئد، ایتالیا، مکزیک و در مناطق خاص تگزاس است.

TOPAZ-DETECTION-e1655388421464 راه تشخیص سنگ توپاز اصلی + معادن توپاز در ایران و جهان

12210-gem-stone-icon راه تشخیص سنگ توپاز اصلی + معادن توپاز در ایران و جهان آیا سنگ توپاز آبی طبیعی در ایران و جهان وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر! چرا که سنگ توپاز آبی طبیعی بسیار کمیاب بوده و عملا یافت نمی‌شود و می‌توان بیان کرد که در ایران و جهان وجود ندارد. حال سنگ های توپاز آبی که مشاهده می‌کنید، در اصل بی‌رنگ می‌باشند. این توپاز های بی رنگ در آزمایشگاه‌ها به روش پرتودهی به رنگ آبی تبدیل می‌شوند.

بسته به مدت تابش، نوع تابش و نوع عملیات حرارتی بعدی، رنگ نهایی نگین از آبی روشن تا آبی سوئیسی متوسط ​​و آبی تیره لندن متفاوت است. البته این نگین با تغییرات شیمایی بسیار کم بهسازی می‌شود. همچنین توپازهای زرد، بی رنگ، طلائی، صورتی و امپریال غالبا با رنگ طبیعی خود در طبیعت هستند.

12210-gem-stone-icon راه تشخیص سنگ توپاز اصلی + معادن توپاز در ایران و جهان فرق سنگ توپاز با آکوامارین چیست؟

difference-between-topaz-and-aquamarine راه تشخیص سنگ توپاز اصلی + معادن توپاز در ایران و جهان تفاوت اصلی در رنگ این دو گوهر است. همانطور که پیش‌تر گفته شد توپاز آبی رنگ در طبیعت وجود ندارد و آنچه در بازار موجود است نوع بی‌رنگ آن است که به روش پرتودهی به رنگ آبی در آمده‌است اما آکوامارین به رنگ آبی و متمایل به سبز به صورت طبیعی در طبیعت یافت می‌شود. نوع طبیعی توپاز در طبیعت غالبا به رنگ های زرد، صورتی و بی رنگ کشف می‌گردد.

تفاوت مهم دیگر این دو گوهر در میزان سختی آن‌ها است. توپاز فقط کمی سخت‌تر است اما وزن مخصوص آن به طور محسوسی از آکوامارین بیشتر است (در ابعاد مشابه این سنگ توپاز است که به صورت چشم‌گیری وزن بیشتری دارد)

دسته بندی محصولات توپاز

بر روی دسته بندی ها کلیک کنید تا محصولات مورد نظر را مشاهده نمایید

انگشتر توپاز (87)

گردنبند توپاز (27)

نیم ست توپاز (10)

به این صفحه امتیاز دهید. از شما سپاسگذاریم

11 دیدگاه در “راه تشخیص سنگ توپاز اصلی + معادن توپاز در ایران و جهان

 1. مجید گفت:

  سلام و صبح بخیر آیا سنگ توپاز هرچه پر رنگتر و آبی تر باشد با ارزش تر است یا توپاز کم رنگ با تشکر

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   پررنگ تر گران تر است.

 2. سعید گفت:

  باسلام
  بنده سنگی دارم که وقتی به زبون میزنی میچسبد
  درحالت عادی سبز و زمانی که به حرارت گرفته میشود تیره تر و ابی مانند میشود
  امکانش هست راهنمایی بفرمایید؟
  ممنون

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   متاسفانه با این توضیحات امکان تشخیص نیست.

 3. محمدعلم گفت:

  سلام، از معلومات مفید و با ارزش تان سپاس گزارم، واقعا معلومات علمی و بدرد بخور است، امیدوارم از اطلاعات بعدی نیز استفاده خوب نمایم

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام و ممنون از نظر لطف جنابعالی

 4. محمد گفت:

  بسیار جالب بود و تشکر از راهنمایی تان سپاسگزارم

  1. مجید گفت:

   سلام آیا یکی از راههای تشخیص توپاز اصل مالیدن آن بر روی پارچه پشمی و جذب مقدار کمی الکتریسیته که باعث جذب تکیه های ریز کاغذ و یا مو میشود با تشکر مهرابی

   1. شرف آنلاین گفت:

    باسلام و احترام
    این چنین روش تشخیصی مشاهده نشده است.

 5. امید گفت:

  سلام بسیار عالی بود ای کاش تفاوت سیترین و توپاز رو هم می گفتید

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   کمتر پیش می‌آید که تشخیص بین این دو نگین کار سختی باشد. سیترین غالبا در بازار به رنگ نارنجی متمایل به زرد پررنگ به فروش می‌رسد درحالی که رنگ طلایی توپاز روشن‌تر به شدت کمیباب‌تر است. سیترین به لحاظ قیمتی به طور محسوسی ارزان‌تر است.

نظر دهید؛ ضمنا اغلب سوالات را در کمتر از چند ساعت پاسخ می دهیم.

پر کردن بخش 'ایمیل' اختیاری است.