سنگ های قیمتی و خواص آن‌ها

حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل

the-spell-2 حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل

حرز چیست؟ آیا از انسان محافظت می کند؟ آیا حدیثی در تایید حرز امام جواد (علیه السلام) وجود دارد؟ خواص و کاربرد هایش چیست؟ متن دعا را از کجا میتوان پیدا کرد؟ آیا می توان بدون وضو با آن تماس داشت؟ آداب نوشتن آن چگونه است؟ آیا نماز مخصوصی دارد؟ برای پاسخ این سوالات و سوالات دیگر در ارتباط با دعای حرز امام جواد (ع) همراه شرف آنلاین باشید …

12210-gem-stone-icon حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل معنای کلمه حرز در لغت

کلمه حرز (amulet) در زبان فارسی به مکانی گفته می شود که به طوری حصار یافته و مستحکم باشد که اشخاص با ورود به آن از آسیب ها و خطرات محفوظ باشند و اصطلاحا تعویذ و یا بخشی از آن می باشد که موافق با قوانین شرع باشد.

the-spell-4 حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل


12210-gem-stone-icon حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل واژه حرز در روایات و متون دینی

حرز و ترکیباتش در متن قرآن مجید آورده نشده ولی در روایات مذاهب مختلف اسلام و ادعیه این کلمه بسیار زیاد به کار برده شده است. تعدادی از این روایات، مانند روایت انس فرزند مالک خبر از استفاده واژه حرز، به معنی کاربردی، در زمان پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می دهند. و نتیجه این مطلب این است که پیامبر (ص)، ائمه معصومین و بعضی از اصحاب و پیروان ایشان برای مصونیت خویش یا بقیه از خطرات و گزندها از حرز استفاده و نتیجه مورد نظر را هم کسب می کرده اند.

دسته بندی محصولات با خاصیت حفاظت و دفع چشم زخم

بر روی دسته بندی ها کلیک کنید تا محصولات مورد نظر را مشاهده نمایید

12210-gem-stone-icon حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل معرفی اجمالی حرز امام جواد (علیه السلام)

امام جواد (ع) می فرمایند:

« یا نُورُ یا بُرْهانُ، یا مُبینُ یا مُنیرُ، یا رَبِّ اکْفِنی الشُّرُورَ وَ آفَاتِ الدُّهُورِ وَ أَسأَلُکَ النَّجَاهَ یَوْمَ یُنْفَخُ فِی الصُّورِ »

خودتان را به این متن حرز کنید که اگر لشکریان ترک و روم تو را ملاقات کنند و همه شان همراه با تمام اهل زمین ضد تو به پا خیزند، به تو بدی ای از آن ها نخواهد رسید و از همه ی آن ها محفوظ خواهی ماند.

همچنین آیت الله بهجت فرموده اند: بنده در مورد اذکار از «آیت الله قاضی» (استادم) سوالی نمی کردم، ولی بعضی اوقات خودشان بیان می کردند. مثلا سه کار را:
ابتدا دعای حرز امام جواد (علیه السلام) که با بسته شدن به بازو و یا به صورت انگشتر حرز امام جواد سبب ایجاد خاصیت مصونیت می شود و دیگر خاصیت آن « استفاده برای خنثی کردن جادو و طلسم»است البته نکته حائز اهمیت این است که فقط باید به بازو بسته شود…

Amulet-imam-javad-3 حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل


12210-gem-stone-icon حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل خواص دعای حرز امام جواد (علیه السلام)

۱- دفع بلایا :
دعای حرز امام جواد (ع) بین همه دعاها و تعویذات مانند حرز شرف الشمس برای دفع بلا معروف تر است. اگر به متن این دعا دقت کنیم ممکن است بتوانیم از مصداق های دفع بلا مواردی را همچون حفظ از بیماری نام ببریم که در ادامه مقاله به بیان آن مصادیق هم خواهیم پرداخت.

۲- دفع چشم زخم :
حضرت امام صادق (علیه السلام) :« چنانچه میتوانستید قبر ها را بشکافید (علت مرگ را متوجه می شدید) می فهمیدید که اکثر مرگ و میر ها به سبب چشم زخم می باشد.» همین طور پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده اند که :« چشم زخم میتواند مرد را در قبر قرار دهد وشتر را در دیگ.» احتمالا بتوانیم دفع چشم زخم را از اثرات اصلی این حرز بدانیم.

۳- مصونیت سحر و جادو :
علامه مجلسی در ارتباط با اثرات جادو بیان میکند که : چیزی که از قرآن و احادیث مشخص گردید یک نوع تاثیر سحر در بعضی افراد و در بعضی بدن ها می باشد مانند تغییر در دوستی و دشمنی ها و شادی و غصه ها.

همینطور به این نکته نیز اشاره می کند که جادو به وسیله تعویذات «ادعیه منقول از ائمه همچون دعای حرز امام جواد (ع)» و آیات قرآن و با توکل و امید به حضرت پروردگار دفع خواهند شد. همچنین آیت الله بهجت می فرمایند: به جهت جلوگیری از چشم زخم ( چشم نظر ) یا باطل شدن جادو حرز امام جواد (ع) تاثیر گذار می باشد.

the-spell-3 حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل

همچنین با دقت در متن حرز می شود به این نتیجه دست یافت که این دعا در رفع ابن بلایا تاثیر زیادی دارد:

* دفع نگاه و زبان بد دشمنان
* جلوگیری از ضرر و زیان مردم، پادشاهان، شیاطین، اجنه و دیو ها
* تاثیر فروان در دفع چشم زخم مانند سنگ چشم زخم
* موثر بودن دعای حرز امام جواد در حفظ از وسوسه مردم و شیاطین
* باطل کردن انواع سحر و جادو
* محفوظ ماندن از مکر و فریب و عداوت
* مصونیت از زخم ها، مغروق گشتن و مغلوب شدن
* حفظ عزت و آبرو
* محفوظ ماندن از کشته شدن و انتقام گرفتن
* جلوگیری از مریضی و اذیت و آزار
* مصون ماندن از تنگدستی، گرسنگی و تشنگی
* همچنین محفوظ شدن از کاستی در دین و معیشت از خواص دعای حرز امام جواد می باشد
و…

12210-gem-stone-icon حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل منابع و نظر بزرگان

Amulet-imam-javad-1 حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل

دعای حرز امام جواد (علیه السلام) را سید بن طاووس در یکی از کتبش نقل کرده است و علامه مجلسی هم در جلد ۹۱ کتاب بحار الانوارش به آن اشاره کرده و آن را از سید بن طاووس نقل نموده است. نوشتن و قرائت و معیت این دعا تاثیر فراوانی دارد و خواندنش بسیار توصیه شده است.

۱- سید بن طاووس: در احادیث آمده است که به علت این حرز، مامون در جنگ هایی با کشور روم کرد فاتح جنگ شد.
۲- آیت الله مجلسی: جادو و سحر به وسیله عوذات (ادعیه منقول از اهل بیت عصمت) و آیات قرآن کریم و امید به خداوند باطل می گردد.
۳- سید بحرالعلوم می گوید: دعای حرز امام جواد (ع) مشهور و معروف و مورد تایید است و جواز گذاشتن دعا در قابی از نقره را صادر می کند.
۴- مرحوم سید علی قاضی: حرز امام جواد (ع) که به بازو بسته می شود و خاصیتش (به خصوص به جهت باطل کردن جادو و طلسم) تنها در حالت بستن به بازوی راست می باشد.
۵- مرحوم بهجت: به جهت پیشگیری از چشم زخم و یا بطلان سحر و جادو همراه داشتن این دعا تاثیر فراوانی دارد.
۶- آیت الله خرازی: به خاطر دارم که حتی از پیش از قیام انقلاب اسلامی حرز امام جواد (ع) میان علما معروف و شناخته شده بود.
۷- شیخ بهاءالدینی فرموده اند: شخصی با سنگی عظیم بر سر کسی می زد ولی دیدم هیچ اتفاق خاصی برای او نیفتاد چرا که حرز امام جواد را به همراهش داشت.

12210-gem-stone-icon حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل آداب بستن حرز امام جواد (علیه السلام)

هنگامی که قصد بستن این دعا بر بازو را دارید اول وضو بگیرید و سپس دو نماز دو رکعتی بخوانید؛ در هر رکعت پس از حمد، هفت بار « آیت الکرسی »، هفت بار آیه «شهدالله» (۱۸ سوره آل عمران)، هفت بار سوره مبارکه شمس، هفت بار سوره مبارکه لیل و هفت بار سوره اخلاص را قرائت کنید. نمازتان که به اتمام رسید دعا را به بازوی دست راست خودتان ببندید. چنانچه دعای حرز امام جواد (ع) را برای کودکی که بالغ نشده در نظر دارید می توانید شخصی را از طرف صاحب این دعا به نیابت برای انجام این کار اجیر کنید که نماز را او بخواند.

the-spell-1 حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل


12210-gem-stone-icon حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل متن کامل دعای حرز امام جواد (ع)

در کتب دینی برای امام جواد (ع) به دو حرز اشاره شده است. یکی از آن دو این حرز می باشد:

یا نُورُ یا بُرْهَآنُ یَا مُبینُ یا مُنِیرُ یا رَبِّ اکْفِنِی الشُّرُورَ وَ آفَاتِ الدُّهُورِ وَ أَسْأَلُکَ النَّجَاهَ یومَ یُنْفَخُ فِی الصُّور

البته یک حرز دیگر از امام جواد (ع) نقل شده است که معروف تر و مشهورتر می باشد و آثاری که پیشتر به آن اشاره شد احتمالا مرتبط به این دعای حرز امام جواد (ع) است:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم الحمد للّه رب العالمین الرحمـن الرحیم مالک یوم الدین إِیاک نعبد و إِیاک نستعین اهدنــــا الصراط المستقِیم صراط الذین أنعمت علیهِم غیر المغضوب علیهم ولا الضالین.
أ لم تر أن اللّه سخر لکم ما فی الأرض و الفلک تجری فی البحر بأمره و یمسک السماء أن تقع على الْأرْض إلّا بإذنه إن اللّه بالنّاس لرؤف رحیم
اللهم أَنت الواحد الملک الدّیان یوم الدّین تفعل ما تشاء بلا مغالبه و تعطی من تشاء بلا منّ و تفعل ما تشاء و تحکم ما ترید و تداول الأیام بین النّاس و ترکبهم طبقا عن طبق أسألک باسمک المکتوب على سرادق المجد
و أسألک باسمک المکتوب على سرادق السرائر السّابق الفائق الحسن الجمیل النّضیر ربّ الملائکه الثّمآنیه و العرش الّذی لا یتحرّک و أسألک بالعین الّتی لا تنم و بالحیاه الّتی لا تموت و بنور وجهِک الّذی لا یطفأ و بالاسم الأکبر الأکبر الأکبر و بالاسم الأعظم الأعظم الأعظم الّذی هو محیط بملکوت السّماوات و الأرض و بالاسم الّذی أشرقت به الشّمس و أضاء به القمر و سجّرت به البحور و نصبت به الجبال و بالاسم الّذی قام به العرش و الکرسی و باسمک المکتوب على سرادق العرش و باسمک المکتوب على سرادق العزّه و باسمک المکتوب على سرادق العظمه و باسمک المکتوب على سرادق البهاء و باسمک المکتوب على سرادق القدره و باسمک العزیز و بأسمائک المقدّسات المکرّمات المخزونات فی علم الغیب عندک
و أسألک من خیرک خیرا ممّا أرجو و أعوذ بعزّتک و قدرتک من شرّ ما أخاف و أحذر و ما لا أحذر یا صاحب محمّد یوم حنین و یا صاحب علی یوم صفّین أنت یا ربّ مبیر الجبّارین و قاصم المتکبّرین أسألک بحق طه‏ و یس و القرآن الحکیمِ و الفرقان الحکیم أن تصلّی على محمّد و آل محمّد و أن تشدّ به عضد صاحب هذا العقد و أدرأ بک فی نحر کلّ جبّار عنید و کلّ شیطآن مرِید و عدوّ شدید و عدوّ منکر الأخلاق و اجعله ممّن أسلم إلیک نفسه و فوّض إلیک أمره و ألجأ إلیک ظهره اللّهمّ بحقّ هذه الأسماء الّتی ذکرتها و قرأتها و أنت أعرف بحقّها منّی‏ و أسألک یا ذا المن العظیم و الجود الکریم ولی الدعوات المستجابات و الکلمات التّامّات و الأسماء النّافذات
و أسألک یا نور النّهار و یا نور اللّیل و نور السّماء و الأرض و نور النّور و نورا بضی‏ء به کلّ نور یا عالم الخفیات کلّها فی البرّ و البحر و الأرض و السّماء و الجبال: و أسألک یا من لا یفنى و لا یبید و لا یزول و لا له شی‏ء موصوف و لا إلیه حدّ منسوب و لا معه إله و لا إله سواه و لا له فی ملکه شریک و لا تضَاف العزّه إلّا إلیه و لم یزل بالعلوم عالما و على العلوم واقفا و للأمور ناظما و بالکینونیه عالما و لِلتّدبیر محکما و بالخلق بصیرا و بالأمور خبیرا
أنت الّذی خشعت لک الأصوات و ضلّت فیک الأوْهامُ و ضاقت دونک الأسباب و ملأ کلّ شی‏ء نورک و وجل کلّ شی‏ء منک و هرب کلّ شیء إلیک و توکّل کلّ شیء علیک و أنت الرّبیع فی جلالک و أنت البهی فی جمالک و أنت العظیم فی قدرتک و أنت الذی لا یدرکک شی‏ء و أنت العلی الکبیر العظیم و مجیب الدعوات قاضی الحاجات مفرّج الکربات ولی النّقمات یا من هو فی علوه دان و فی دنوّه عال و فی إشراقه منیر و فی سلطآنه قوِی و فی ملکه عزیز صلّ على محمّد و آل محمد و احرس صاحب هذا العقد و هذا الحرز و هذا الکتاب بعینک الّتی لا تنام و اکنفه برکنک الّذی لا یرام و ارحمه بقدرتک علیه فإنّه مرزوقک
بسم اللّه الرّحمن الرّحیمِ بسم اللّه و باللّه الّذی لا صاحبه له و لا ولد بسم اللّه قوِی الشّأن عظیم البرهان شدید السّلطان ما شاء اللّه کان و ما لم یشأ لم یکن أشهد أنّ نوحا رسول اللّه و أنّ إبراهیم خلیل اللّه و أنّ موسى کلیم اللّه و نجیه و أن عیسى ابن مریمَ روح اللّه و کلمته صلوات اللّه علیه و علیهم أجمعین و أنّ محمّدا ص خاتم النّبیین لا نبی بعده و أسألک بحقّ السّاعه الّتی یؤتى فیها بإبلیس اللّعین یوم القیامه و یقول اللّعِین فی تلک السّاعه و اللّه ما أنا مهیج مردَه اللَّه نور السّماوات و الأرض و هو الْقاهر و هو الغالب له القدره السّابقه و هو الحکیم الخبیر اللّهمّ و أسألک بحقّ هذه الأسماء کلّها و صفاتها و صورتها و هی

(در میانه متن کامل دعای حرز امام جواد اشکال زیر آورده شده است)

Amulet1 حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل

(در ادامه متن حرز امام جواد پس از اشکال بالا متن عربی زیر آورده شده است)

سبحان اللّه الّذی خلق العرش و الکرسی و استوی علیه أسألک أن تصرف عن صاحب کتابی هذا کلّ سوء و محذور فهو عبدک و ابن عبدک و ابن أمتک و أنت مولاه فقه اللّهمّ یا ربّ ادفع عنه الأسواء کلّها و اقمع عنه أبصار الظّالمین و ألْسنه المعآندین و المرِیدین له السّوء و الضّرّ و ادفع عنه کلّ محذور و مخوف و أی عبد من عبیدک أو أمه من إمائک أو سلطان مارد أو شیطان أو شیطآنه أو جنّی أو جنّیه أو غول أو غوله أراد صاحب کتابی هذا بظلم أو ضرّ أو مکر أو مکروه أو کید أو خدیعه أو نکایه أو سعایه أو فساد أو غرق أو اصطلام أو عطب أو مغالبه أو غدر أو قهر أو هتک ستر أو اقتدار أو آفه أو عاهه أو قتل أو حرق أو انتقام أو قطع أو سحر أو مسخ أو مرض أو سقم أو برص أو جذام أو بؤس أو فاقه أو آعه أو سغب أو عطش أو وسوسه أو نقص فی دینٍ أو معیشه فاکفنیه بما شئت و کیف شئت و أنّى شئت إنّک على‏ کلشی‏ء قدیر و صلّی اللّه على سیدنا محمّد و آله أجمعین و سلّم تسلیما کثیرا
و لا حول و لا قوّه إلا باللّه العلی العظیم و الحمد للّه ربّ الْعالمین یا مشهورا فی السّماوات یا مشهورا فی الأرضین یا مشهورا فی الدّنیا و الآخره جهدت الجبابره و الملوک على إطفاء نورک و إخماد ذکرک فأبى اللَّه الّا أن یتمّ نورک و یبوح بذکرک و لو کره المشرکون.

12210-gem-stone-icon حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل نکات استفاده از این دعا

Amulet-imam-javad-2 حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل

گردنبند حرز امام جواد

پیش از استفاده دعای حرز امام جواد (ع)، رعایت این نکات توصیه می شود:
۱ – نکته اصلی برای استفاده این دعا این می باشد که بدانید شما را در تحت حفاظت پروردگار جهانیان قرار می دهد؛ پس هیچ شخص و هیچ چیز را در سود و زیان خودتان غیر خدا موثر ندانید و اتفاقاتی که حضرت معبود به دلیل رحمتش از شما دور می سازد به چیزهایی مانند شانس و مهارت خود و مسایلی از این دست نسبت ندهید. به خاطر این نعمتش شاکر پروردگار باشید و همواره خویش را تحت عنایت و مصونیت او بدانید «انَّ اللهَ خَیر حافِظَا وَ هُوَ ارحَمُ الرّاحِمین » «بدون شک خداوند بهترین نگهدارنده است و همانا او رحیم ترین رحیمان می باشد.»
۲ – این نکته فراموش نشود که حرزی که در اختیارتان است بهترین راه مصونیت از انواع بلاهایی مانند چشم زخم و سحر و جادو و دعایی از این بهتر وجود ندارد چرا که از منابع معتبر دینی گرفته شده است.
۳ – چنان چه اتفاقی برایتان افتاد در نظر داشته باشید که بنا بوده است که حادثه ای عظیم تر رخ دهد که با رحمت خداوند و به علت همراه داشتن دعای حرز امام جواد (ع) به این اتفاق و بلای کوچک مبدل گشته است.
۴ – از معصیت هایی که باعث نزول بلا میگردند شدیدا دوری کنید مانند روابط نا مشروع (زنا)، گران فروشی و کم فروشی، عدم پرداخت زکات، ظلم و یاری ظالم، خوردن حق مردم به خصوص حق یتیم، قطع رحم، نفرین و عاق والدین، کنار گذاشتن امر به معروف و نیکی و نهی از منکر و زشتی، گذشتن از دین برای بهره وری از دنیا، کفران و ناسپاسی از نعمات، تمسخر و استهزاء، دروغ و نیرنگ و … ( برای مطالعه کامل این گناهان به کتاب بحار الانوار علامه مجلسی مراجعه کنید)
۵ – دعای حرز امام جواد (ع) اسماء متبرکه دارد و نباید بدون وضو لمس شود جهت رعابت هرچه بهتر این نکته با چسبی محل تماس با دست را بپوشانید.
۶ – مراقب باشید که این دعا اصلا و به هیچ عنوان درون چاه دستشویی نرود و اگر چنین اتفاقی رخ داد باید سریعا بیرون کشیده و شسته شود.
۷ – تا جایی که مقدور است آب به حرز نرسد تا پوست از حالت عادی اش خارج نگردد.
۸ – طبق حدیثی از امام جعفر صادق (ع) می توان در هنگام جنابت یا دستشویی رفتن آن را همراه داشت و اشکالی ندارد ولی خانم ها با حالت حیض و نفاس یا جدا کند یا داخل یک بازوبند چرمی بگذارد و سپس به بازو ببندد.

Amulet-necklace حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل

۹ – دقت کنید که این دعا به بازوی دست راست بسته میشود چرا که مرحوم بهجت از استادش آیت الله قاضی نقل کرده اند: حرز امام جواد (ع) را به بازو ببندید که خواصش (به خصوص از جهت دفع سحر و جادو) در صورت بستن به بازو می باشد.
۱۰ – بهتر است که نخستین بار بستن و حتی نوشتن دعای حرز امام جواد (ع) دقت شود که قمر در عقرب نباشد.

10 دیدگاه در “حرز : بررسی جامع اسناد دعای حرز امام جواد (ع) + تمام خواص + متن کامل

 1. s.rostami7005 گفت:

  من سفارش دادم به صورت گردنبند. ولی اینجا گفته فقط به بازو ببندید!! یعنی به گردن ببندیم مشکل پیش میاد؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   این مورد رو ما تحقیق کردیم فقط یکی از علما فرمودن که باید به بازو بسته بشه ولی دیگران حتی همراه داشتن حرز در جیب، کیف یا گردنی رو هم کافی دونستن

 2. محمد دولابیان گفت:

  بسیار عالی
  سلام حرز امام جواد برای رفع طلسم یعنی باطل کردنش مفیده

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بله قطعا

 3. ناشناس گفت:

  در این متن که حرفی از اسناد امام جواد زده نشده.چرا تیتر دروغ میذارین؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   سندیت و نظر مراجع در ذیل تیتر “منابع و نظر بزرگان” آورده شده است. لطفا مجددا با دقت مطالعه بفرمایید.

 4. مهدی افشاریان گفت:

  ممنون بابت مقاله مفید خوبتون یه سوال ذهنم رو درگیر کرده اینکه هر دعای همراه داشتنش گناه نداره یعنی بدون وضو و پاکیزگی مخصوصا حرز؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   اگر حرز و دعا در تماس مستقیم با پوست نباشد مشکلی نیست ولی ترجیحا برای پاسخ دقیقتر این مورد رو از مرجع تقلید تون بایستی سوال بفرمایید.

 5. الیاس مومنی گفت:

  من سفارش انگشتر با نگین یاقوت دادم به همراهش برام یک بسته هدیه که گردنبند چرم و حرز امام جواد هم داشت فرستادین.
  خدا قوت ممنون بابت هدیه خوبتون

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   ممنون از اعتمادی که به شرف آنلاین دارید.
   مبارک تون باشه

نظر دهید؛ در کمتر از چند ساعت پاسخ می دهیم.

پر کردن بخش 'ایمیل' و 'وب سایت' اختیاری است.