سنگ ماه تولد

سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت

Diamond سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت

در این مقاله با اصلی ترین سنگ ماه تولد فروردین یعنی الماس آشنا می شویم. در ادامه نیز برخی از سنگ های فرعی ماه فروردین یعنی سنگ خون، جاسپر، توپاز زرد، آکومارین و یاقوت کبود آشنا می شویم. سنگ ماه فروردین بر اساس خصوصیات رفتاری و اخلاقی متولدین این ماه تعیین می شود، که در انتهای مقاله این خصوصیات را مورد بررسی قرار می دهیم.

تا انتهای این مقاله همراه شرف آنلاین باشید…

12210-gem-stone-icon سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت مقدمه‌ای درباره سنگ ماه تولد

پیشینه سنگ ماه تولد (سنگی که سمبل هر یک از ماه های سال می باشد) یک تفکر باستانی و مربوط به دوران گذشته بوده این مسئله عنوان می کند که هر یک از گوهر های قیمتی نیرو های به خصوص مرتبط با برج فلکی خود را دارا می باشند و همراه داشتن این نگین ها در زمان مناسب خصوصیات و ویژگی های درمانی و یا جادویی دارد. از این نگین ها به جهت علامت تعالی و کمال خود باید بهره برد. این موضوع شباهت بسیار زیادی با سنت نجوم هند دارد که بهره بردن از جواهرات ویژه بر اساس وضعیت سلامتی شخص و متناسب با چالش هایی که آنها در زندگی خود مواجه هستند پیشنهاد می شود. مجموع اطلاعاتی که در رابطه با سنگهای ماه تولد در وبلاگ شرف آنلاین  ارائه می گردد به طور جهانی یکسان اعلام شده اند و دسته بندی اصلی محسوب می شوند. اما بایستی توجه داشت که در این نوشته ها فقط به بیان همین باور های گذشته پرداخته شده است و بیان آن ها به معنی تایید نمی باشد. آن چیزی که مورد تایید قطعی است همان خواص مخصوص هر نگین است که در روایات معصومین و مراجع علمی به آن ها اشاره گردیده است.

birthstones-emerald-e1567521665327 سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت

12210-gem-stone-icon سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت اصلی ترین سنگ ماه تولد فروردین : الماس

درخشش الماس و سختی بسیار بالای این گوهر در جهان شهرت زیادی دارد. در رنگ های سفید و برخی اوقات صورتی و رنگ های زرد و آبی و نمونه های دیگری وجود دارد که امکان دارد بسیار درخشان باشد. استفاده در جواهر سازی، سنگ ها و سنباده های ساینده و صنعت از موارد کاربرد آن می باشد. معادن قسمت جنوبی هندوستان، منبع الماس های معروفی مثل الماس کوه نور و جهانگیر بوده است. به صورت کلی بیشترین میزان ذخیره و معادن این سنگ ماه فروردین در آفریقای جنوبی می باشد. به صورت کلی این سنگ ماه تولد در تمام دنیا در سنگ های رسوبی و آب شسته مشاهده می شود.

 

Diamond-ring-e1567521050654 سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت

در کشور ما ایران هم در قسمت های گوناگونی این سنگ ماه تولد فروردین یافت شده است. در برنئو، بوتسوانا، چین، غنا، گینه، گویان، روسیه، تانزانیا، ونزوئلا، زئیر و زیمبابوه این گوهر ارزشمند کشف شده است. بلورهای سازنده آن غالبا هشت یا دوازده وجهی هستند. در معرض تابش نور فرابنفش بازتابی به شکل سفید-آبی دارد و این روش شناخت و تعیین ارزش اکثر الماس های آفریقا می باشد. نمونه های دیگری از گوهر الماس، در معرض تابش نور فرابنفش امکان دارد بازتاب سبز یا زرد داشته باشند. در گذشته با نور خورشید الماس را شناسایی کرده و گونه آن را تعیین می کردند و اگر نور قرمز رنگین کمان را در آن مشاهده می کردند یقین حاصل می شد که آن نگین، الماس است. الماس، به علت سختی بسیار بالایی که دارد یاقوت را خراش می دهد.

این سنگ ماه فروردین در معرض دمای ۸۰۰ درجه می سوزد. برای نخستین بار در قرن نوزدهم، یک فرانسوی توانست الماس را به شکل صنعتی تولید نماید. زغال فشرده شده به وسیله فشار خیلی زیاد و دور از هوا به وسیله حرارت الکتریکی تبدیل به الماس می شود. روش و راه کم کردن حرارت و فشار بر اساس دستور العمل های خاصی انجام می شود، در غیر اینصورت الماس به وجود نمی آید. الماس رسانا بوده و برق را به میزان زیادی عبور می دهد اما الماس آبی که رنگ آبی آن به علت عنصر بور است، نیمه رسانا می باشد. از طرفی الماس رسانای حرارت نیز می باشد و درجه رسانا بودن حرارت آن پنج برابر مقدار فلز مس است. بزرگ ترین الماس خام دنیا “کولینان” به وزن ۳۱۰۹ قیراط و بزرگ ترین الماس تراش داده شده جهان به نام “قهوه ای بی نام” به وزن ۵۴۵ قیراط است. (یک قیراط معادل یک پنجم گرم است)

خواص الماس به عنوان سنگ ماه تولد فروردین :

۱- به همراه داشتن این سنگ ماه تولد فروردین ترس و هراس را از صاحب آن دور می‌ سازد.
۲- محبت و علاقه میان زن و شوهر را افزایش می دهد.
۳- استفاده و بهره مندی از الماس قدرت اراده را افزایش داده، حافظه را نیرو بخشیده و عقل را زیاد می‌کند.
۴- افراد متولد برج حمل، اسد و میزان با به کار گیری از آن خوش‌ اقبالی و شانس، برکت، عقل و خرد، قدرت و خوشبختی را همواره به همراه خود خواهند داشت.
۵- خواص الماس به مالک خود این توانایی و قدرت را می‌ دهد که بر عواطف و کارهایی که انجام می دهد بیشتر مسلط باشد.
۶- این سنگ ماه فروردین موجب پیروزی بر دشمنان شده و وقار و عزت را در میان افراد چند برابر می‌کند.
۷- به کار گیری نگین الماس به‌ خصوص قرار دادن آن بر روی چاکرای پیشانی و چاکرای تاج به افزایش توانایی قوه حافظه کمک و یاری می‌ رساند، همچنین افکار و ذهنیات بد را پاک و انرژی های منفی و اندیشه‌های فاسد را از مالک خود دور می کند .

12210-gem-stone-icon سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت سنگ ماه فروردین : سنگ خون

سنگ خون یا به تعبیری حجرالدم یا قانداش در زبان سانسکریت جیونی رس و به انگلیسی به آن بلاداستون BLOOD STONE اطلاق می شود. آن را از گونه های عقیق به شمار می آوردند، بعضی نیز گفته اند که از انواع و اقسام گوهر یشم نیز می باشند. اگر آن را در ظرف آبی بگذارید و ظرف را در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید، آب را به رنگ خون مشاهده می کنید. ماهیت و ویژگی های آن مشابه عقیق بوده و درجه سختی آن ۵٫۴ درجه مو می باشد. تا کنون این گوهر به رنگ فولادی تیره متمایل به رنگ خون هم مشاهده شده است.

Bloodstone-1 سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت

رنگهای سفید تا سفید مهتابی و سبز رنگ نیز وجود دارد. اگر آن را داخل اسید قرار داده و به آن حرارت دهید، به رنگ سیاه تغییر یافته و بعد از سرد شدن رنگ آن تبدیل به زرد شده و درون آن به رنگ سبز مشاهده می شود. این نگین برای انگشتر کاربرد بسیار زیادی دارد. گرفتگی های خورشید و ماه را می توان با بلاد استون مشاهده کرد. نقل شده هنگامی که حضرت عیسی (ع) به صلیب کشیده شد، درست در قسمت زیرین پای آن حضرت، در قسمتی که قطرات خون ایشان بر زمین ریخته شده بود، به جای خون گوهری مشاهده شد که درست به رنگ خون انسان بود، و به همین علت نام آن را سنگ خون نهادند.

رنگ سبز تیره این سنگ ماه تولد فروردین به علت داشتن اکسید آهن، قسمت های قرمز دارد. این نقاط بسیار به شکل خون بنظر می رسند و به همین علت حجر‌الدم نامگذاری شده است. در رابطه با منابع و ذخایر آن، کشور هندوستان منبع اصلی این نگین به شمار می آید اما در مناطقی در استرالیا، برزیل، چین و ایالات متحده هم مشاهده شده است. نمونه بسیار خاصی از سنگ خون حکاکی شده به شکل نماد امپراطور آلمان، رودولف دوم در موزه لوور پاریس قرار گرفته است.

خواص سنگ خون به عنوان سنگ ماه فروردین :

مردم یونان و روم برای به دست آوردن صبر و پایداری بیشتر در هنگام مسابقات ورزشی و حفظ علاقه و اشتیاق قدرتمندان برای به دست آوردن شهرت، همواره به همراه خود سنگ خون داشتند.  علاوه بر این، این گوهر قدرت پیشگویی آینده را نیز دارد. گفته شده که قدرت این سنگ ماه تولد فروردین با گذاشتن آن داخل آب و گذاشتن ظرف محتوی آن آب در زیر نور آفتاب، افزایش می یابد. این گوهر به ایجاد آرامش به ویژه در هنگام مرگ و خارج شدن روح از بدن انسان، کمک می کند. این نگین قدرت های عرفانی و سازماندهی را بالا برده و سردرگمی و اضطراب را کاهش می دهد. از جمله خواص و ویژگی های سنگ خون کمک به پاکسازی خون و اعضایی که با خون در ارتباط هستند می باشد.

این سنگ ماه فروردین به صورت کلی بدن را سم زدایی کرده و سنگی حیرت آور در شفادهی بیماران می باشد به نحوی که در بیشتر سطوح، شروع به جوان سازی می کند. همینطور این گوهر در غلبه و برطرف ساختن افسردگی و دردهای عاطفی بسیار مؤثر مفید می باشد. حتی امروزه در هندوستان، سنگ خون کاملاً  به شکل پودر در آمده و بعنوان دارو و تحریک کننده جنسی مورد استفاده قرار می گیرد و شاید به همین علت است که یافتن نمونه های مرغوب و با کیفیت آن در بازار بسیار سخت و دشوار شده است.

12210-gem-stone-icon سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت سنگ ماه تولد فروردین : جاسپر

جاسپر (Jasper) از واژه باستانی jaspis که در زبان یونانی به معنی سنگ لکه دار است و گونه ای کوارتز ناخالص با ترکیب شیمیایی دی اکسید سیلیسیم می باشد. همینطور یک کانی آهن دار است و ترکیب رنگ های آن اکثرا به صورت نواری یا خال خالی می باشد و خیلی کم  به شکل کمرنگ مشاهده می شود.

red-jasper-e1567520454847 سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت

به صورت کلی غالبا به رنگ سرخ با ناخالصی های سیاه رنگ مشاهده می شود. ناخالصی های به رنگ سیاه روی آن در اثر وجود اکسید آهن می باشد. جاسپر به دلیل ساختار شش وجهی هگزاگونال با درجه سختی بالایی در حدود ۶ تا ۵-۷، خوب تراش داده می شود. در برخی منابع معتبر نقل شده که جاسپر مهمترین و اصلی ترین سنگ ماه تولد فروردین می باشد چراکه وابسته به سیاره این ماه می باشد.

خواص جاسپر به عنوان سنگ ماه تولد فروردین :

۱- این نگین برای کیسه صفرا و قسمت زیر شکم مفید و اثر بخش بوده و موجب ترشحات و جریان مواد سیال از کیسه صفرا کبد و کلیه ها می شود و در بهبود عملکرد سیستم دفع شرکت کرده و  تاثیر بسزایی دارد.
۲- موجب تعادل و مانع از به وجود آمدن سنگ کلیه و کاهش حالت تهوع و تسکین و بهبود یافتن دردها می شود.
۳- این نگین با کنترل چاکرای شبکه خورشیدی دلهره، اضطراب و هراس را از بین برده و اراده و قدرت روحانی را زیاد می کند.
۴- این سنگ ماه فروردین برای غلبه بر خستگی بسیار مفید می باشد.
۵- از مالک خود در برابر گزش به وسیله مار و عنکبوت محافظت به عمل می آورد.
۶- سودمند در بهبود عملکرد کبد، طحال و موضوعات مربوط به لوزالمعده است.
۷- برای کاهش وزن کاربرد بسزایی دارد.
۸- برای مبارزه با یبوست، تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان تب مورد استفاده قرار می گیرد.
۹- از دیگر خواص و ویژگی های این سنگ ماه تولد فروردین می توان به تقویت سیستم گردش خون، دفع سموم و بهبود کارایی کبد اشاره کرد.

12210-gem-stone-icon سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت سنگ ماه فروردین : توپاز زرد

توپاز به شکل بلورهای منشوری در سنگ های گرانیتی پگماتیت به همراه تورمالین، بریل و فلوریت مشاهده شده است. میزان سختی آن ۸ درجه در مقیاس مو، وزن مخصوص ۳٫۵ – ۳٫۶ و شبکه بلور آن ارتورموبیک می باشد. در رنگ های مختلفی نظیر زرد و عسلی کمرنگ و نارنجی کمرنگ وجود دارد. گونه ای از آن آبی، سفید، سبز و صورتی کمرنگ می باشد.

Yellow-topaz سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت

برای به دست آوردن آن سعی کنید در سنگ های رودخانه ای دنبال توپاز بگردید. توپاز آبی و سفید را در معرض پرتو افشانی اشعه گاما قرار داده، که نتیجه آن به دست آمدن بلور تیره تر و زیباتری می باشد. در آلمان، روسیه در قسمت هایی از رشته کوه های اورال، اکثر کشورهای آفریقا، سریلانکا، برمه و ژاپن میتوان این کانی را مشاهده کرد. نحوه تراش خوردن این گوهر به شکل پندولوک و گردبر مخلوط است ولی به میزان کمتری بصورت کابوشون تراش داده می شود.

خواص توپاز زرد به عنوان سنگ ماه فروردین :

۱- این سنگ ماه تولد فروردین در ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای سوم بسیار موثر است.
۲- نیرو بخشی و شارژ کانالهای انرژی بدن
۳- توپاز آبی با خود واقعیت و حکمت را به همراه می آورد.
۴- توپاز زرد موجب تقویت و افزایش ایمان و خوش بینی است. همینطور توپاز طلایی موجب خلاقیت، نبوغ وخودباوری، شادابی روح و بهترشدن اخلاق و رفتار می شود و در جهت بهبود و درمان افسردگی و بیخوابی نقش بسزایی دارد.
۵- گوهر هوشمندی است که نیرو و انرژی را به قسمتی که نیاز بیشتری دارد هدایت می کند.
۶- سمبل عشق و ثروت است.
۷- توپاز این توانایی را دارد که شخص را به حفظ یک چشم انداز و آینده روشن در زندگی تحریک نماید.
۸- دور ساختن رویاها و افکار بد و پلید
۹- حفظ شخص در مقابل حسادت، بیماری، طلسم و جادو منفی و مرگ نابهنگام
۱۰- در مورد موضوع طلسم و جادو ، توپاز یکی از سنگهایی است که شامل خصوصیات و ویژگی های محافظتی قوی می باشد.
۱۱- کمک و یاری رساندن به اتحاد ذهن، روان و روح از دیگر خواص این سنگ ماه فروردین می باشد.

12210-gem-stone-icon سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت سنگ ماه تولد فروردین : آکومارین

نام آکوامارین برگرفته از زبان لاتین به معنی آب دریا می باشد و این موضوع به این دلیل مطرح شده که امواج را آرام و از ملوانان در دریا محافظت به عمل می آورد. گونه با ارزش و مرغوب جواهر آکومارین با درخشش و شفافیت روشن خالص و رنگ آبی با میزان کمی ته رنگ سبز مایل به آبی ترکیب شده می باشد. مثل تعداد بسیار زیادی از بریل ها، شکل و نحوه ساختار کریستال های بزرگ آکوامارین به همراه درجه سختی خوب ۷٫۵ تا ۸ در مقیاس سختی مو، آن را برای استفاده در صنعت جواهرات مدرن و تراش کاری شده بسیار مناسب می سازد.

Acomarin سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت

این سنگ ماه تولد فروردین یک گونه عیار ارزشمند و گرانبها از دوران باستان می باشد. در قرن نوزدهم، گوهر های آکوامارین با رنگ آبی مایل به سبز اقیانوسی حداکثر میزان محبوبیت را داشتند، اما امروزه رنگ آبی آن به میزان قابل توجهی مورد استقبال قرار گرفته است. در سال ۱۹۱۰ بزرگترین نمونه گوهر آکوامارین در کشور برزیل با وزنی در حدود  ۲۴۳ پوند کشف شد. سپس آن را به بلورهایی با ابعاد کوچکتر تقسیم کردند که نتیجه آن بیش از ۲۰۰۰,۰۰۰ قیراط شد. مرغوب ترین و با کیفیت ترین بلورهای آکومارین از کشور برزیل می باشد که کریستال های آن با وزنی در حدود چند کیلوگرم مشاهده می شود. نقاط دیگری در جهان که آکوامارین در آن ها یافت می شود عبارت اند از: کشور های اتحاد جماهیر شوروی، ماداگاسکار که در برخی مناطق آن انواع آبی پر رنگ مشاهده می شود، ایالات متحده آمریکا، افغانستان، پاکستان، هند و نیجریه.

خواص این سنگ ماه تولد فروردین :

۱- ایجاد سد و مانعی در مقابل امواج و ارتعاشات دیگران
۲- جلوگیری و محافظت از تاثیر گذاشتن افکار منفی و جذب امواج مخرب و زیان بار ذهن
۳- یاری رساندن به کاهش وابستگی شخص به مواد مخدر
۴- تقویت و نیرو بخشی به کبد، طحال و تیروئید
۵- به طور کلی بهبود عملکرد تصفیه بدن از سموم
۶- این سنگ ماه تولد فروردین تاثیر آرامش بخشی به چشم دارد
۷- به میزان قابل توجهی مشکلات گلو را درمان می نماید
۸- این سنگ ماه فروردین اثر بسزایی بر روی غده تیروئید دارد
۹- در گذشته به آن گوهر الهه دریاها گفته می شده است
۱۰- در طلسم و جادو، این گوهر به مقدار زیادی استفاده می شود و به منظور تشکیل میدانی برای جلوگیری از تاثیر طلسمات بر روی شخص مورد استفاده قرار می گیرد
۱۱- این سنگ ماه تولد فوردین (آکومارین) برای ورود به ضمیر ناخودآگاه بسیار مفید است.
۱۲- از دیگر ویژگی های آن می توان به کاهش استرس، افزایش تسلط بر اعصاب و سپر هاله و چاکراها اشاره کرد.

12210-gem-stone-icon سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت سنگ ماه فروردین : یاقوت کبود

یاقوت کبود به عنوان سخت ترین سنگ بعد از الماس دیگر سنگ ماه تولد فروردین می باشد. در وبلاگ شرف انلاین به طور ویژه درباره خواص سنگ یاقوت کبود صحبت شده است.

12210-gem-stone-icon سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت خصوصیات متولدین فروردین

فروردین ماهی ها، افرادی پرجنب و جوش و عجول می باشند که غالبا به هر اتفاق و رویدادی به سرعت واکنش نشان می دهند. این افراد اگر به درجه شغلی بالایی برسند، اکثرا مدیران توانمند و قدرتمندی خواهند شد که به میزان قابل توجهی زورگو و افراد دیگر را مورد امر و نهی قرار می دهند. ماهیت و ذات ریاست مآبانه فروردین ماهی ها، از آن ها مدیرانی با مسئولیت، قدرتمند و موفق خواهد ساخت. یک کلامی و یک دنده بودن یکی از خصوصیات فروردینی ها است؛ این افراد در بیشتر مواقع اشتباه و خطای خود را قبول نمی کنند و حتی در صورت قبول اشتباه از جانب آن ها، مسئولیت این خطا را به دوش نمی کشند.

bracelet-birthstone-farvardin سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت فروردین ماهی ها غالبا پر هیاهو، پر انرژی و اهل هیجان هستند و از ماجراجویی لذت زیادی می برند. این افراد اکثرا دارای اعتماد به نفس و شهامت بالایی می باشند. در بین متولدین این ماه اشخاص صاحب سبک و عقیده و همینطور اهل مطالعه، به میزان زیادی به چشم می خورند. افراد متولد این ماه اکثرا انسان هایی بی ریا و عاری از هرگونه فریب و دوز و کلک هستند. متولدین اولین ماه از اولین فصل سال در برخی مواقع به شدت غیر منطقی می شوند. این افراد می توانند تا پایان عمر خویش به صورت یکه زندگی خود را ادامه داده و از آن لذت ببرند. بنابراین سنگ ماه تولد فروردین بر اساس این خصوصیات معرفی می شود.

دسته بندی محصولات سنگ ماه فروردین

برای مشاهده محصولات سنگ ماه فروردین بر روی تصاویر کلیک کنید

انگشتر یاقوت (154)

انگشتر یاقوت سرخ (86)

انگشتر یاقوت کبود (73)

انگشتر زمرد (66)

انگشتر زبرجد (62)

انگشتر آمیتیست (64)

انگشتر الکساندریت (48)

انگشتر گارنت (59)

گردنبند یاقوت (104)

گردنبند یاقوت سرخ (52)

گردنبند یاقوت کبود (52)

گردنبند زبرجد (50)

گردنبند الکساندریت (26)

گردنبند زمرد (19)

گردنبند گارنت (24)

ست و نیم ست زبرجد (12)

 

8 دیدگاه در “سنگ ماه تولد فروردین : بررسی تخصصی انواع سنگ ماه فروردین + خواص + قیمت

 1. هد هد گفت:

  سنگ اصلی الماس و جاسپر رو چطور میشه تهیه کرد و قیمت هر کدام چقدر است

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   سنگ جاسپر که به وفور در بازار ایران پیدا می‌شود. با بخش پشتیبانی شرف آنلاین هم اگر در تماس باشید قیمت و تصاویر خدمتتون ارائه خواهد شد. حتی امکان ساخت گردنبند و انگشتر با سنگ جاسپر و تزئین با الماس های خیلی ریز امکان پذیر هست.

 2. اکبر طاهری گفت:

  از دوستان کسی میدونه یه انگشتر الماس چقدر قیمت داره؟ و از کجا میشه تهیه اش کرد. سپاس

 3. آمنه شکاری گفت:

  عالی بود خسته نباشید من یه دونه سنگ جاسپر داشتم متاسفانه ترک خورد و بعد شکست وقتی یادم میاد دلم میسوزه هنوز

  1. شرف آنلاین گفت:

   ممنون سلامت باشید
   انشالله یکی دیگه 🙂

 4. عزتی گفت:

  کسایی که ماه تولدشون توی ماه فروردینه پادشاهی میکنند عجب سنگ های الماسی

 5. ناصر گفت:

  انصافا کامل و بی نقص بود … خدا قوت

  1. شرف آنلاین گفت:

   سپاس

نظر دهید؛ در کمتر از چند ساعت پاسخ می دهیم.

پر کردن بخش 'ایمیل' اختیاری است.