سنگ های قیمتی و خواص آن‌ها

فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث

turqouise فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث

در این مقاله همه آن چیزی که درباره سنگ فیروزه لازم است بدانید گردآوری شده است. تاریخچه مختصری از این سنگ گران بها، شناخت انواع آن، خواص سنگ فیروزه و فواید براساس احادیث معصومین (ع) و منابع علمی، نحوه تشخیص اصل بودن این نگین، روش های نگهداری از آن، بهترین معادن این سنگ در دنیا و همچنین تصاویر برخی از معروف ترین جواهرات ساخته شده از این گوهر را در ادامه مشاهده خواهید کرد.

12210-gem-stone-icon فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث تاریخچه مختصر سنگ فیروزه

سنگ فیروزه به واسطه رنگی و خواصی که دارد در گذشته نمادی از بهشت خدا بر روی زمین تلقی می‌شده ‌است. این گوهر را اگر قدیمی ترین سنگ قیمتی تاریخ ندانیم قطعا به عنوان یکی از قدیمی ترین سنگ های جهان دارای تاریخی طولانی می باشد. در ایران باستان این سنگ را “پیروزه” به معنای پیروزی می‌خواندند، اما اعراب این واژه را معرب کرده و “فیروزه” نام نهادند. در زبان انگلیسی نیز این کلمه به معنی “سنگ ترکی” برگرفته از واژه فرانسوی Pierre Turquise است و آن برگرفته از این واقعیت تاریخی می‌باشد که در زمان‌های دور، ایران و سایر کشورهای خاور میانه از طریق راه ترکیه، این سنگ ارزشمند را به اروپا صادر می‌نمودند و تصور مردمان این بوده‌است که این سنگ در ترکیه استخراج می‌گردد.

نکته جالب این است که در ترکیه به آن fayruz گفته می‌شده است و استخراج مرغوب ترین سنگ در ایران، آن هم در یکی از اولین معادن بزرگ این گوهر در جهان در نیشابور پیشینه‌ای سه هزار ساله داشته‌است. در ایران ما برای قرن های زیادی به طور وسیعی برای تزیین اشیاء، مساجد و داخل و خارج بسیاری از ابنیه مهم استفاده گردیده است. این روش ساخت و ســاز ایرانی بعدها به شبه قاره هند نیز راه پیدا نمود و در ســاخت بنای تاج محل نیز از این نگین ارزشمند استفاده شده است.

12210-gem-stone-icon فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث شناخت فیروزه

اگر بخواهیم بسیار تخصصی بحث کنیم بایستی گفت که این گوهر آبی آسمانی، یک کانی از جنس فسفات آبدار آلمینیوم و مس با ساختار بلوری کج وجهی است که شفافیتی کدر و مومی شکل دارد و دارای درجه سختی ۵-۶ در مقیاس مو می باشد. (مو Moh معیاری برای تعیین درجه سختی از ۰ تا ۱۰ است که سخت‌ترین آن‌ها الماس با درجه سختی ۱۰ است.)

از خواص فیروزه می توان به رنگ بسیار دلربای آن اشاره نمود که بسته به نوع آن می‌تواند بسیار گران و یا ارزان باشد. رنگ جذاب و آبی این سنگ زیبا به علت وجود عنصر مس می‌باشد. اگر این نگین در منطقه‌ای که میزان مس معادن آن زیاد است استخراج گردد، آبی آن بیشتر و به رنگ آبی آسمانی خواهد بود. اغلب تغییر رنگ آن از آبی به سبز به دلیل از دست دادن آب درون نگین بر اثر گذشت زمان است. اساسا علت تفاوت رنگ سنگ به علت نسبت آهن به مس می‌باشد.

اگر در معدن، قسمتی از آلومینیوم توسط آهن جایگزین گردد، به رنگ مایل به سبز و اگر میزان روی زیادتر باشد، به ترکیبی از رنگ‌های زرد و ســبز مشاهده می‌گردد که اغلب پدیده ای نادر می‌باشد. جالب است بدانید چنانچه آهک در منطقه رشد این نگین افزون باشد رنگ آن به سمت سفیدی متمایل می‌شود و کمرنگ تر می‌گردد که البته در حالت معمول علت اصلی سفیدی مربوط به اکسید آلومینیوم(Al2O3) است اما در عین حال از اصالت سنگ فیروزه کاسته نمی‌شود و صرفا قیمت بازاری آن کسر می‌گردد.

دسته بندی محصولات فیروزه

بر روی دسته بندی ها کلیک کنید تا محصولات مورد نظر را مشاهده نمایید

انگشتر فیروزه (168)

گردنبند فیروزه (74)

ست و نیم ست فیروزه (9)

12210-gem-stone-icon فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث انواع سنگ فیروزه

turquoise-stone-min فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث

این سنگ انواع مختلفی دارد که در ادامه به صورت دقیق بیان می‌شود اما از انواع این سنگ در کشور ایران می‌توان به فیروزه عجمی و شجر (رگه دار) اشاره نمود. فیروزه عجمى بدون رگه و یک‌دست می‌باشد و نوعی از آن در ایران یافت می‌شود بهترین نوع از این سنگ در کل جهان به شمار می‌آید که خواص فیروزه را در حد عالی دارا می باشد و برای خرید فیروزه با این ویژگی باید به صورت عددی و دانه ای اقدام کرد. قیمت آن نیز بستگی اندازه، وزن و رنگ آن از چند ده هزار تومان تا میلیون ها تومان متغییر می‌باشد. بهترین رنگ این گوهر زیبا آبی آسمانی است که محبوبیت بسیار زیادی هم دارد و در نوع عجمی به خوبی می‌توان آن را مشاهد نمود.

نوع شجر نیز به‌صورت رگه دار با رنگ آبی و سبز مشاهده می‌شود این نوع نیز قیمت های متفاوتی دارد و جالب است بدانید که در اروپا نوع شجری مقبولیت بیشتری دارد.

اما به جز این دو مورد، انواع دیگری نیز دارد که تفاوت های جزئی با هم دارند که در ادامه به صورت دقیق آورده شده است:
۱- عجمى: به رنگ آبى پر رنگ است. گران‌بهاتری نوع می‌باشد و به صورت گرد یا بادامى تراش می‌خورد.
۲- شجرى: پس از تراش به صورت شاخه اى یا دندریتى مشاهده م‌شود. این نوع را به صورت‌هاى گرد، بیضوى، اشکى و چهارگوش مى‌تراشند.
۳- عربى: همان نوع شجرى می‌باشد اما با قطر کمتر و ترا ش آن نیز سخت‌تر است. این نوع نامرغوب می‌باشد و به رنگ سبز کمرنگ مشاهده مى‌شود. در صورتى که قطر آن بیشتر باشد، به آن دو بهرى نیز گفته می‌شود.
۴- فیروزه توفال رنگین: مشابه شجرى می‎باشد اما رگه‌های بیشتری دارد.
۵- سنگ چغاله نیم رنگ: نسبتا شبیه عجمى می‌باشد اما کمی کمرنگ‌تر است و روى آن، لکه هاى سفیدى دیده مى‌گردد. نام چغاله به دلیل این است که مشابه میوه نارس کمرنگ‌تر از نوع عجمى اسمی‌باشد.
۶- سنگ چغاله سفید: شبیه چغاله نیم رنگ اما روشن تر می‌باشد.
۷- توفال نیم رنگ: همان نوع توفال رنگین اما با رنگی روشن‌تر است چرا که کاتیون Cu+2 در شبکه بلورى به طور کامل مشاهده ‌نمی‌شود.
۸- نگین توفال سفید: همان توفال نیم رنگ می‌باشد، ‌اما خیل روشن‌تر است.
۹- خاکه: این اسم گذاری در معدن مرسوم می‌باشد. به ابعاد مختلف و کروى در داخل رگه هاى به‌شدت دگرسان و خرد شده و به رنگ آبى روشن تا تیره پیدا مى‌گردد و بسیار ارزشمند هستند.
۱۰- سنگ گل کاسنى: به نوع سبز پررنگ متمایل به خاکسترى اطلاق می‌گردد. علت رنگ آن، وجود کاتیون Fe+2 در ساختمان آن می‌باشد. به این نوع سنگ فیروزه، تلخ نیز گفته می‌شود.
۱۱- سنگ درشت: به نگین های نسبتا درشت که خرد نشده‌اند و رگه دارند، اطلاق می‌گردد.
۱۲- نرم: به نگین های خیلى ریز که براى زینت دادن اشیا استفاده می‌شود، اطلاق می‌گردد.

12210-gem-stone-icon فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث خواص فیروزه در احادیث معصومین

turqouise-pics-min فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث در احادیث معصومین (ع) به خواص فیروزه اشاره‌های زیادی شده است که در ادامه گردآوری شده‌است:
۱- حضرت محمد (ص) درباب خواص فیروزه می فرمایند:
همانا خداوند به من خطاب کرد: ای پیامبر! همانا من حیا می کنم از این که بنده‌ای در دستش انگشتر فیروزه باشد و دستش را به دعا بلند کند و من دعای وی را مستجاب نکنم و دست خالی برگردانم. (وسائل الشیعه : ۹۵/۵ – بحارالانوار : ۳۲۱/۹۰)
۲- امام جعفر صادق (ع) در باب فواید فیروزه می فرمایند:
امام صادق (ع) خطاب به مفضل فرمود: دوست دارم که هر مومنی ۵ انگشتر در دست کند : عقیق، فیروزه، یاقوت، حدید صینی و در نجف. همچنین می‌فرمایند : نگاه کردن به این نگین باعث شادابی روح و تقویت چشم می‌شود. دست کردن آن سعه صدر (گشایش سینه) و تحمل در برابر مشکلات را زیاد می‌نماید. باعث تقویت قلب شده و به آن نیرو می‌بخشد. حاجات را برآورده و باعث تسهیل در امور می‌گردد. و هچنین : کسی که این انگشتر را در دست کند، فقیر نمی‌شود و بی پول نمی‌ماند. (التهذیب: ۳۷/۶ – وسائل الشیعه: ۴۰۳/۱۴)
۳- امام رضا (ع) در باب خاصیت فیروزه می فرمایند:
شخصی به امام رضا (ع) از نداشتن فرزند شکایت می‌کند. حضرت می‌فرماید : انگشتری از فیروزه بگیر و بر آن بنویس “رب لا تذرنی فردا وانت خیر الوارثین” همچنسن امام رضا (ع) ضمن حدیثی در فضیلت روز غدیر فرمودنده اند که اولین کوه‌هایی که به ولایت امیر مومنان شهادت دادند سه کوه عقیق، فیروزه و یاقوت بودند. اولین کوه‌هایی که اقرار به ولایت حضرت علی (ع) کردند همین سه کوه بودند.
۴- همچنین در برخی روایات درباره خاصیت های سنگ فیروزه آمده است که:
امام علی (ع) چهار انگشتر در دست داشته اند که یکی از آن ها همین گوهر بوده و حضرت آن را برای پیروزی در برابر مشکلات به دست می کرده اند. (المناقب : ۳۰۲/۳ – بحار : ۶۲/۴۲ – وسائل الشیعه : ۹۸/۵)

12210-gem-stone-icon فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث خواص فیروزه برای روح و جسم

turquoise-stone-hand-made-silver-ring فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث

برای این سنگ خواصی ذکر می‌کنند که در ادامه آورده‌شده‌است.
۱- از خواص فیروزه این است که سنگی آرامش‌بخش و بسیار مفید برای دور ماندن از چشم زخم است.
۲- سعه صدر را تقویت نموده و انرژی‌های منفی را از ما دور نگه می‌دارد.
۳- این سنگ همانند عقیق، حرز بسیار موثری در برابر دور ماندن ار بلا به حساب می‌آید.
۴- رونق کسب و کار و آسان شدن کارها را می توان جزو خواص فیروزه شمرد.
۵- این نگین مفید در درمان افسردگی و خستگی است.
۶- استفاده از این گوهر باعث افزایش عشق و محبت شده و علم و هنر را در فرد تقویت می‌کند.
۷- استفاده از خواص درمانی این سنگ قدمتی طولانی در طب دارد، در گذشته پودر این سنگ را به بیمارانی که درد شکم داشتند می‌دادند تا درمان شوند.
۸- همچنین مفید برای بیماری‌های چشمی مانند آب مروارید، تب و گزش حشرات می‌باشد.
۹- از سایر خواص فیروزه می‌توان به درمان بیماری‌های عصبی، تقویت تارهای صوتی، تقویت قلب و درمان بیماری‌های ریوی و تنفسی اشاره نمود. سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‌نماید. هچنین دربرخی منابع آمده که سنگ فیروزه برای خانم باردار محافظ بوده و مفید است.

12210-gem-stone-icon فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث معروف ترین جواهرات

A-Seljuk-turquoise-set-gold-Bangle-min فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث دست بند مرصع کاری شده با سنگ فیروزه، مربوط به دوره سلجوقیان

turquoise-Necklaces-min فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث گردنبند فیروزه با قاب طلا، مربوط به دوره ایلخانیان

turquoise-box-min فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث جعبه مزین به عاج مربوط به دوره صفویان

turquoise-jeghe-naseredinshah-min فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث جقه پادشاهی ناصرالدین شاه

12210-gem-stone-icon فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث نحوه تشخیص سنگ فیروزه اصل

jewelry-stone-turqouise-1-min فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث

باتوجه به خواص بسیار فیروزه، این سنگ طرفداران بسیاری پیدا کرده است اما تشخیص سنگ‌ فیروزه اصل امری بسیار دشوار حتی برای افراد حرفه‌ای می‌باشد . هر چند که اکثر نگین فروشان و کارشناسان خبره بر اثر تجربه ناشی از کار با این سمبل جواهرا ت ایرانی، این گوهر شگفت انگیز را با نگاه کردن به رنگ، جلا و رگه های پشت و روی آن به راحتی شناسایی می‌کنند و حتی منشأ و انواع آن را از یکدیگر تشخیص می‌دهند، با این حال راه‌های مختلفی نیز برای افرادی که آگاهی و تجربه کافی در تشخیص آن ندارند، وجود دارد.

به عنوان نمونه در گذشته برای تشخیص نوع با کیفیت از انواع نا مرغوب، آن را بر روی برنج دم می‌کردند و در صورتی که رنگ آن ثابت باقی می‌ماند اصل و اگر به برنج رنگ می‌داد نامرغوب بود. همینطور در عمده فروشی‌ها برای تشخیص نوع طبیعی از نوع غیرطبیعی آن قطعه ای از سنگ را می‌سوزانند اگر به صورت خمیر در آید مصنوعی و اگر مواد باقی مانده به صورت خاکستر باشد طبیعی می‌باشد. روش دیگری که برای تشخیص نوع بدلی ساخته شده از پلاستیک به کار گرفته می‌شود، استفاده از یک سوزن داغ دیده و گذاشتن آن بر روی نگین است که درصورتی که این نگین مصنوعی باشد، بوی صمغ از آن ساطع شده و اثر عمیقی بر روی نگین می‌گذارد.

اما به طور کلی برای تشخیص با نگاه ظاهری به نگین باید بدانید که رنگ اصلی بسته به میزان مس موجود در سنگ (ایجادکننده رنگ آبی)، کروم یا وانادیوم (ایجادکننده رنگ سبز) و آهن (ایجادکننده رنگ زرد)، در دامنه‌ای از آبی کم رنگ تا آبی مایل به سبز و کاملا سبز قرار می‌گیرد. هنگامی که در اثر عوامل محیطی یا شیمیایی تغییر رنگ بدهد و اصطلاحا سنگ فیروزه مرده باشد، از ارزش و فواید درمانی آن کاسته می‌گردد.

اما روش‌های پیشرفته‌ای وجود دارد که نگین های نوع آمریکایی بهسازی می شوند که فقط توسط دستگاه مشخص می‌شود و در حالت معمولی هیچ‌گونه نشانه‌ای مبنی بر این‌که بهسازی شده است یا نه وجود ندارد. با این روش استحکام سنگ چه برای تراش و چه در برابر مواد شیمیایی مقاوم می‌شد. در ایران بیشتر هنوز همان روش سنتی استفاده می‌گردد. با وجود همه این‌ها، به دلیل وجود انواع مختلف این سنگ که به بازار آمده‌است تشخیص آن کار ساده‌ای نیست لذا پیشنهاد می‌شود که حتما از یک فروشگاه معتبر خرید انجام شود تا بتوان از خواص فیروزه بهره کافی را برد.

12210-gem-stone-icon فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث سنگ فیروزه مرده

اصطلاح جالب “سنگ فیروزه مرده” در بین کارشناسان این گوهر رایج است که اشاره به تغییر رنگ این نگین دارد. این نگین زیبا نسبت به چربی، لوازم آرایشی، روغن و … حساس است و درصورتی که در تماس مستقیم با این مواد قرار گیرد رنگ آبی آن به سبز نامطلوبی تغییر رنگ پیدا می کند. البته باید توجه داشته باشید که سنگ فیروزه سبز هم به صورت طبیعی وجود دارد و اتفاقا علاقه مندان مخصوص به خود را هم دارد ولی نگین مرده رنگ سبز نامطلوبی دارد که در عکس زیر می توانید نگینی را ببینید که بخشی از آن روغن خورده است و اصطلاحا نگین مرده است.

dead-turquoise-stone فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث

12210-gem-stone-icon فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث شرایط نگهداری

turquouise-ring-handmade-min فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث

جهت بهره مندی از خواص فیروزه و لذت بردن از زیبایی های این سنگ بایستی از آن محافظت کافی صورت گیرد. این نگین در برابر خراش، مواد شیمیایی، آب داغ و شوینده های خانگی صدمه‌پذیر است. برای نگهداری از آن موارد زیر توصیه می‌شود:
۱- این نگین نباید با کرم، روغن و ادکن تماس مستقیم داشته باشد چرا که سبب تغییر رنگ آن می‌شود.
۲- انگشتر فیروزه خود را هنگام کار با مواد شوینده از دست خود بیرون آورید. همچنین این نگین نبایستی با آب کلردار تماس داشته باشد.
۳- به طور کلی از تماس مواد چربی با این نگین اجتناب نمایید.
همچنین در برخی مراجع گفته شده وقتی رنگ این سنگ به سمت سبز شدن متمایل می‌شود دلیل آن از دست رفتن آب طبیعی موجود در این نگین به دلیل گرما مثل نور آفتاب است، به‌طوری که حتی نگین عالی نیز در حرارت بالاتر از ۲۵۰ درجه سانتی گراد رنگ آن به سبز مات تبدیل می‌شود.

12210-gem-stone-icon فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث بهترین معادن

turqouise-mine-min فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث

نگین فیروزه در مناطقی هم چون تبت، مصر و جنوب غربی آمریکا به دست می‌آید. گرچه درجه خلوص و رنگ تولیدات اغلب معادن آن با هم تفاوت دارد ولی غالبا این سنگ‌ها حداقل از لحاظ شکل ظاهری شبیه هم می‌باشند.

معدن این گوهر در شهر نیشابور، قدیمی ترین و مهم‌ترین معدن در کشور می‌باشد و در سـطح دنیا نیز از شهرت و اعتبار زیادی برخوردار است. شهر نیشابور از گذشته‌های دور، شهری با اهمیت در کنار جاده ابریشم بود و از یک سمت، فلات ایران را با آسیای مرکزی و از سمت دیگر، فلات آناتولی و سواحل مدیترانه را به چین پیوند می‌داد .

در کشور مصر نیز دو معدن از معادن شبه جزیره سینا که “کشور فیروزه” نام دارد نیز وجود دارد که در جرگه قدیمی‌ترین معادن شناخته شده جهان قرار دارند. این معدن‌ها اکنون ارزش اقتصادی چندانی ندارند و توســط بومیان به شکل ابتدایی استخراج می‌گردد. سنگ این منطقه سبزتر از نوع ایرانی است. امروزه برخی از نگین ها که در ایران خرید و فروش می‌شوند مربوط به شهر بابک کرمان هستند که چندین سال است منابع بسیار غنی از آن یافت گردیده‌است.

جنوب غربی امریکا نیز از لحاظ تولید این سنگ بسیار غنی می‌باشد و مناطقی مانند کلرادو، نیومکزیکو، آریزونا، کالیفرنیا و نوادا از مراکز مهم تولید این نگین در این کشور است اما در حال حاضر، آریزونا بزرگترین تولیدکننده این سنگ در امریکا است. ایالت نــوادا نیز دیگر ایالت آمریکا است که با داشتن ۱۲۰معدن، بخش بزرگی از سنگ فیروزه مورد استفاده صنعت جواهر را تامین می‌نماید.

چینی ها نیز پیش سه هزار سال پیش از میلاد مسیح از خواص فیروزه بهره می بردند و به طور محدود تولید و هنرمندانشان از آن برای برجسته کاری های صنایع دستی خود استفاده می‌کردند. مارکوپولو نیــز در گزارش خود اشاره نموده‌است که در ایالت سی چوان چین این سنگ پیدا می‌شده‌است. در غرب و شرق اســتان تبت نیز از معادن آن وجود دارد.

12210-gem-stone-icon فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث سنگ ماه تولد

سنگ فیروزه، نگین اصلی ماه آذر است اما متولدین بهمن و اردیبهشت ماه نیز به عنوان سنگ ماه فرعی خود می توانند از فضیلت و خواص فیروزه بهره‌مند شوند. این سنگ انرژی های منفی را به سمت خود جذب می‌نماید، به همین علت گفته می‌شود که زمانی که احساس ناراحتی و یا بیماری می کنید و یا اتفاق ناخوشایندی درحال وقوع است رنگ آن ممکن است تغییر پیدا کند.

12210-gem-stone-icon فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث سنگ فیروزه در ادبیات فارسی

تقریبا همه شاعران از این گوهر در اشعار خود استفاده کرده‌اند و در شعرشان به بعضی از ویژگی‌های خاص سنگ و رنگ آن، معادن، غواید درمانی و کاربردهای آن، اعتقادات رایج درباره آن و … اشاره نموده‌اند که همه این‌ها نشان از اهمیت آن دارد.

در اشعار پارسی هر کجا اسمی از فیروزه باشد، منظور نوع نیشابوری می‌باشد. برای نمونه در دیوان گران قدر حافظ، در ۶ بیت استفاده شده که در معروف‌ترین آن به سنگ نیشابوری اشاره دارد:

راســتی خاتم فیـــروزه ابواسحـــــاقی
خوش درخشید ولی دولت مســتعجل بود
همچنین جامی درباره گرانقدری این سنگ نیز سروده است :
خرمهره فـــروش مـــی زند بانـگ فــــیروزه دو صد عدد به یک دانگ
فیــروزه نــهـــــد سفــــال را نام تــــا میـــل کـــنـد طبیعــت عام

هر سوالی درباره این گوهر ارزشمند و ناب دارید در قسمت نظرات مطرح نمایید تا کارشناسان شرف آنلاین در اسرع وقت پاسخگو باشند.

محصولات فیروزه

2-1-115-turquoise-ring-4-230x230 فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث
بستن

انگشتر نقره فیروزه نیشابوری دست ساز مردانه طرح ماهان

۳۵۵,۰۰۰ تومان
2-1-134-turquoise-ring-1-230x230 فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث
بستن

انگشتر نقره فیروزه نیشابوری فاخر دست ساز مردانه طرح کیومرث

۱,۸۲۰,۰۰۰ تومان
2-1-037-turquoise-ring-7-230x230 فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث
بستن

انگشتر نقره زنانه طرح فریال با سنگ فیروزه نیشابوری

۱۶۳,۰۰۰ تومان
2-3-053-turquois-necklaces-5-230x230 فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث
بستن

گردنبند فیروزه نیشابوری نقره زنانه طرح زرین

۱۴۲,۰۰۰ تومان
2-1-102-turquoise-ring-4-230x230 فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث
بستن

انگشتر فیروزه نیشابوری نقره زنانه طرح روژین

۱۷۷,۰۰۰ تومان
2-1-137-turquoise-ring-5-230x230 فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث
بستن

انگشتر فیروزه نیشابوری دست ساز نقره مردانه طرح بیژن

۳۹۷,۰۰۰ تومان
2-1-050-turquoise-ring-2-230x230 فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث
بستن

انگشتر نقره دست ساز مردانه طرح پاکزاد با سنگ فیروزه نیشابوری

۵۰۹,۰۰۰ تومان
حراج
2-1-043-turquoise-ring-3-230x230 فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث
بستن

انگشتر نقره مردانه طرح دورطلایی کامیار با سنگ فیروزه نیشابوری

۴۴۹,۰۰۰ تومان ۴۳۱,۰۰۰ تومان
2-3-050-turquois-necklaces-2-230x230 فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث
بستن

گردنبند فیروزه نیشابوری نقره زنانه طرح زبیده

۲۰۷,۰۰۰ تومان
حراج
2-1-045-turquoise-ring-3-230x230 فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث
بستن

انگشتر نقره دست ساز مردانه طرح اشکی ساسانی با سنگ فیروزه نیشابوری

۴۸۵,۰۰۰ تومان ۴۷۱,۰۰۰ تومان
2-3-032-turquois-necklaces-1-230x230 فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث
بستن

گردنبند فیروزه نقره زنانه و مردانه طرح گلان‌‌‌

۲۲۱,۰۰۰ تومان
2-3-052-turquois-necklaces-1-230x230 فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث
بستن

گردنبند فیروزه نیشابوری نقره زنانه طرح زریان

۱۸۵,۰۰۰ تومان

23 دیدگاه در “فیروزه و روش تشخیص حرفه‌ای آن + تمام خواص سنگ فیروزه + احادیث

 1. مهدی گفت:

  با سلام
  اگر من بخواهم گردنبندی از فیروزه سفارش بدهم چگونه باید از برخورد عرق با آن جلوگیری کنم در واقع آیا شما میتوانید چیزی مانند اسپری بی رنگ روی آن بزنید که فیروزه دچار تغییر رنگ نشود؟ لطفا راهنمایی نمایید با تشکر

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   امکان ساخت گردنبند فیروزه به طوری که از پشت با پوست بدن در تماس نباشد هست. برای روی نگین های خطی که اسامی جلاله دارند از لاک برق ناخن استفاده میکنیم که در تماس با پوست نباشد ولی تابحال برای فیروزه استفاده نشده است. عرق بدن اگر دارای چربی زیادی باشد برای فیروزه مضر است.

 2. مهدی گفت:

  فیروزه چند ساله دارم روش خیلی خط افتاده بعدشم من مثل فیروزه خودم ندیدم تا حالا مثل سکه ایی که ذوب شده و پیچ خورده و وسطش ی سوراخ خیلی ریز داره ایا ارزش مالی دارد

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   باید از نزدیک بررسی شود. ابعاد، رنگ، پاکی و … در قیمت گذاری موثر است.

 3. مسعود گفت:

  باسلام انگشتر فیروزه دارم که کنارش یکم زرد شده آیا مال خود سنگه یا کوتاهی من برای گم کردنش چکار کنم ممنون از شما بزرگوار

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   درصورتی که قبلا اون قسمت سنگ فیروزه آبی بوده و الان تغییر رنگ به سبز و زرد داده است نشانه تماس با روغن است ولی اگر از ابتدا کمی همین زردی رو داشته (یعنی رگه و خاکه های خود سنگ باشد) پس کوتاهی از شما نیست و هیچ مشکلی ندارد.
   متاسفانه درصورتیکه روغن خورده باشد عملا راه زیادی برای از بین بردن مشکل نیست. مگر اینکه به کمک یک تراشکار ماهر کمی از این زردی تراش داده شود که از گوشت و ابعاد سنگ کاسته خواهد شد.

 4. سینا گفت:

  با سلام آیا فیروزه های شما دارای شناسنامه استخراج از معادن نیشابور هستند یا نه ؟
  سوال دوم این که آیا امکان تقلب در شناسنامه سنگ ها وجود دارد؟
  سوال اخر این که چرا قیمت این سنگ از ۲۰۰ هزار تا چند میلیون است تفاوت های اصلی چی هستن؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   هر سنگی که از شرف آنلاین خرید بفرمایید امکان صدور شناسنامه دقیق و معتبر از طریق آزمایشگاه های گوهرشناسی هست. اگر فیروزه رو هم بخواین شناسنامه اصالت نیشابوری بودنش رو با هزینه مشتری صادر میکنیم.
   درصورتی که شناسنامه را یک آزمایشگاه گوهرشناسی صادر کند خیر جای تقلب نیست.
   بله دقیقا درست فرمودید. این متغیر بودن قیمت مربوط به چند عامل هست. اندازه و ابعاد، میزان صاف و پاک بودن سنگ، گوشت سنگ و همچنین رنگ آبی پر رنگ در تعیین قیمت بشدت تاثیر گذار است.

 5. حسین مشهدیان گفت:

  فیروزه بدون یه خال میخوام

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   موجود هست لطفا با بخش پشتیبانی در ارتباط باشید تا نمونه ها و قیمت رو خدمتتون ارسال کنیم.

 6. احمدرضا گفت:

  باسلام.خواستم عرض کنم بنده متولد آبانماه هستم آیا بنده میتونم از سنگ فیروزه استفاده کنم یاخیر؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   خیر متاسفانه
   توپاز سنگ اصلی متولدین آبان است و برخی از سنگهای فرعی این ماه نیز یاقوت سرخ، آمیتیست و گارنت هستند.

  2. ناشناس گفت:

   چرا که ن همه ادم ها میتوانند از فیروزه استفاده کنند من هم ابانی هستم و فیروزه دارم اثرش هم دیدم

 7. رحمتی گفت:

  سلام ممنون خسته نباشید آیا سنگ فیروزه برای استفاده دارویی هم خوبه منظورم سنگ درمانی؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   بله قطعا، این گوهر برای گلو درد، التهابات ریوی، دردهای عضلانی، سردردها و … خواص بینظیری دارد که در بحث سنگ درمانی به این موضوع پرداخته میشه

 8. امیرمحمد حسینی گفت:

  سلام سنگ فیروزه الماس تراش هم دارید

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   متاسفانه امکان الماس تراش کردن فیروزه وجود ندارد ولی ایده جالبی بود 🙂

 9. abbas askarzadeeh گفت:

  سلام من ی انگشتر با سنگ فیروزه سبز رنگ خیلی درشت و قشنگ داشتم ی ترک روش بود از دستم افتاد از همون ترکه سنگش دو قسمت شد ، ب نظرتون ب خاطر شکسته شدن سنگ خواصشو از دست میده یا مشکلی نداره چسبش بزنم ؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   با سلام و احترام
   خیر هیچ یک از خواصش از بین نمی رود. لازم نیست مجددا هزینه کنید. همان سنگ را مجددا استفاده نمایید.

 10. حسن محبی گفت:

  فیروزه احیا شده که توی بازار وجود داره واقعا اصل هست یا نه؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   بله نگین های احیا شده اصل و معدنی هستند ولی روی آن ها بهسازی هایی انجام شده تا خوشرنگ تر و زیباتر به نظر آیند. قیمت این نگین های احیا شده کمتر از نوع بدون بهسازی هست. برای تشخیص احیا شده ها روش هایی هست ولی اکثرا خود فروشنده ها اعلام می کنند که فیروزه احیا شده است یا خیر.

 11. علوی گفت:

  درمورد فیروزه کرمان هم مطلب بذارید

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   مطالبی که ارائه شده کلی هست و مربوط به فیروزه شهر خاصی نیست. ولی در صورت لزوم به طور اختصاصی در مورد فیروزه کرمان هم مطالبی بیان خواهد شد.

نظر دهید؛ در کمتر از چند ساعت پاسخ می دهیم.

پر کردن بخش 'ایمیل' اختیاری است.