شناخت سنگهای قیمتی و خواص آن‌ها

عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

agate_stone عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

آنچه در این مقاله آمده است تقریبا همه آن چیزی است که شما در مورد این گوهر به آن نیاز دارید. اطلاعاتی مانند خواص عقیق به لحاظ درمانی، انواع رنگ بندی، نحوه تشخیص اصل بودن سنگ، روش نگهداری سنگ عقیق، قیمت سنگ عقیق اصل (به طور ویژه قیمت سنگ عقیق قرمز) و نحوه شارژ آن از اطلاعاتی است که خواندن این متن به شما خواهد داد. بیایید با مطالعه تاریخچه ی این گوهر ارزشمند کارمان را آغاز کنیم:

12210-gem-stone-icon عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل تاریخچه مختصر

تئوفراستوس‌ این سنگ را در قرن چهارم در رودخانه کشف کرد. کاسه ها و ظروف ساخته شده از جنس این سنگ در دوران امپراتوری بیزانس (روم شرقی – قسطنطنیه) بسیار محبوب بودند و جمع آوری این کاسه ها در خانواده های ثروتمند اروپا در دوره رنسانس رواج داشته که امروزه در بسیاری از موزه ها نظیر لوور فرانسه این ظروف و یا کاسه های ساخته شده بسیار مورد اهمیت قرار میگیرند و از آنها نگهداری میشود. سنگ عقیق یا آگات agate از سنگ های نیمه قیمتی است. این گوهر از جمله کانی ‌هایی می باشد که از چند عنصر شیمیایی تشکیل شده است. ترکیب شیمیایی آن سیلیس است و البته گاهی عناصری نظیر آلومنیوم، کلسیم، منیزیم و… در کنار آن قرار می‌گیرد. از ویژگی های آن ریزدانه بودن و روشنی رنگش است. انواع بافت این نگین نیمه شفاف، مات و دارای جلای شیشه ‌ای است. از سه هزار سال پیش مصری ‌ها از خواص سنگ عقیق برای ساختن مهره، انگشتری و تزیین ظروف استفاده می‌کردند. با توجه به خاصیت سنگ عقیق این سنگ در گذشته بسیار مورد استفاده قرار میگرفت و امروزه نیز محبوبیت فراوانی دارد و بهترین خاصیت سنگ عقیق تاثیر معنوی و روحی آن است که در روایات اسلامی نیز آمده است.

تنها با بررسی در یک مجموعه که بیش از سه هزار کاسه از جنس این گوهر که توسط پادشاه پونتوس، بهرام جمع آوری شده است؛ میتوان فهمید که این سنگ چقدر با ارزش است و در گذشته توجه بسیاری به آن میشده و حتی خانواده های ثروتمند به دنبال جمع آوری آن بودند.

اولین بار جلا و تراش این گوهر در سال 1548 میلادی اتفاق میفتد که در متون تاریخی به آن اشاره شده است با این حال تراش نگین های جواهری این گوهر از ابتدای قرن شانزدهم آلمان به طور رسمی آغاز شد. امروزه ایدار-اوبراشتاین در آلمان از بهترین مراکز تراش کاری این گوهر در جهان است و روزانه حجم زیادی از انواع سنگهای قیمتی از تمام دنیا جهت تراش کاری و حکاکی وارد ایدار می شود. همانطور که بیان شد ارزش این سنگ در قدیم بسیار بالا بوده، اما در حال حاضر ارزش آن به نسبت گذشته کم شده است، به جز نوع قرمز رنگ آن یا آبی هلی یا نوع سبز و نادر به نام کریزوپراس که دارای ارزش بیشتری می باشند.

12210-gem-stone-icon عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل انواع سنگ عقیق

types-of-agate1 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

این نگین انواع مختلف زیادی دارد و ما سعی میکنیم تا شما را با انواع سنگ عقیق آشنا کنیم البته سعی شده است تا توضیح کوتاهی داده شود زیرا بررسی انواع سنگ عقیق بطور کامل از حوصله بحث خارج است.

این سنگ را با توجه به نوع شکل و ساختار لایه ‌های آن می‌توان این گونه تقسیم ‌بندی نمود:
۱ – خزه ای: اولین نوع از انواع عقیق است و دارای محتویاتی از بلورهای سبزرنگ به شکل خزه می باشد.
۲ – شجری (مُشا): نوعی سنگ به رنگ خاکستری یا بی‌رنگ و نیمه ‌شفاف است که بر روی سطح آن اشکال درخت گونه نقش بسته است.
۳ -چشمی: این نوع از لایه ‌های دایره گونه موازی هم که دارای یک نقطه تیره رنگ در مرکز هستند، تشکیل شده است.
۴ -آبدار: در این نوع سنگ مقداری آب وجود دارد که به زمان پیدایش آن مربوط است و در تراش ‌های نازک از سنگ، آب داخل آن قابل رویت می باشد.
۵ -مجوف: سنگی که دارای حفره ‌های متعدد و توخالی زیادی است.
۶ – دژی: نوعی که رو یا درون آن آن نقشه ‌ای مانند دژهای قدیمی وجود دارد.
۷ -منظره ای: درون این نوع اشکالی به شکل درختان و مناظر طبیعی مشاهده می گردد.
۸ -لایه ای: در این نوع، لایه ‌های سنگ موازی با یکدیگر می باشند.

مواردی که در بالا گفته شدند مهم ترین نوع از انواع سنگ عقیق هستند و همچنین میتوان به نوع آبی هلی، بنفش سلوی، آبی نواری و نوع آتشی به عنوان دیگر انواع سنگ عقیق اشاره کرد.

12210-gem-stone-icon عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل انواع سنگ عقیق از نظر رنگ بندی

انواع عقیق معمولا به شکل لایه های مسطح هستند که وجود ناخالصی هایی با اشکال مختلف که گاهی اوقات منظره جذابی را ایجاد میکنند باعث با ارزش شدن آنها میشود. این نگین از نظر رنگ بندی انواع مختلفی دارد. این گوهر در بیش از ۳۰ رنگ مختلف دیده شده است. با توجه به کیفیت رنگ و پدیده هایی که نشان می دهد، در زمره سنگهای نیمه قیمتی قرار می گیرد. ساختار میکروسکوپی آنها، وجود ادخال های مایع، جامد گاز، و به ویژه حضور عناصر فلزی رنگ زا مثل آهن، کروم، مس، تیتان، منگنز، کبالت و نیکل از جمله عوامل اصلی تأثیرگذار در رنگ آن میباشد. رنگ هایی مانند قهوه ای، سفید، قرمز، خاکستری، صورتی، سیاه و سفید، انگشتر عقیق کبود، سبز و زرد در انواع رنگ بندی وجود دارد که طیف گسترده ای از رنگ ها را شامل می شود. هچنین عقیق یمانی، سلیمانی و … از دیگر انواع عقیق هستند. چند نمونه از زیباترین نمونه های این نگین در ادامه آورده شده است:

– سبز      green-agate عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

– زرد       yellow-agate عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

– سرخ    red-agate1 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

– سیاه    black-agate عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

دسته بندی انواع محصولات مرتبط

بر روی یکی از دسته بندی ها کلیک کنید تا محصولات مورد نظر را مشاهده نمایید

انگشتر عقیق (578)

انگشتر عقیق یمنی (277)

انگشتر عقیق سرخ (214)

انگشتر عقیق کبود (94)

انگشتر عقیق سبز (90)

انگشتر عقیق مشکی (29)

انگشتر شجر (59)

انگشتر باباقوری (46)

انگشتر عقیق سلیمانی (91)

گردنبند عقیق (224)

گردنبند عقیق سبز (30)

گردنبند عقیق سلیمانی (26)

گردنبند عقیق سرخ (66)

گردنبند عقیق کبود (61)

گردنبند عقیق یمنی (123)

نیم ست عقیق سبز (14)

12210-gem-stone-icon عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل خواص عقیق بر روی بدن

در کتب فارسی آورده شده است که اگر کشته آن را با آب و یا شربت میوه سیب حل کنید و استفاده نمایید برای جلوگیری از خونریزی معده، لخته شدن خون، کثرت حیض و همچنین درمان جنون، بیماریهای طحال و بسیاری بیماری دیگر مفید بوده و اثرات بسیار زیادی به همراه دارد. از دیگر خواص عقیق این است که سرمه‌ی ساخته شده از این سنگ، بینایی را تقویت و چشمها را درخشان می سازد . این گوهر برای بن آوردن خونریزی لثه بسیار مفید بوده ، و دندان ها را محکم می نماید و این موارد از مهمترین خواص سنگ عقیق برای بدن است و میتوان با تهیه هر یک از انواع عقیق از خواص سنگ عقیق بهره مند شد. اما اگر معده شما ضعیف می باشد سعی کنید از این سنگ استفاده نکنید چرا که ممکن است این خاصیت سنگ عقیق شما را آزار دهد.

agate-property عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

12210-gem-stone-icon عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل خواص عقیق بر روح و روان

از عصر های گذشته، قبایل و ملل کهن دنیا، این نگین را مقدس می دانسته اند و آن را از خود دور نمی ساخته اند، طبق باورشان سنگی بوده است که حرز و حامی انسان ها در مقابل بلایا و حوادث به ویژه در جنگ ها به شمار می آمده است.

* این گوهر  ترس و خوف را دور میکند ، دل را قوی می سازد، جانوران موذی و سمی دور گشته و آسیب نمی رسانند.

* از خواص انگشتر عقیق سرخ این است هرنوع خونریزی را بند آورده و به ویژه برای زنان، بسیار موثر می باشد.

* از دیگر خواص عقیق تعالی، شادابی و آرامشagate-Detection عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

روح و همچنین بر طرف شدن غم و غصه و ناراحتی های روحی می باشد.

* این انگشتر برای تقویت نقاط مختلف بدن و همچنین برقراری تعادل و هماهنگی در آن ها بسیار مفید می باشد.

* استفاده از انگشتر عقیق اثری بسیار زیادی در زدودن انرژی های منفی از محیط دارد، همچنین سبب پاکسازی هاله ای از انرژی های منفی می شود.

12210-gem-stone-icon عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل فضایل عقیق در روایات

types-of-agate2 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

۱- اولین سنگی که ایمان آورد!
پیامبر اکرم (ص) به علی (ع) فرمود:« ای علی! انگشتر را در دست راست کن تا از مقربان الهی باشی.حضرت علی (ع) پرسید: چه انگشتری را در دست کنم؟ پیامبر فرمود: عقیق قرمز؛ زیرا اوّلین کوهی بود که به وحدانیّت خداوند، به نبوت من و به وصی بودن تو یا علی و امامت فرزندان تو و اینکه بهشت برای محبان تو و شیعیان فرزندانت است، اقرار کرد.»
امام صادق (ع) فرمود:« دوست دارم که هر مؤمنی پنج انگشتر را در دست داشته باشد (یکی از آنها) عقیق است و آن مخلص ترین نگین ها برای خدا و ما اهل بیت است و این خاصیت سنگ عقیق است …».
۲ – اولین سنگ ولایت مدار!
حضرت رضا (ع) فرمودند:« در روز غدیر، خداوند ولایت علی (ع) را بر آسمان های هفت گانه و سپس بر کوه ها عرضه داشت. اولین کوه هایی که به ولایت اقرار نمودند، سه کوه بود: کوه عقیق، کوه فیروزه و کوه یاقوت.»
۳ – ثناگوی الهی!
شخصی خدمت امام (ع) عرض کرد: فدایت شوم! چه نگینی بر روی انگشتر بگذارم؟ حضرت فرمود:« ای بشیر! چرا از استفاده عقیق قرمز و زرد و سفید غافلی؟ زیرا این سه، سه کوه در بهشت هستند؛ عقیق قرمز بر در خانه رسول خدا (ص) سایه افکنده است و عقیق زرد بر خانه فاطمه زهرا(س) در بهشت و سفید نیز بر خانه امیرمؤمنان (ع) در بهشت سایه افکنده است و همه ی این خانه ها یکی است… و به راستی این سه کوه، خدا را تسبیح و تقدیس و تمجید می گویند و برای دوستداران خاندان پیامبر (ص) آمرزش می طلبند».
۴ – معراج!
پیامبر اکرم (ص) در خصوص شب معراج می فرمایند:« آن قدر به پروردگار نزدیک شدم که نزدیک تر از آن قابل تصور نیست. خداوند در آنجا با من میان دو کوه عقیق سخن گفت»

12210-gem-stone-icon عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل خواص عقیق در احادیث و اسلام

در مورد خواص این گوهر روایات و احادیث زیادی وجود دارد که از ائمه اطهار بیان شده اند و با بررسی همین احادیث و روایات میتوان به نتیجه رسید که این گوهر چقدر نزد بزرگان دین با اهمیت است و استفاده از آن سبب خیر و برکت در زندگی ما خواهد شد.

-عقیق-در-روایات عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

-عقیق-در-روایات عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل 2- خواص عقیق: فقرزدایی
حضرت صادق (ع) در مورد خواص سنگ عقیق فرموده اند که دستی که در آن، این گوهر باشد، بسیار عجیب است که از درهم و دینار (پول) خالی باشد… همچنین حضرت رضا (ع) فرموده اند که این نگین، فقر را از بین می برد و دست کردن آن، نفاق را دور می کند و نیز فرمودنده اند که کسی که این انگشتر را در دست کند، فقیر نمی گردد.

-عقیق عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

-سنگ-عقیق-در-روایات عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

4- خواص عقیق: غم زدایی
رسول خدا (ص) فرموده اند که تا زمانی که انگشتر با این نگین در دست داشته باشید، حزن و اندوه بر شما وارد نخواهد شد و این جزئی از خواص سنگ عقیق است.

-سنگ-عقیق-در-احادیث عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

-سنگ-عقیق عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

6- خواص: افزایش ثواب
امیرمؤمنان علی (ع) در مورد خاصیت سنگ عقیق فرموده اند که دو رکعت نماز با این انگشتر، برابر با هزار رکعت نماز است که بدون این انگشتر خوانده می شود.

-عقیق-چیست عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

7- خواص عقیق: ایمنی از بلایا
امام علی (ع) فرمودند این انگشتر مایه ی برکت خواهد بود و ایمنی از بلاها خواهد آورد.

-سنگ-عقیق-چیست عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

8- خواص: عاقبت به خیری
پیامبر اکرم (ص) فرمودند : « کسی که انگشتر عقیق در دست کند، عاقبت به خیرخواهد شد.»

-سنگ-عقیق-در-احادیث عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

9- خواص عقیق: تسریع در اجابت دعا
امیرمؤمنان علی (ع) فرمودنده اند که دستی محبوب تر از دستی که در آن، این گوهر باشد، به سوی خدا برای دعا بلند نشده است و همچنین حضرت صادق (ع) فرموده اند که خداوند دوست می دارد دستی که در دعا به سوی او بلند می گردد، در آن دست از این انگشتر باشد.

10- خواص عقیق: وسعت رزق و روزی
حضرت باقر (ع) می فرمایند: که هر کس یکی از انواع آن را در دست کند و شیعه ی اهل بیت نیز باشد، به جز خیر و خوبی و وسعت در رزق نمی بیند و بی نیاز از مردم خواهد شد.

11- خواص عقیق: دوری از عذاب به شرط حبّ علی (ع)
امام کاظم (ع) فرموده اند که خداوند به خودش قسم یاد کرده است که هرگز دستی را که این انگشتر را پوشیده، عذاب نمی کند، به این شرط که ولایت علی (ع) را داشته باشد.

12210-gem-stone-icon عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل بهترین معادن

agate-mine عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

به طور کلی منابع این سنگ روی کره زمین فراوان می باشد، ولی یکی از کشورهایی که بالاترین مقدار منابع این گوهر در رنگ ها و طرح های مختلف در آن وجود دارد ایران است. شهرستان نمین که در اردبیل قرار دارد از جمله بزرگترین معادن این کانی در جهان هست. همچنین در خراسان و اطراف مشهد نیز بسیار کوه ها و معادن غنی یافت می شود. این سنگ های قیمتی و تزییتی در کشورهای دیگری چون یمن، هندوستان، ایران، چین وجود دارد. معادن کشور یمن در منطقه جنوبی شهر صنعا قرار دارد که به لحاظ دینی این سنگ پر خواص ترین می باشد.

در ایران شهرستانهایی مانند تربت حیدریه واقع در شمال غربی (استان خراسان رضوی) در نزدیکی روستای بایگ منطقه ای تشکیل شده از آتشفشانهای ائوسن تا نئوژن وجود دارد، که در حد فاصل تربت حیدریه تا روستای بایگ و فدیهه کانی سازی در برشها مشاهده می شود. معادنی از این گوهر نیز در استان قم واقع است. این ذخیره از معادن معروف ایران است که هم اکنون در حال بهره برداری می باشد.  عناصر هیدروترمال محبوس شده در حفرات و فضاهای خالی سنگ های آتشفشانی به مرور زمان باعث تشکیل ژئودها و بلورهای کلسدونی شده اند. معدن خور در استان اصفهان: این معدن در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان خور قرار دارد و سنگی که از این منطقه استخراج میشود قدمت دیرینه ای دارد.

ماوی در استان اذربایجان شرقی منطقه ی کانی سازی می باشد که موقعیت آن در بخش کاغذکنان شهرستان میانه، می باشد. وسعت این محدوده حدود ۸ کیلومتر مربع است. این گوهر با تنوع رنگی خاکستری، شیری، قرمز و زرد در این منطقه یافت شده است. و موارد مشابه دیگر که تنها نمونه هایی از منابع استخراج این سنگ در ایران هستند. به طور کلی میتوان بیان کرد که این سنگ در حفره های گاز و سنگ های اتش فشانی اسیدی و شکستگی های حفره های سنگ وجود دارد و میتوان این سنگ را در این مناطق پیدا کرد. اکثرا بر این باورند که تشکیل این سنگ همزمان با تشکیل منشا آن است اما به گفته بعضی دیگر تشکیل عقیق میلیون ها سال بعد از تشکیل سنگ منشا آن میباشد.

12210-gem-stone-icon عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل راه تشخیص سنگ عقیق اصلی

types-of-agate4 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

ساده ترین روش برای تشخیص این موضوع مراجعه به کارشناسان این حوزه است اما همیشه متخصص سنگ ‌شناسی در دسترس ما نیست در ادامه این متن روش هایی که می شود نگین اصل را از تقبلی تشخیص داد، نوشته ‌ایم. امیدواریم که برایتان مفید واقع شود و بتوانید با خرید سنگ اصلی از خواص این گوهر بهره مند شوید.

– معمولا سنگ های تقلبی سبک تر از سنگ های اصلی می باشند. همچنین اگر نگین انگشتر یا گردنبند عقیق ای که خریده اید با یک ضربه کوچک خراش برداشته، متأسفانه احتمال تقلبی ‌بودن آن وجود دارد. اگر موقع خرید، فروشنده بیش از حد معمول با ظرافت و حساسیت نسبت به سنگی که به شما نشان می ‌‌دهد برخورد کرد، همین مساله هشدار خوبی برای توجه بیشتر شما می باشد.
– میزان شفافیت
به میزان شفافیت سنگ دقت کنید. میزان شفافیت نوع طبیعی آن به خوبی نوع مصنوعی نیست. نوع طبیعی از مقداری هرج و مرج و بی نظمی در شفافیت برخوردار می باشد و بعضا می‌توان درون آن خطوط و ابرهایی دید، در حالی که در نوع مصنوعی از شفافیت بسیار خوبی برخوردار بوده که مثل شفافیت ظروف شیشه ‌ای می ‌باشد. اما با این وجود باید توجه داشت که سنگی که هم طبیعی باشد و هم بسیار صاف باشد وجود دارد و بسیار هم ارزشمند می باشد.

– رنگ
نگین طبیعی دارای رنگی روشن و متمایز است، در حالی که نوع بدلی از روشنایی کمتری برخوردار می باشد. سنگ طبیعی از رنگ های روشن و رگه های واضح برخوردار است. اگر با دقت به نوع طبیعی را مشاهده کنید، لکه های قرمز متراکم کوچک در نوارهای قرمز قابل مشاهده می باشد. نوع مصنوعی، دارای الگوی گلبرگی می‌باشد و همین مورد باعث متفاوت بودن قیمت سنگ عقیق اصل میشود. قیمت عقیق سرخ اصل (قرمز) به علت کمیاب‌تر بودن و زیبایی خیره کننده نسبت به دیگر رنگ ها بیشتر است و همین امر تشخیص را برای این رنگ حساس کرده است.

این سنگ اغلب در تابستان خنک و در زمستان گرم است، در حالی که دمای نوع مصنوعی این سنگ  با تغییر دمای محیط تغییر می‌نماید و در روزهای گرم، گرم می‌شود و در روزهای سرد، سرد می‌شود، اما این روش همیشه هم پاسخگو نخواهد بود.

*البته ذکر این نکته ضروری است که هیچ کدام از این روش ها روش دقیق و قطعی برای اثبات اصل یا مصنوعی بودن و یا تعیین قیمت سنگ عقیق اصل نمی باشد. بلکه بعضی روش ها ممکن است برای سنگی که اصل بوده درست نباشد و یا برای سنگی مصنوعی درست از آب دربیاید. در مجموع این فرآیند به طور قطعی نیازمند سال ها تجربه و کار در این زمینه می باشد و جالب است بدانید که حتی سنگ فروشان و بازاریان باتجربه نیز اغلب از تشخیص صد در صدی صحبت نمی کنند و صرفا نظر خود را بیان می کنند.

تشخیص سنگ عقیق اصل به طور خلاصه:

* با آتش نمی توان آن را سوزاند.
* روی شیشه خط می اندازد.
* انگشتر عقیق یمنی در مقابل نور اشکالی همچون حباب یا کندوی زنبور از خود نشان می دهد. (همیشگی نیست)
* اشیا نوک تیز روی آن اثری ندارد و ردی نمی اندازد مگر اینکه درجه سختی آن شایا بسیار بالا باشد.

12210-gem-stone-icon عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل نحوه نگهداری و شارژ

types-of-agates3 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

شاید برای شما این سوال پیش امده باشد که بهترین روش نگهداری سنگ عقیق چیست؟ این نگین به ‌دلیل بافت کوارتزی خود به اندازه سنگ ‌فیروزه حساس نمی باشد یعنی موقع شست ‌وشوی معمول ظروف یا استحمام می‌توانید آن را همراه داشته باشید. با این حال بهتر است این گوهر را کمتر در معرض مواد شوینده، تغییرات دما و ضربه قرار دهید.
برای شارژ و تقویت خواص عقیق هم کافی است آن را ۲ ساعت در آب زلال قرار دهید و بعد به اندازه چند دقیقه زیرتابش مستقیم نور آفتاب بگذارید و این بهترین روش نگهداری سنگ عقیق میباشد. بطور کلی قرار دادن در آّب و سپس مقابل نور خورشید یک روش نگهداری سنگ عقیق میباشد که توصیه شده است که شما با انجام این کار میتوانید از خواص این گوهر برای مدتها استفاده کنید و دیگر نیاز به تهیه مجدد یا تعویض آن نباشد.

12210-gem-stone-icon عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل قیمت سنگ عقیق سرخ

این نگین یکی از پرطرفدار ترین سنگها در ایران و جهان است و به علت اهمیت خواص سنگ عقیق استفاده از آن توصیه بسیاری شده است و با توجه به انواع عقیق که شامل عقیق سیاه، قرمز، سبز و همچنین زرد هستند قیمت سنگ عقیق اصل متفاوت است و با توجه به عواملی مانند: کمیابی، رنگ، وزن، مکان استخراج، نوع برش، میزان شفافیت، ناخالصی ها و … میتوان بر هرکدام قیمتی جداگانه در نظر گرفت. قیمت سنگ عقیق قرمز که یکی از محبوب ترین سنگ ها میباشد هم به همین شکل تعیین میشود اما بدلیل تقاضای زیاد برای نوع سرخ و مخصوصا نوع یمنی آن و کمیاب بودن آن باعث شده که قیمت سنگ عقیق قرمز نسبت به دیگر انواع آن بالاتر باشد. پس با بررسی تمام این عوامل و فاکتورها و قیمت سنگ عقیق تعیین میشود. با توجه به محبوبیت سنگ عقیق قرمز توصیه میشود برای تعیین قیمت سنگ عقیق قرمز به یک کارشناس مجرب و خبره مراجعه کنید. توجه داشته باشید که عواملی چون قدمت یا کهنه بودن نیز میتواند بر قیمت عقیق سرخ اصل(قرمز) تاثیر بگذارد اما نه چندان زیاد.

مهمترین عوامل موثر بر قیمت سنگ عقیق:

 • ابعاد
 • رنگ (تاثیر شدید روی قیمت سنگ عقیق سرخ)
 • میزان شفافیت یا همان آبدار بودن
 • میزان خلوص و پاکی
 • اصالت (یمنی، خراسانی، برزیلی یا …)

-عقیق عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

12210-gem-stone-icon عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل بررسی کوتاه سنگ عقیق سیاه

سنگ عقیق سیاه سنگی به رنگ سیاه سرشار از اسید سیلیسیک از جنس گدازه است که امروزه نیست بسیار مورد استفاده قرار میگیرد و با تشخیص عقیق سیاه اصل و استفاده از آن میتوان از خواص بسیار ویژه این گوهر بهره مند شد. کشورهای امریکا، یونان، مکزیک و ایتالیا از مهم ترین معادن سنگ عقیق سیاه هستند. این سنگ در ایران نیز بسیار یافت میشود و بیش از پانزده مورد معدن استخراج این سنگ پیدا شده است که تقریبا شش معدن به بهره برداری رسیده است و از آنها استفاده اقتصادی میشود.

تسکین عفونت ها و التهابات و مبارزه با باکتریها از خواص قابل توجه عقیق سیاه میباشند. برای یافتن خواص عقیق سیاه در روایات کافی است به احادیثی که در بالا به آنها اشاره شده است مراجعه کرد. با توجه به توصیه بزرگان به استفاده از این سنگ میتوان به همان موارد به عنوان خواص عقیق سیاه در روایات اشاره کرد. به عنوان مثال دفع چشم ذخم و دوری از انرژی های منفی جزئی از خواص عقیق سیاه در روایات میباشد که به آن اشاره شده است.

-عقیق-سیاه عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

شاید برای شما نیز در مورد نحوه تشخیص عقیق سیاه اصل سوالاتی بوجود امده باشد اما میتوان گفت برای تشخیص عقیق سیاه اصل شما میتوانید همان ویژگیهایی که در بالا گفته شده را مدنظر داشته باشید و توصیه میشود تا به یک کارشناس برای تشخیص عقیق سیاه اصل مراجعه کنید. مواردی چون رنگ و شفافیت و استقامت و وزن میتواند به شما کمک زیادی جهت تشخیص عقیق سیاه اصل از تقلبی کند.

12210-gem-stone-icon عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل سنگ ماه تولد

این سنگ تقریبا برای همه متولدین ماه های شمسی کاربرد دارد. البته بیشترین تاثیر خود را از نظر نجومی روی متولدین ماه های مهر، مرداد، بهمن، دی و شهریور دارد و متولدین این ماه ها می توانند از انرژی جادوئی و خواص عقیق سود ببرند و همین خواص و ویژگیهای فوق العاده است که باعث میشود قیمت سنگ عقیق یا دیگر انواع انواع آن رقابتی شود و مردم و به ویژه مسلمانان برای استفاده از خواص آن اقدام به تهیه این گوهر بنمایند.

محصولات مرتبط

48-230x230 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل
بستن

انگشتر عقیق سرخ یمنی نقره مردانه و زنانه طرح مهوا + حرز امام جواد (ع)

۲۷۳,۰۰۰ تومان
4-1-535-انگشتر-عقیق-سببز-مردانه-2-230x230 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل
بستن

انگشتر نقره مردانه طرح دورطلایی سهیل با سنگ عقیق سبز اصلی

۶۱۹,۰۰۰ تومان
4-1-509-انگشتر-عقیق-باباقوری-مردانه-1-230x230 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل
بستن

انگشتر عقیق باباقوری نقره مردانه طرح دور طلایی باربد

۴۴۳,۰۰۰ تومان
4-3-150-agate-necklace-1-230x230 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل
بستن

گردنبند عقیق کبود یمنی نقره زنانه طرح طریفه

۲۱۷,۰۰۰ تومان
4-1-440-انگشتر-عقیق-شجر-زنانه-230x230 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل
بستن

انگشتر عقیق شجر نقره زنانه طرح گلشیفته

۳۳۵,۰۰۰ تومان
4-1-471-انگشتر-عقیق-سرخ-مردانه-2-230x230 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل
بستن

انگشتر عقیق یمنی نقره دست ساز مردانه و زنانه وسیم + حرز امام جواد (ع)

۲۸۳,۰۰۰ تومان
4-3-082-agate-necklace-1-230x230 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل
بستن

گردنبند نقره زنانه و مردانه طرح حنیف با سنگ عقیق کبود یمنی

۲۸۰,۰۰۰ تومان
4-3-142-agate-necklace-1-230x230 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل
بستن

گردنبند عقیق کبود یمنی نقره زنانه طرح صداقت

۳۸۳,۰۰۰ تومان
4-1-120-agte-ring-8-230x230 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل
بستن

انگشتر نقره مردانه طرح دورطلایی راتینا با سنگ عقیق کبود یمنی

۵۰۳,۰۰۰ تومان
4-7-018-نیم-ست-عقیق-سبز-زنانه-1-230x230 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل
بستن

نیم ست عقیق سبز نقره زنانه طرح روژیا

۸۴۵,۰۰۰ تومان
4-3-217-گردنبند-زنانه-عقیق-سبز-2-230x230 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل
بستن

گردنبند عقیق سبز نقره زنانه طرح ساکورا

۲۳۵,۰۰۰ تومان
4-1-011-agate-ring-2-230x230 عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل
بستن

انگشتر نقره زنانه طرح غنچه با سنگ عقیق کبود

۳۵۷,۰۰۰ تومان
به این صفحه امتیاز دهید. از شما سپاسگذاریم

87 دیدگاه در “عقیق: انواع، تشخیص اصالت، روایات، خواص، روش نگهداری و قیمت سنگ عقیق اصل

 1. ناشناس گفت:

  ببخشید من یه گردنبند قدیمی عقیق دارم خواستم قیمتشو بدونم ایا ارزشی داره

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   قطعا بی ارزش نیست ولی برای قیمت گذاری دقیق باید از نزدیک بررسی شود.

 2. حبیب محمدی گفت:

  سلام محمدی هستم مقدار زیادی سنگ عقیق کبود سبز زرد و قرمز و سفید دارم کسی هست بخرد یا قیمت بدهد

 3. مهدی چنانی گفت:

  سلام من انواع سنگ عقیق خام برای فروش دارم کسی خواست به شماره [censored] تماس بگیرد.

 4. اس شیری گفت:

  سلام .
  من تعدادی سنگ دارم که میگن عقیقن ، در رنگهای متنوع.
  البته در زیر نور رنگهای مختلفی به خود می گیرند .
  دنبال مشاور امن می گردم .
  ایمیلم پایین هست اگه امکانش هست خصوصی راهنماییم کنید . ممنون.

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بایستی حضورا به یک کارشناس یا ازمایشگاه گوهرشناسی مراجعه بفرمایید.

 5. مهدی چنانی گفت:

  چند انگشتر نقره با انواع سنگهای عقیق اصل و دو تا هم انگشتر نقره با سنگهای اصل شرف الشمس، برای فروش دارم جهت اطلاعات بیشتر با شماره [censored] تماس بگیرید

 6. ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر
  من یک تسبیح عقیق ۳۳ دانه از دوست یمنی هدیه گرفتم. لطفا راهنمایی میکنید چطور اصل بودن و قیمت این تسبیح رو متوجه بشم

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   حتما بایستی به یک کارشناس حضورا مراجعه بفرمایید ولی میتوانید برای بررسی مقدماتی به مقاله عقیق یمنی مراجعه بفرمایید.

 7. بهروز عسکریان گفت:

  سلام من در تربت حیدریه هستم. معدن یاد دارم که تنوع رنگش بالا هست الا یک عقیق کبود ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرمی دارم زرد نارنجی کبود سفید شجر همه داره کسی میخره. در خدمت هستم

 8. علی گفت:

  سلام عقیق قهوه ای تراش نخورده دارم. برای فروش [censored]

  1. ناشناس گفت:

   خیلی خوب بود

 9. ناشناس گفت:

  با عرض سلام.
  آیا انگشتر های عقیق این سایت اصلی هستن یا غیر اصل؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   قطعا اصلی هستند.

  2. علی گفت:

   سلام قیمت هر قیراط عقیق اصل سرخ چند است

 10. احمدرضا فرامرزی گفت:

  سلام ببخشید می خواستم ببینم اگه انگشتر عقیق سرخ رو با اب بشورم باعث تیره شدن نقرش نمیشه؟ چون شما گفتین برای شارژ کردنش ۲ ساعت تو اب گذاشته بشه

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   خیر مشکلی پیش نمیاد. نقره کثیف میشه ولی سیاه نمیشه و رنگش عوض نمیشه فقط کافیه خوب شستشو و با پارچه پشمی تمیز بشه تا مجدد برق و جلای اولیه رو به دست بیاره

 11. معین گفت:

  سلام عقیق جزع یمانی چیه

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   در مقاله عقیق سلیمانی به صورت کوتاه به توضیح جزع یمانی پرداختیم. لطفا مطالعه بفرمایید.

نظر دهید؛ در کمتر از چند ساعت پاسخ می دهیم.

پر کردن بخش 'ایمیل' اختیاری است.