سنگ های قیمتی و خواص آن‌ها

عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید

bruise-agate-stones عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید

آنچه در این مقاله آمده است همه ی آن چیزی می باشد که شما درباره سنگ عقیق کبود به دنبال آن هستید اعم از خواص عقیق کبود از دیدگاه ائمه اطهار ،سنگ ماه تولد، خواص این گوهر بر بدن انسان و بر روح و روان آدمی، منابع موجود این سنگ در جهان، خواص نگین از منظر علمی و فیزیکی و … با ما همراه باشید تا درباره این سنگ ارزشمند بیشتر بدانید.

12210-gem-stone-icon عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید شناخت سنگ عقیق کبود

صدها سال است که از سنگ عقیق کبود به عنوان گوهری ارزشمند و سنگی قابل استفاده در جواهرات یا مجسمه های هنری استفاده می شود. سنگ عقیق agate نیز به عنوان طلسم و جادوگری از مواردی می باشد که توجه مردم از جمله ایرانیان باستان را به خود جلب می نمود. نام عقیق از نام رودخانه آگات (Achates) در شبه جزیره سیسیل ایتالیا گرفته شده است. احتمالا از بستر این رودخانه در دوران گذشته تکه سنگ های عقیق یافت می شده است.

عقیق سنگی بسیار پربرکت و سرشار از خواص است که در روایات زیادی بر اهمیت آن تاکید شده است. این سنگ در رنگ های قرمز، زرد، خاکستری مایل به آبی و سفید یافت می شود. هم چنین سنگ هایی وجود دارد که به سبب شباهت ساختاری و فیزیکی در تجارت آن ها را جزء خانواده عقیق محسوب می کنند مانند عقیق سلیمانی یا چشمی (باباقوری)، عقیق شجری و عقیق خزه ای.

12210-gem-stone-icon عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید مشخصات علمی و فیزیکی

bruise-agate-specifications-e1569588432137 عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید سنگ عقیق کبود از انواع بسیار دانه ریز یا مخفی بلورهای کانی کوارتز است. در حقیقت این سنگ متعلق به گروه کلسدونی (یمانی) می باشد. سختی سنگ عقیق بین ۶٫۵ تا ۷ درجه در مقاس مو می باشد، به همین دلیل گاهی سخت و یا گاهی نرم است که مخصوصا در هنگام تراش حس می گردد. این سنگ به طور معمول از نوارهای پی در پی کلسدونی و کوارتز تشکیل می گردد که به دلیل وجود اکسیدهای فلزی به رنگ هایی متفاوت نمایان می شود.

12210-gem-stone-icon عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید معادن مهم

bruise-agate-resources عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید

سنگ عقیق در کشورهایی همچون یمن، هندوستان، ایران، چین و در رنگ های قرمز، زرد و سفید یافت می شود.

بطور کلی منابع سنگ معدنی عقیق روی کره زمین فراوان است. ولی یکی از کشورهایی که بالاترین مقدار منابع این گوهر در رنگ ها و طراح های مختلف در آن وجود دارد ایران است، تا جایی که هم در سواحل دریای خزر و هم سواحل خلیج فارس و یا بر بستر اکثر رودخانه های ایران سنگ عقیق یافت می شود. شهرستان نمین در استان اردبیل از جمله بزرگترین معادن این کانی در جهان هست. این گوهر در اوروگوئه، برزیل، ایتالیا، هند، چین، مکزیک، ماداگاسکار، مصر، اسکاتلند، آمریکا، کانادا و آلمان وجود داشته و تولید می شود. گونه های برزیلی نیز برای حکاکی کردن بسیار عالی می باشند.

12210-gem-stone-icon عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید تنوع رنگهای عقیق

colors-of-agate عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید این گوهر رنگارنگ در بیش از ۳۰ رنگ متفاوت در طبیعت یافت می شود. دامنه گسترده ای از رنگ ها مانند رنگ سفید، آبی، خاکستری، قهوه ای، قرمز، صورتی و حتی سیاه در آنها دیده می شوند. از جمله عوامل اصلی متاثر در رنگ سنگ عقیق می توان به ساختار میکروسکوپی، ساختار عناصر مایع، جامد و گاز، و به ویژه ترکیب عناصر فلزی رنگ زا همانند آهن، کروم، مس، تیتان، منگنز، کبالت و نیکل در سنگ عقیق اشاره نمود.

12210-gem-stone-icon عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید فضایل سنگ عقیق کبود

۱- اولین سنگ ایمان آورنده به خداوند، پیامبر و ائمه اطهار (ع)

۲- با ایمان ترین سنگ در میان دیگر سنگ ها
امام صادق (ع) فرمودند: “دوست می دارم که هر مؤمنی از شیعیان ما یکی از پنچ انگشتر را در دست به همراه داشته باشد. یکی از آن ها سنگ عقیق می باشد، زیرا عقیق با ایمان ترین و مؤمن ترین سنگ به پروردگار و ما اهل بیت، در میان دیگر سنگ ها می باشد.”

۳- اولین کوه شهادت دهنده به ولایت حضرت علی (ع)
امام رضا (ع) در حدیثی در فضیلت روز غدیر خم می فرمایند: پروردگار عالم ولایت حضرت علی (ع) را بر ساکنان طبقات هفت گانه آسمان عرضه کرد. اول کسانی که به ولایت حضرت علی (ع) ایمان آوردند، ساکنان طبقه ی هفتم عرش بودند. سپس ساکنان طبقه ی چهارم به ولایت امیر مومنان علی (ع) اقرار کردند. پس از آنان ساکنان آسمان جهان به امامت حضرت علی (ع) ایمان آوردند، پروردگار آسمان دنیا را به ستارگان مزین کرد و سپس طبقات دیگر آسمان ها ایمان آوردند. بعد از آن ولایت امیر مومنان را بر زمین (هفت طبقه زمین) عرضه کرد. سپس خداوند ولایت حضرت علی (ع) را بر کوه ها عرضه کرد و اولین کوه هایی که به ولایت ایشان شهادت دادند سه کوه عقیق، فیروزه و یاقوت بودند.

bruise-agate-profit عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید

۴- تکلم پروردگار با حضرت موسی(ع)
امام صادق (ع) گفته اند: “انگشتر عقیق در دست به همراه داشته باشید. همانا خداوندگار با پیامبرش، حضرت موسی(ع) بر کوه عقیق سخن گفتند و حضرت موسی بر روی این کوه به مقام کلیم اللهی رسیدند.”

۵- معراج حضرت محمد(ص)
پیامبر اسلام (ص) می فرمایند: “در شب معراج که در آسمان ها سفر می کردم (به عرش رفتم) به مرتبه ای رسیدم که نزدیک تر از آن به مقام ربوبیت، تصورپذیر نخواهد بود. سپس خداوندگار عالم با من در آنجا بین دو کوه عقیق سخن گفت.”

با نگاه به این دو روایت از این بزرگان، که پروردگار بر روی کوه سنگ عقیق با حضرت موسی(ع) و مابین دو کوه عقیق با رسولش پیامبر گرامی اسلام (ص) سخن گفت، توجه خداوند به سنگ عقیق نمایان می شود، و این بخاطر آن می باشد که اول سنگی بوده که به وحدانیت خداوند و نبوت پیامبر(ص) و ولایت حضرت علی (ع) شهادت داده است.

12210-gem-stone-icon عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید خواص عقیق کبود در احادیث

bruise-agate عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید

۱- از بین‌برنده‌ی فقر
حضرت امام رضا (ع) می فرمایند: “عقیق، فقر را می زداید و به همراه داشتن آن نفاق را نیز نابود می نماید.”
حضرت امام صادق(ع) در حدیثی کامل در خواص سنگ عقیق می فرمایند: “خیلی عجیب می باشد که آدمی در دستش انگشتر عقیق باشد و درهم و دینار(پول) نداشته باشد.”
حضرت امام رضا (ع) فرموده اند: “شخصی که انگشتری با نگین عقیق در دست کند، فقیر نمی گردد.”

۲- افزایش ثواب نماز
امیرمومنین علی(ع) می فرکوده اند: “شخصی که انگشتر عقیق در دست کند و دو رکعت نماز بجا آورد، ثواب آن دو رکعت، برابر با هزار رکعت نمازی می باشد که بدون انگشتر عقیق به جا آورد.”

12210-gem-stone-icon عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید روش های تشخیص سنگ اصل با مصنوعی

bruise-agate-characteristic عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید

• سنگ عقیق کبود با آتش سوزانده نمی شود.
• سختی سنگ عقیق می تواند روی شیشه خط بیندازد.
• نگین عقیق در برابر نور اشکالی همانند حباب یا کندوی زنبور از خود نمایان می کند.
• اجسام نوک تیز روی انگشتر عقیق تاثیری ندارند و شکافی ایجاد نمی کنند.

12210-gem-stone-icon عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید خواص انگشتر عقیق در کلام ائمه

بسیاری از ائمه بر خواص انگشتر عقیق از جمله خواص عقیق کبود در گشایش روزی بسیار تاکید نموده‌اند.

۱- حضرت امام صادق (ع) در مورد خواص انگشتر عقیق می فرمایند: هر شخصی که انگشتری از عقیق به همراه داشته باشد پریشان نگردد و مادامی که با خود دارد اندوهی به او نرسد.
۲- حضرت امام رضا (ع) از فواید انگشتر عقیق می فرمایند: عقیق فقر و تنگدستی و درویشی را می زداید.
۳- حضرت امام صادق (ع) از فضیلت انگشتر عقیق می فرمایند: انگشتر عقیق در دست خود قرار دهید که مبارک می باشد و شخصی که انگشتر عقیق دارد امید است که عاقبتش نیک باشد.
۴- درباره فضیلت و خواص انگشتر عقیق، حضرت محمد (ص) فرمودند: هر که انگشتر عقیق در دست داشته باشد حاجتش برآورده می گردد و در حدیث نبوی دیگر گفته شده، شخصی نزد رسول اکرم ( ص) آمد و شکایت کرد که دزد در راه به من رسید و اموال مرا برد حضرت فرمودند: چرا انگشتر عقیق در دست نداشتی که آن از هر بدی آدمی را حفظ می کند.

12210-gem-stone-icon عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید خواص عقیق کبود : اثر بر بدن انسان

۱- عقیق برای بیماری ها و ناتوانیهای چشمی بسیار موثر است و همچنین دارویی تقویتی برای دستگاههای تولید مثل می باشد. می توانیم از این سنگ برای درمان سردردها، گرفتگیهای عضلانی و دردهای پشت استفاده کنیم. برای معالجه بیماری های صرع، کلیه، روده، پروستات، احتقاق و ورم ها نیز می توانیم از آن کمک گیریم. سنگ عقیق ریه ها، معده، کبد و مغز را تقویت می کند و محرکی برای دستگاه گوارش است و بیان و سخنوری را تسهیل می کند.
۲- در مواقع خستگی و کوفتگی چشمها می توانید از قطعه ای عقیق بر روی پلکهایتان به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه در روز استفاده نمایید.
۳- نوع آبی نواری در درمان گلو درد، لارنژیت، بیماری های تیروئید و مشکلات گفتاری بسیار موثر است.
۴- از جمله خواص عقیق کبود این است که برای کسانی که در انتقال پیام گفتاری خود به دیگران دچار مشکل اند یا کسانی که به دنبال ماهرانه سخن گفتن هستند سودمند است. این سنگ فرد را در بدست آوردن لغات مناسب برای اشتراک گذاشتن و گفتن حقیقت درون فردی یاری می رساند.
۵- برخی دیگر از خواص عقیق کبود:
* درمان اعتیاد و اختلالات عصبی
* بهبود عملکرد معده
* ایجاد سطحی پابرجا در سیستم عصبی

12210-gem-stone-icon عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید خواص عقیق کبود : اثر بر روح وروان

bruise-agate-chaphet عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید

۱- ارتعاشات این سنگ انسداد و موانع درونی را از بین می برد و انرژی منفی را از ما دور می کند. توصیه می شود آن را در آپارتمانها بکار برید تا از نیروی منفی بدور باشید.
۲- آرامش بخشیدن به حوزه احساسی، ارتقای اعتماد به نفس در ارتباطات، مفید برای رها شدن از عادت های منفرد در ارتباطات و سخن گفتن گوشه ای از فواید آن است. گونه آبی نواری در کمک به فرد در ارتباط برقرار کردن با حقیقت وجودی خود، افزایش ارتباط با قوای ادراک درونی دل و اتصال به خرد درونی مفید است.
۳- این گوهر برای افرادی که با اثبات کردن و مسائل چالشی سروکار دارند (مانند وکلا)، می تواند ابزار بی نظیری باشد زیرا چاکرای گلو را تقویت و قدرت آن را چند برابر می کند.
۴- دیگر خواص عقیق کبود به طور خلاصه:
* افزایش احساس عشق و امنیت به خویشتن
* سنگ شجاعت، محافظت و power (قدرت)
* کاهش احساس ترس

12210-gem-stone-icon عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید دیگر خواص عقیق کبود

bruise-agate-ring-1 عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید * من جمله از خواص عقیق کبود برای متعالی شدن، شادابی و آرامش روح بسیار موثر می باشد.
* از دیرباز، قبایل و ملل کهن جهان، عقیق را سنگ مقدسی می دانسته اند و آن را از خود دور نمی کرده اند، عقیق سنگی است که آن را حرز و حامی انسان در مقابل بلایا و حوادث به ویژه در جنگ ها می شمارند. انگشتر عقیق برای افزایش درآمد و رونق کسب و کار و آسان شدن کارها بسیار مفید است.
* انگشتر عقیق برای جلوگیری از خونریزی های شدید، به ویژه برای زنان، بسیار موثر است.
* انگشتر عقیق برای تقویت نقاط مختلف بدن و برقراری تعادل و هماهنگی در آن ها بسیار مفید است.
* استفاده از انگشتر عقیق کبود و به طور کلی دیگر عقیق ها اثرات فراوانی دارد و علاوه بر زدودن انرژی های منفی از محیط و سبب پاکسازی هاله ای از انرژی های منفی می شود.
* انگشتر عقیق برای تعالی، شادابی و آرامش روح و همچنین بر طرف شدن غم و غصه و ناراحتی های روحی بسیار موثر است.
* از دیگر خواص عقیق کبود این است که در مقابل نور اشکالی همانند حباب یا کندوی زنبور از خود نمایان می کند. خواص عقیق کبود برای تعالی، شادمانی و آرامش روح و همینطور بر طرف شدن غم و غصه و ناراحتی های روحی بسیار مثمر ثمر می باشد. در گذشته بسیاری از ائمه اطهار (ع) از انگشتر عقیق استفاده می کرده اند و بر خواص و اهمیت انگشتر عقیق در گشایش روزی و دفع بلایا تاکید می کردند.

12210-gem-stone-icon عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید نگهداری و شارژ

نگهداری از عقیق بسیار ساده است. برای شارژ می توانید آن را هفته ای یک بار در آب جاری بشویید و سپس به مدت کوتاه در مقابل اشعه خورشید قرار دهید

12210-gem-stone-icon عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید سنگ تولد ماه

این گوهر تقریبا برای همه متولدین ماه های شمسی به کار برده می شود. البته بیشتری تاثیر خود را از نظر نجومی روی متولدین مهر ، مرداد، بهمن، دی و شهریور دارد و متولدین این ماه ها می توانند از انرژی فوق العاده سنگ عقیق خود سود ببرند.

دسته بندی محصولات عقیق کبود

بر روی دسته بندی ها کلیک کنید تا محصولات مورد نظر را مشاهده نمایید

2 دیدگاه در “عقیق کبود :آنچه تابحال درباره خواص سنگ عقیق کبود نمیدانستید

 1. مهناز عظیمی گفت:

  من عاشق این سنگم سنگ عقیق کبود باحکاکی گرفتم هرموقع نگاهش میکنم سیرنمیشم ازنگاه بهش

  1. شرف آنلاین گفت:

   مبارکتون باشه 🙂

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.