سنگ های قیمتی و خواص آن‌ها

یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت

jade-collection-beautiful یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت

این مقاله حاوی اطلاعات بسیار مفیدی از سنگ یشم است، اطلاعاتی از انواع این سنگ، بهترین معادن این گوهر، خواص سنگ یشم و همچنین روش تشخیص نوع اصلی از تقلبی می باشد. برای آشنایی هرچه بیشتر با این گوهر همراه شرف آنلاین باشید….

12210-gem-stone-icon یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت معرفی اجمالی

واژه یشم (jade) از لغتی در زبان اسپانیایی به معنی “سنگ درد در پهلو” گرفته شده است. اولین محققان اسپانیایی که این گوهر را کشف کردند پس از آن که مشاهده کردند بومی های منطقه تکه هایی از این گوهر را جهت درمان یا آرام کردن درد و رنج ها بر روی پهلوی خود قرار می دهند این نام را بر آن نهادند. سنگ یشم سبز سَمبل خوشبختی، موفقیت و شانس نیز می باشد.
از این گوهر گران بها به عنوان ”سنگ بهشت” نیز نام می برند به طوری که چندین هزار سال مورد احترام بوده و آنچنان در اعتقادات مردم خالص و مقاوم به شمار می آمد که برای افراد استفاده کننده منبع والاترین هدف های معنوی در نظر گرفته می‌شد. این گوهر به قدر کافی زیبا، مجلل و لوکس هست که جهت انجام اعمال مشابه حکاکی هم مورد مناسبی حساب شود. طرفداران آسیایی دائما دلباخته سنگ یشم بوده اند و اکنون نیز، کل جهان استقبالی بی نظیر از این گوهر جذاب می کند. به عبارت دیگر تمام جهان مجذوب تاریخچه غنی، زیبایی، دوام و خواص سنگ یشم شده است.

jade-rings یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت


12210-gem-stone-icon یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت ساختار سنگ

هنوز نیمه اول قرن نوزدهم میلادی تمام نشده بود که یک دانشمند فرانسوی اکتشاف مهمی انجام داد. وی کشف کرد که لغت همگانی یشم، “یو” در زبان چینی، در واقع به دو کانی مختلف اشاره دارد: نفریت Nephrite و جدیت Jadeit . در کشور چین به دو کانی نام برده “زِن‌ یو Zhen yu” به معنی “یشم اصل” اطلاق می‌شود. در واقع، تشخیص این کانی ها از همدیگر حتی برای کارشناسان این رشته هم صعب و دشوار می باشد.
این دو نگین یشم میزان سختی، شکل ظاهری و ویژگی‌ های کاربردی مختلفی دارند؛ هردو بافتی درهم پیچیده، متراکم و سخت دارند. علت خاصیت شکل‌پذیری بالای آن‌ این است که هر دو این کانی ها بافتی در هم پیچیده دارند. نوع نفریت اصالتا طیف رنگی سبز ملایم تا سبز مایل به طوسی دارد ولی در بعضی موارد رنگ‌ های زرد، سفید یا کمی رنگ قرمز در آن مشاهده می‌شود. بدون شک رنگ اکثر “جدیت” ها  به علت وجود عنصر کروم، سبز زمردگون می باشد.

دسته بندی محصولات مرتبط

بر روی دسته بندی ها کلیک کنید تا محصولات مورد نظر را مشاهده نمایید

گردنبند یشم (6)

ست و نیم ست عقیق سبز (1)

گردنبند عقیق سبز (15)

انگشتر عقیق سبز (31)

گردنبند الکساندریت (14)

ست و نیم ست زبرجد (1)

گردنبند زبرجد (23)

انگشتر الکساندریت (32)

گردنبند زمرد (19)

انگشتر زمرد (36)

انگشتر زبرجد (41)

12210-gem-stone-icon یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت افسانه‌ی یشم

از چیزی حدود ۷۰۰۰۰ سال قبل، طیف رنگ سنگ یشم بشر را افسون نموده است. اشخاص در این گوهر به دنبال خواص درمانی و معنوی گشتند وبه نتایج بسیار خوبی نیز دست یافتند. همچنین در دوران بسیار قدیم شکارچی ها، از سختی باورنکردنی آن جهت ساختن تبر های سنگی، چاقو، تیغ و دیگر ابزار و سلاح ها استفاده می کردند.

همانطور که اشاره شد نوعی از سنگ یشم به نام “یو Yu” که برای اهالی منطقه بسیار مورد احترام بود جهت حکاکی بدنه های کوچک و وسایل متنوع استفاده می شد. اهمیت این گوهر در فرهنگ کشور چین در حدی بوده است که یک فیلسوف مشهور به نام کنفوسیوس چنین میگوید:«این گوهر به نرمی و‌ لطافت الفت و دوستی و به سختی و جذابیت هوش وذکاوت می باشد.» دانش، عدالت، دلسوزی، خضوع و شجاعت از خواص معنوی هستند که طرفداران این گوهر آسمانی به آن نسبت می‌دهند و به همین علت همینخواص سنگ یشم اکنون نیز آن را مورد استفاده قرار می دهند.

قطعات ریز این نگین میان لب‌ها و درون سوراخ های گوش یا بینی شخص مرده قرار داده می‌شوند تا سبب شکست شیطان شود، حتی بعضی پادشاهان و ملکه‌ها لباسی سراسر یشم به تن می کردند. تاثیرات ماوارایی و افسانه‌ایی و همچنین نیروی نمادینی که به این گوهر نسبت داده می شود از هر سنگی بیشتر می باشد. فرقی ندارد که رنگ سبز تیره، سفید یا بنفش باشد این گوهر چندین هزار سال است که جدای از ارزش درونی اش آن جاذبه‌ای ماندگار نیز دارد.

jade-necklace یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت

جهان غرب نیز جذابیت این گوهر را درک نموده است سوپر استار ها و ستاره های هالیوود زیور آلات زیبا با نگین یشم را بر روی فرش قرمز به همه معرفی می نمایند. این در حالی است که سازندگان صاحب نام مانند “دیور Dior”، “تیفانی Tiffany” یا “جی‌ای‌آر JAR” مجموعه زیورآلات خود را با این نگین مزین کرده اند. باکیفیت ترین نوع  زمرد، زمرد سبز و مرغوب ترین نوع سنگ یشم، “امپریال” است که قیمتی نجومی و بسیار بالا دارد و جای تعجب نیست که در یک حراجی در سال ۱۹۹۷ یک تکه از آن به قیمت ۱۰ ملیون دلار به فروش رسید در بخش های بعدی درباره خواص سنگ یشم صحبت خواهد شد تا ارزش واقعی این گوهر مشخص شود.

12210-gem-stone-icon یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت خواص سنگ یشم بر روی بدن

این نگین برای مداوای تشنج و بیماری های ریه و پوست تاثیر گذار است. همچنین سنگ یشم جهت تسهیل مشکلات دوران بارداری و زایمان کاربرد زیادی دارد. گردنبند یشم اگر طوری باشد که در مقابل معده قرار بگیرد، باعث تقویت عملکرد معده می شود و ناراحتی های معده را می کاهد، همینطور برای مداوای ضعف کلیه و یا بیماری های مربوط به سنگ کلیه موثر می باشد. همچنین کنترل سوخت و ساز بدن و ایجاد تعادل در بدن از خواص سنگ یشم می باشد.

این نگین سبب تقویت دستگاه گردش خون بدن و قلب  می گردد و همچنین جهت مداوای مشکلات قلبی بسیار مناسب می باشد و برای یبوست و نفخ بسیار تاثیرگذار است. مداوای سردرد های مزمن و همچنین میگرن از خواص سنگ یشم می باشد به طوری که تکه ای از آن را در زیر نور خورشید قرار دهید و پس از آن نگین را به مدت ۱۵ دقیقه بالای چاکرای ششم که محدوده پیشانی و میان دو چشم را شامل می شود قرار دهید.

jade-collection-1 یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت

این گوهر در حالاتی که بدن ملتهب است اثر آرام بخش دارد و باعث سکون و آسایش سیستم عصبی می گردد. همچنین این نگین در ترمیم و بازسازی بافت ها استخوان ها و سلول ها نقش موثری دارد. گفتنی است که سنگ یشم امواجی ساطع می کند و برای افرادی که تالاسمی یا هپاتیت دارند مضر است. در بخش بعدی درباره خواص سنگ یشم بر روی روح و روان و تاثیرات معنوی آن بحث خواهد شد.

12210-gem-stone-icon یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت خواص سنگ یشم (جید) برای روح

یشم می تواند به عنوان محافظ انسان به کار برده شود همچنین به همراه داشتن آن یا قرار دادنش در یک گوشه از اتاق قادر است نیروهای منفی را از محیط دور کند و باعث ایجاد شادی و آرامش در روح شود.

انواع سبز و بنفش مستقیما در ارتباط با چاکرای قلب اند و به لحاظ عاطفی و فیزیکی بر قلب اثر می گذارد و تنفس را عمیق تر می کند. همچنین متعادل سازی سیستم عصبی و متابولیسم از خواص سنگ یشم می باشد. همچنین این گوهر حالت های پرخاشگری و هیجان و استرس را به آرامش مبدل می سازد. اگر این نگین زیر بالشت قرار گیرد به طور قوی حافظه را تقویت می کند و باعث ایجاد قدرت تعبیر خواب می گردد. این گوهر که به سنگ خرد معروف است ما را در گرفتن تصمیمات قوی و مهم کمک می کند.

jade-ring یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت

خواص سنگ یشم سبز یک خاصیت عالی برای اشخاص حساس و استرسی است که سبب افزایش اعتماد به نفس و کنترل سیستم عصبی در آن ها  می شود. این گوهر باعث می شود انسان به ایمان درونی برسد و در صدد رسیدن به آرزوهایش برآید. به اعتقاد برخی افراد این نگین نماد خوش شانسی است. یشم باعث شادی روح و آرامش است و برای تمرکز ذهن بسیار مناسب است همچنین از خواص سنگ یشم سبز می توان به آرامش بخش بودن آن اشاره کرد.

12210-gem-stone-icon یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت روش تشخیص سنگ یشم

همین طور که دلالان یشم در هنگام خرید سنگ های تراشیده و عمل آوری نشده از کیفیت لایه های زیر آگاهی ندارند احتمال اشتباهشان وجود دارد و ممکن است نمونه های تقلبی را به علاقه مندان بفروشند. تشخیص کیفیت آن با چشم غیرمسلح کار بسیار سختی است ولی با ابزار مخصوص می‌شود انواع نامرغوب  و رنگ شده را از تشخیص داد که با تاسف فراوان تعدادشان هم بسیار زیاد می باشد. در سیستم طبقه‌بندی این گوهر، “امپریال” را “A” می شناسند. “B” سنگی است که برای از بین رفتن آلودگی ها در اسید قوی جوشانده می شود تا شیار هایش از هرگونه آلودگی پاک شود و در نهایت با موم یا رزین مصنوعی پوشانده شود. “C” کیفیت خیلی کمی دارد و کاملا رنگ شده است. غالبا نمونه های شفاف‌ پس از رنگ شدن به عنوان سنگ یشم سبز فروخته می شوند. در تایید همین مطلب خوب است که این نقل قول رولند اوهل آورده شود: “فقط در صورت مشورت با یک جواهرساز متخصص و یا واسطه‌ ای خوب و حرفه ای می شود از خطر خرید نوع تقلبی پیشگیری کرد” مضاف بر آن، همچون بقیه سنگ‌ های قیمتی، شناسنامه یک گوهر قادر است برای سنگ تایید اعتبار ایجاد کند و این امر بسیار مهم است چرا که تنها نوع اصلی آن دارای خواص سنگ یشم می باشد.

12210-gem-stone-icon یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت یشم به عنوان اثری هنری

jade-necklace-2 یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت

منطقه اصلی تراش سنگ یشم در کشور چین است که امروزه نیز این هنر در این کشور انجام می گردد. عملیات عمل‌آوری یشم نباید با حکاکی یشم اشتباه گرفته شود چرا که قطعات خام برش داده می‌شوند و نه حکاکی. یشم در شهر های کانتون یا هنگ‌کنگ برش می‌خورد و به تکه های کوچک تبدیل می شوند و جهت ساختن گردنبند نقره ، دستبند، گوی و یا زنجیر مورداستفاده قرار میگیرند. نفریت با جلای همچون موم و جدیت با تلالو شیشه مانندش بیانگر تفاوتی کوچک است که بین این دو نوع سنگ وجود دارد.

میزان خالص بودن این گوهر، مقدار شفافیت و همچنین رنگ آن، تعیین کننده قیمت و ارزش یشم است. طیف رنگی آن از تیره تا روشن با اختلافات بسیار کمی ساخته شده است. برای مثال متخصصان می توانند هفت کیفیت متفاوت از آن را تشخیص دهند که به معنی هفت رنگ سبز است. البته این گوهر در رنگ های دیگری مانند قرمز،‌ قهوه‌ای و مشکی هم دیده شده است. این نگین اگر لکه‌ یا رگه‌ های جزئی بر روی سطح خود داشته باشد، زیبایی اش چند برابر می گردد. مشهورترین و گران‌ قیمت ترین نوع این گوهر “امپریال” است که با رنگ سبز زمردی و شفافیت بسیار زیادش شناسایی می گردد.

red-jade یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت

اشخاص زیادی مصمص هستند تا با چالش های تجارت یشم مقابله کنند که یکی از آن ها “رولند اوهل” سازنده و تاجر جواهرات و سنگ های قیمتی است و بر این اعتقاد است که: عملیاتی که باید روی این نگین انجام شود به مراتب سخت تر از برشش می باشد و صیقل و جلا دادن سطحش نیز کار بسیار سختی می باشد. بعد از عملیات یا اصطلاحا عمل آوری یشم سطحی ناهمگون و پر از فرورفتگی ها ایجاد می گردد. جهت داشتن یک سطح صاف و صیقلی با درخشش بی نظیر لازم است سنگ را با مهارت و تجربه ای چندین و چند ساله تراش و صیقل داد. رولند اوهل که سابقه ۳۰ سال کار با یشم را دارد بیان می‌کند: طی سال های اخیر به طرزی باورنکردنی محبوبیت این سنگ افزایش یافته است و افراد متعددی از سلبریتی ها و چهره های مشهور از این گوهر در زیورآلاتشان استفاده می‌کنند که این موج به اروپا نیز رسیده است.

12210-gem-stone-icon یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت خرید و فروش در بازار های جهانی

کشور های روسیه، چین، گواتمالا و نیوزلند غنی ترین و بهترین ذخایر نفریت را دارا می باشند. گران‌ قیمت ترین نوع سنگ یشم در کشور میانمار یافت می شود و پس از آن به صورت سالیانه در یک مرکز بزرگ بازرگانی برای سنگ‌های قیمتی، یشم و مروارید که در رانگون واقع است مبادله می‌ گردند. یکی دیگر از نقاط اصلی مبادله این گوهر بی نظیر هنگ‌کنگ است. همچنین در هنگ کنگ قطعات عظیم سنگ های قیمتی، جواهر آلات تراشیده شده، پیکره‌ های ریز عتیقه و بدلیجات جذاب معامله می گردند که ارزش آنان از حدود یک دلار تا مقادیر قیمت شش رقمی مختلف می باشد.

jade-ring-special یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت

یکی از اعمال بسیار پرخطر خرید نمونه های تراشیده نشده و تکه‌های عمل‌آوری نشده می باشد. قطعات عظیم سنگ ها به طور عمده فروخته می شوند که فقط بخش کوچکی از آن تراشیده شده است و مشتریان قادرند از آن دریچه‌ کیفیت آن را بررسی نمایند. از آن رو که بررسی کیفیت قبل آغاز عملیات برش امکان‌پذیر نمی باشد اکثر افراد واسطه‌ سنگ‌های نامرغوب و غیر اصل می فروشند که خواص سنگ یشم را دارا نمی باشد.

13 دیدگاه در “یشم : معرفی و شناخت کامل سنگ یشم + شرح خواص سنگ یشم + قیمت

 1. محمد گفت:

  با سلام من دو عدد راف یشم دارم که میخوام تراش بخوره و یک نیم ست نقره یا طلا درست بشه شما طراحی و تراش دارین؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بله حتما، لطفا با بخش پشتیبانی انلاین در ارتباط باشید.

 2. ناشناس گفت:

  سلام یه انگشتر یاقوت چند درمیاد

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   لطفا به لینک انگشتر یاقوت مراجعه بفرمایید.

 3. nima hatami گفت:

  سلام سنگ یشم اصالتش کجایه

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   چین، کانادا، خراسان، یمن و … از معروف ترین کشورهای دارای معادن یشم هستند.

 4. ghane گفت:

  بسیارمفید وجلب بود برام که حتی نوشتید برای تقویت معده خوبه حض کردم

 5. مویدیان گفت:

  سلام لطف بگید سنگ یشم هم جلا میخوره یا نه؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   بله قطعا

 6. ملیحه گفت:

  من یه چند وقتی بود همسرم بد اخلاقی میکرد و عصبی بود از یکی از دوستام پیشنهاد یشم رو بهم داد منم انگشترش رو برای همسرم گرفتم خدا روشکر خیلی اخلاقش و اعصابش خوب شده

  1. شرف آنلاین گفت:

   بسیار هم عالی خداروشکر

 7. صالحی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید. بنده چند وقت پیش از یک مغازه یک سنگ یشم گردنی خریداری کردم. دقیقا بعضی از خواصی که شما گفتین رو واقعا احساس کردم اما تعدادی هم کلا بی اثر بود. این یعنی سنگ ناخالصی داره یا اینکه مثلا تقلبی هست؟ باید چکار کنم اصلا دیدم نسبت بهش تغییر کرده
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   خیر، اصلا دیدتون رو بد نکنید و خوشبختانه تاثیراتش رو هم که دیدید ولی توقع اینکه تمامی این خواص روی شما موثر باشه کمی توقع سخت گیرانه ای هست.
   انشالله که بیش از پیش از خواص این نگین بهره مند بشید.

نظر دهید؛ در کمتر از چند ساعت پاسخ می دهیم.

پر کردن بخش 'ایمیل' و 'وب سایت' اختیاری است.