شناخت سنگهای قیمتی و خواص آن‌ها

یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

jade-stone-min یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

این مقاله حاوی اطلاعات بسیار مفیدی از سنگ یشم است، اطلاعاتی از انواع این سنگ، بهترین معادن این گوهر، خواص سنگ یشم، قیمت سنگ یشم سبز اصل و همچنین روش تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی می باشد. برای آشنایی هرچه بیشتر با این گوهر همراه شرف آنلاین باشید….

12210-gem-stone-icon یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم معرفی اجمالی

واژه یشم (jade) از لغتی در زبان اسپانیایی به معنی “سنگ درد در پهلو” گرفته شده است. اولین محققان اسپانیایی که سنگ یشم خام را کشف کردند پس از آن که مشاهده کردند بومی های منطقه تکه هایی از سنگ یشم خام را جهت درمان یا آرام کردن درد و رنج ها بر روی پهلوی خود قرار می دهند این نام را بر آن نهادند. سنگ یشم سبز سَمبل خوشبختی، موفقیت و شانس نیز می باشد.

-یشم-خام یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم از این گوهر گران بها به عنوان ”سنگ بهشت” نیز نام می برند به طوری که چندین هزار سال مورد احترام بوده و آنچنان در اعتقادات مردم خالص و مقاوم به شمار می آمد که برای افراد استفاده کننده منبع والاترین هدف های معنوی در نظر گرفته می‌شد. قیمت سنگ یشم سبز تیره و روشن اصل باتوجه به منشا آن می‌تواند نسبتا گران باشد و این گوهر به قدر کافی زیبا، مجلل و لوکس هست که جهت انجام اعمال مشابه حکاکی هم مورد مناسبی حساب شود. طرفداران آسیایی دائما دلباخته انگشتر یشم بوده اند و اکنون نیز، کل جهان استقبالی بی نظیر از این گوهر جذاب می کند. به عبارت دیگر تمام جهان مجذوب تاریخچه غنی، زیبایی، دوام و خواص سنگ یشم شده است و همین تقاضا زیاد و محبوبیت باعث افزایش قیمت سنگ یشم سبز اصل و دیگر انواع آن میشود.

jade-rings یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

12210-gem-stone-icon یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم خواص سنگ یشم بر روی بدن

سنگ یشم خواص زیادی برای روح و بدن دارد و بدلیل همین خواص، تقاضا برای آن زیاد است و باعث می‌شود قیمت سنگ یشم سبز اصل افزایش یابد چراکه از ارزش بالایی برخوردار است.

Properties-jade-ring-1 یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

گردنبند یشم اگر طوری باشد که در مقابل معده قرار بگیرد، باعث تقویت عملکرد معده می شود و ناراحتی های معده را می کاهد.

Properties-jade-ring-2 یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

همینطور برای مداوای ضعف کلیه و یا بیماری های مربوط به سنگ کلیه موثر می باشد.

Properties-jade-ring-3 یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

همچنین سنگ یشم جهت تسهیل مشکلات دوران بارداری و زایمان کاربرد زیادی دارد.

Properties-jade-ring-4 یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم این نگین برای مداوای تشنج و بیماری های ریه و پوست تاثیر گذار است. همچنین کنترل سوخت و ساز بدن و ایجاد تعادل در بدن از خواص سنگ یشم می باشد. این نگین سبب تقویت دستگاه گردش خون بدن و قلب  می گردد و همچنین جهت مداوای مشکلات قلبی بسیار مناسب می باشد و برای یبوست و نفخ بسیار تاثیرگذار است. مداوای سردرد های مزمن و همچنین میگرن از خواص سنگ یشم می باشد به طوری که تکه ای از آن را در زیر نور خورشید قرار دهید و پس از آن نگین را به مدت ۱۵ دقیقه بالای چاکرای ششم که محدوده پیشانی و میان دو چشم را شامل می شود قرار دهید.

jade-collection-1 یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

این گوهر در حالاتی که بدن ملتهب است اثر آرام بخش دارد و باعث سکون و آسایش سیستم عصبی می گردد. همچنین این نگین در ترمیم و بازسازی بافت ها استخوان ها و سلول ها نقش موثری دارد. گفتنی است که سنگ یشم امواجی ساطع می کند و برای افرادی که تالاسمی یا هپاتیت دارند مضر است. در بخش بعدی درباره خواص سنگ یشم بر روی روح و روان و تاثیرات معنوی آن بحث خواهد شد.

دسته بندی محصولات مرتبط

بر روی دسته بندی ها کلیک کنید تا محصولات مورد نظر را مشاهده نمایید

انگشتر یشم (71)

گردنبند یشم (50)

نیم ست عقیق سبز (28)

گردنبند عقیق سبز (58)

انگشتر عقیق سبز (178)

نیم ست الکساندریت (16)

گردنبند الکساندریت (43)

نیم ست زبرجد (37)

گردنبند زبرجد (79)

انگشتر الکساندریت (135)

گردنبند زمرد (66)

انگشتر زمرد (192)

انگشتر زبرجد (153)

12210-gem-stone-icon یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم خواص سنگ یشم (جید) برای روح

یشم می تواند به عنوان محافظ انسان به کار برده شود همچنین به همراه داشتن آن یا قرار دادنش در یک گوشه از اتاق قادر است نیروهای منفی را از محیط دور کند و باعث ایجاد شادی و آرامش در روح شود.

انواع سبز و بنفش مستقیما در ارتباط با چاکرای قلب اند و به لحاظ عاطفی و فیزیکی بر قلب اثر می گذارد و تنفس را عمیق تر می کند. همچنین متعادل سازی سیستم عصبی و متابولیسم از خواص سنگ یشم می باشد. همچنین این گوهر حالت های پرخاشگری و هیجان و استرس را به آرامش مبدل می سازد. اگر این نگین زیر بالشت قرار گیرد به طور قوی حافظه را تقویت می کند و باعث ایجاد قدرت تعبیر خواب می گردد. این گوهر که به سنگ خرد معروف است ما را در گرفتن تصمیمات قوی و مهم کمک می کند.

jade-ring یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

خواص سنگ یشم سبز یک خاصیت عالی برای اشخاص حساس و استرسی است که سبب افزایش اعتماد به نفس و کنترل سیستم عصبی در آن ها  می شود. این گوهر باعث می شود انسان به ایمان درونی برسد و در صدد رسیدن به آرزوهایش برآید. به اعتقاد برخی افراد این نگین نماد خوش شانسی است. یشم باعث شادی روح و آرامش است و برای تمرکز ذهن بسیار مناسب است همچنین از خواص سنگ یشم سبز می توان به آرامش بخش بودن آن اشاره کرد.

12210-gem-stone-icon یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم قیمت سنگ یشم

سنگ یشم سبز اصل یک گوهر با ارزش و گرانبها است و قیمت هر گرم سنگ یشم سبز باتوجه به رنگ، شفافیت، خلوص، وزن، محل استخراج  و نوع آن می‌تواند بسیار ارزان تا بسیار گران باشد و بسته به نوع جواهرات بکار رفته میتواند متفاوت باشد.انواع دیگر آن نظیر سیاه، سفید و حتی زرد نیز وجود دارد اما در اینجا به فراوان ترین انواع این گوهر می‌پردازیم. توجه داشته باشید که در قیمت گذاری این گوهر یکنواختی رنگ، شفافیتی همچون شفافیت عسل، خلوص و پاکی بالا، جلا و خاص بودن رنگ در افزایش قیمت تاثیرگذار است و مواردی نظیر مات و کدر بودن (اوپاک) و لکه دار بودن از ارزش این گوهر می‌کاهد. باتوجه به این ویژگی هاست که قیمت آن می‌تواند از 1 دلار تا 1 میلیون دلار متغیر باشد. در ادامه دقیق‌تر تشریح خواهد شد.

12210-gem-stone-icon یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم قیمت هر گرم سنگ یشم سبز اصل تیره و روشن

-گرم-سنگ-یشم یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

بعضی از نمونه های این سنگ در کشورهای گواتمالا، آمریکا، کانادا و روسیه استخراج شده اند. یکی از بهترین نمونه ها در میانمار (برمه) یافت می‌شود که نوع بسیار با کیفیت این سنگ قیمتی معمولاً در گردنبندها مورد استفاده قرار می‌گیرد اما به طور کلی قیمت هر گرم سنگ یشم سبز میانمار از 5 تا 2500 دلار و به عبارتی دیگر 1 تا 500 دلار برای هر قیراط میرسد. البته انواع دیگر یشم نیز وجود دارد که قیمت های متفاوت و بسیار پایینی دارند به عنوان مثال نوع یشم خراسانی دارای قیمت بسیار نازل و پایینی است. قیمت سنگ یشم اصل در ایران (نوع خراسانی) به ازای هر گرم زیر 1 دلار است این قیمت مربوط به نگین تراش خورده است و راف آن قیمت پایین تری نیز دارد. در نگین یشم هر چه رنگ ته مایه تند تر باشد قیمت سنگ یشم  اصل بیشتر میشود.

12210-gem-stone-icon یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم قیمت سنگ یشم سیاه اصل

قیمت سنگ یشم سیاه اصل نسبت به نوع سبز پایین تر است. هرچه این گوهر سبزتر و شفاف تر (به زلالی عسل) باشد ارزش بیشتری پیدا میکند. برای قیمت تقریبی نوع سیاه (سبز بسیار تیره) برای هر گرم تا حدود 2-3 دلار است. برای مثال گردنبند زیر با حدود 30 گرم وزن قیمتی در حدود 30 دلار دارد.

-سنگ-یشم-سیاه-اصل یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

12210-gem-stone-icon یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم قیمت سنگ یشم عتیقه

برای تعیین قیمت سنگ یشم عتیقه و یا به طور کلی دیگر انواع یشم بهتر است تا به یک کارشناس مراجعه کرده تا پس از تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی بتوان بطور دقیق نظر داد. خواص و ویژگی هایی که وجود دارد باعث افزایش قیمت سنگ یشم عتیقه میشود ولی علاوه بر این از لحاظ ساختاری نیز مواردی وجود دارد که در قیمت یشم تاثیر گذار هستند. مواردی همچون رنگ خاص، شفافیت مانند عسل، ساختار منظم، ظرافت در تراش، …. باعث افزایش قیمت یشم میشوند و در مقابل رنگ کدر و غیر یکسان، ترک های سطحی، ساختار نامنظم و … نیز در کاهش قیمت یشم تاثیر گذار است. یشم میانمار از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و قیمت یشم سبز میانمار نسبت به انواع دیگر بیشتر است. اما در مورد عتیقه ها عوامل بسیار مهم عبارتند: قدمت، محل استخراج، پیشینه تاریخی عتیقه، طرح ایجاد شده از آن گوهر که مجموعه این عوامل کار را برای تشخیص قیمت سنگ یشم عتیقه بسیار سخت می کند به همین دلیل مراجعه به یک کارشناس تنها راه حل این مساله است.

-سنگ-یشم-عتیقه یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

12210-gem-stone-icon یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم قیمت هر کیلو سنگ یشم راف

غالبا خرید و فروش به صورت کیلویی برای نوع راف (نتراشیده) استفاده می‌شود. در ایران قیمت هر کیلو سنگ یشم راف غالبا کمتر از 50 دلار است اما باز هم بستگی زیادی به میزان بهره برداری خالص از آن راف بستگی دارد و قیمت 50 دلار می‌تواند کمتر یا بیشتر شود. البته نمونه های خاصی نیز به خصوص در چین وجود دارد که به شکل مجسمه تراشیده شده اند که وزن های چند ده کیلویی دارند و قیمت آن ها بسیار بالاتر است.

12210-gem-stone-icon یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم خرید و فروش در بازار های جهانی

کشور های روسیه، چین، گواتمالا و نیوزلند غنی ترین و بهترین ذخایر نفریت را دارا می باشند. گران‌ قیمت ترین نوع سنگ یشم در کشور میانمار یافت می شود و پس از آن باتوجه به اهمیت قیمت سنگ یشم عتیقه به صورت سالیانه در یک مرکز بزرگ بازرگانی برای سنگ‌های قیمتی، یشم و مروارید که در رانگون واقع است مبادله می‌ گردند. یکی دیگر از نقاط اصلی مبادله این گوهر بی نظیر هنگ‌کنگ است که به دلیل بالا بودن قیمت یشم سبز در این کشور است. همچنین در هنگ کنگ قطعات عظیم سنگ های قیمتی، جواهر آلات تراشیده شده، پیکره‌ های ریز عتیقه و بدلیجات جذاب معامله می گردند که ارزش آنان از حدود یک دلار تا مقادیر قیمت شش رقمی مختلف می باشد.

jade-ring-special یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

یکی از اعمال بسیار پرخطر خرید نمونه های تراشیده نشده و تکه‌های عمل‌آوری نشده می باشد. قطعات عظیم سنگ ها به طور عمده فروخته می شوند که فقط بخش کوچکی از آن تراشیده شده است و مشتریان قادرند از آن دریچه‌ کیفیت آن را بررسی نمایند. از آن رو که بررسی کیفیت قبل آغاز عملیات برش امکان‌پذیر نمی باشد اکثر افراد واسطه‌ سنگ‌های نامرغوب و غیر اصل با قیمت یشم سبز اصل می فروشند که خواص سنگ یشم را دارا نمی باشد.

12210-gem-stone-icon یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم روش تشخیص سنگ یشم

با توجه به بالا بودن قیمت هر گرم سنگ یشم سبز (در نمونه‌های خاص) و یا دیگر انواع این سنگ لازم است که روش های تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی را بدانیم تا دچار مشکل نشویم. همین طور که دلالان یشم در هنگام خرید سنگ های تراشیده و عمل آوری نشده از کیفیت لایه های زیر آگاهی ندارند احتمال اشتباهشان وجود دارد و ممکن است نمونه های تقلبی را به علاقه مندان با قیمت معادل قیمت سنگ یشم سبز اصل بفروشند. تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی با چشم غیرمسلح کار بسیار سختی است ولی با ابزار مخصوص می‌شود انواع نامرغوب  و رنگ شده را از تشخیص داد که با تاسف فراوان تعدادشان هم بسیار زیاد می باشد. در سیستم طبقه‌بندی این گوهر، “امپریال” را “A” می شناسند. “B” سنگی است که برای از بین رفتن آلودگی ها در اسید قوی جوشانده می شود تا شیار هایش از هرگونه آلودگی پاک شود و در نهایت با موم یا رزین مصنوعی پوشانده شود. “C” کیفیت خیلی کمی دارد و کاملا رنگ شده است. غالبا نمونه های شفاف‌ پس از رنگ شدن به عنوان سنگ یشم سبز فروخته می شوند. در تایید همین مطلب خوب است که این نقل قول رولند اوهل آورده شود: “فقط در صورت مشورت با یک جواهرساز متخصص و یا واسطه‌ ای خوب و حرفه ای می شود از خطر خرید نوع تقلبی پیشگیری کرد” مضاف بر آن، همچون بقیه سنگ‌ های قیمتی، شناسنامه یک گوهر قادر است برای سنگ تایید اعتبار ایجاد کند و این امر بسیار مهم است چرا که تنها نوع اصلی آن دارای خواص سنگ یشم می باشد.

12210-gem-stone-icon یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم فرق سنگ یشم با زمرد

یشم سبز به دلیل شکل ظاهری و رنگ شباهت هایی به سنگ زمرد دارد و گاهی اوقات ممکن است در تشخیص آن اشتباه رخ دهد. اولا که توجه داشته باشید زمرد فقط سبز رنگ است سنگ یشم در رنگ های مختلفی نظیر سیاه، سبز، زرد، قهوه ای و … یافت می‌شود. تفاوت مهم دیگر در ارزش این دو گوهر است. قیمت زمرد در بازار بسیار بیشتر از قیمت یشم سبز میباشد و غالبا زمرد در ابعاد کوچک دیده میشود (به جز زمرد هندی) در حالی که سنگ یشم گاها در ابعاد بسیار بزرگ تا اندازه یک کف دست نیز در بازار وجود دارد. اکثر زمردها دارای رگه های ریز درونی هستند که با چشم قابل دیدن است. زمرد شفافیت و جلای خاصی دارد که با روغنی مخصوص این ویژگی تشدید میشود. غالبا زمرد شفاف و سنگ یشم مات است. (البته شفافیت زمرد از شفافیت بالا تا مات متغیر است)

-سنگ-یشم-با-زمرد یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم تفاوت مهم دیگر در سختی این دو گوهر است. زمرد دارای سختی 7.5 تا 8 در مقیاس موس است درحالی که نگین یشم سختی بین 6.5 تا 7 و این یعنی که زمرد بر روی عقیق خط میندازد ولی دیگری بر روی عقیق نمی‌تواند خط بیندازد و در آخر ترکیب شیمیایی زمرد، سیلیکات بریلیوم آلومینیوم و سنگ یشم دارای ترکیب شیمیایی سدیم سیلیکات آلومینیوم است.

12210-gem-stone-icon یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم افسانه‌ی یشم

از چیزی حدود ۷۰۰۰۰ سال قبل، طیف رنگ سنگ یشم بشر را افسون نموده است. اشخاص در سنگ یشم خام به دنبال خواص درمانی و معنوی گشتند وبه نتایج بسیار خوبی نیز دست یافتند. همچنین در دوران بسیار قدیم شکارچی ها، از سختی باورنکردنی آن جهت ساختن تبر های سنگی، چاقو، تیغ و دیگر ابزار و سلاح ها استفاده می کردند.

همانطور که اشاره شد نوعی از سنگ یشم به نام “یو Yu” که برای اهالی منطقه بسیار مورد احترام بود جهت حکاکی بدنه های کوچک و وسایل متنوع استفاده می شد. اهمیت این گوهر در فرهنگ کشور چین در حدی بوده است که یک فیلسوف مشهور به نام کنفوسیوس چنین میگوید:« سنگ یشم خام به نرمی و‌ لطافت الفت و دوستی و به سختی و جذابیت هوش وذکاوت می باشد.» دانش، عدالت، دلسوزی، خضوع و شجاعت از خواص معنوی هستند که طرفداران این گوهر آسمانی به آن نسبت می‌دهند و به همین علت همین خواص سنگ یشم اکنون نیز آن را مورد استفاده قرار می دهند.

-سنگ-یشم یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

قطعات ریز این نگین میان لب‌ها و درون سوراخ های گوش یا بینی شخص مرده قرار داده می‌شوند تا سبب شکست شیطان شود، حتی بعضی پادشاهان و ملکه‌ها لباسی سراسر یشم به تن می کردند. تاثیرات ماوارایی و افسانه‌ایی و همچنین نیروی نمادینی که به این گوهر نسبت داده می شود از هر سنگی بیشتر می باشد. فرقی ندارد که رنگ سبز تیره، سفید یا بنفش باشد این گوهر چندین هزار سال است که جدای از ارزش درونی اش آن جاذبه‌ای ماندگار نیز دارد.

jade-necklace یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

جهان غرب نیز جذابیت این گوهر را درک نموده است سوپر استار ها و ستاره های هالیوود زیور آلات زیبا با نگین یشم را بر روی فرش قرمز به همه معرفی می نمایند. این در حالی است که سازندگان صاحب نام مانند “دیور Dior”، “تیفانی Tiffany” یا “جی‌ای‌آر JAR” مجموعه زیورآلات خود را با این نگین مزین کرده اند. باکیفیت ترین نوع  زمرد، زمرد سبز و مرغوب ترین نوع سنگ یشم، “امپریال” است که قیمتی نجومی و بسیار بالا دارد و جای تعجب نیست که در یک حراجی در سال ۱۹۹۷ یک تکه از آن به قیمت ۱۰ ملیون دلار به فروش رسید در بخش های بعدی درباره خواص سنگ یشم صحبت خواهد شد تا ارزش واقعی این گوهر مشخص شود.

12210-gem-stone-icon یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم یشم به عنوان اثری هنری

red-jade یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

منطقه اصلی تراش سنگ یشم در کشور چین است که امروزه نیز این هنر در این کشور انجام می گردد. عملیات عمل‌آوری یشم نباید با حکاکی یشم اشتباه گرفته شود چرا که قطعات خام برش داده می‌شوند و نه حکاکی. یشم در شهر های کانتون یا هنگ‌کنگ برش می‌خورد و به تکه های کوچک تبدیل می شوند و جهت ساختن گردنبند نقره ، دستبند، گوی و یا زنجیر مورداستفاده قرار میگیرند. نفریت با جلای همچون موم و جدیت با تلالو شیشه مانندش بیانگر تفاوتی کوچک است که بین این دو نوع سنگ وجود دارد.

میزان خالص بودن سنگ یشم خام، مقدار شفافیت و همچنین رنگ آن، تعیین کننده قیمت و ارزش است. طیف رنگی آن از تیره تا روشن با اختلافات بسیار کمی ساخته شده است. برای مثال متخصصان می توانند هفت کیفیت متفاوت از آن را تشخیص دهند که به معنی هفت رنگ سبز است. البته این گوهر در رنگ های دیگری مانند قرمز،‌ قهوه‌ای و مشکی هم دیده شده است. این نگین اگر لکه‌ یا رگه‌ های جزئی بر روی سطح خود داشته باشد، زیبایی اش چند برابر می گردد. مشهورترین و گران‌ قیمت ترین نوع این گوهر “امپریال” است که با رنگ سبز زمردی و شفافیت بسیار زیادش شناسایی می گردد.

jade-necklace-2 یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

اشخاص زیادی مصمم هستند تا با چالش های تجارت یشم مقابله کنند که یکی از آن ها “رولند اوهل” سازنده و تاجر جواهرات زیبا و متخصص شناخت سنگهای قیمتی است و بر این اعتقاد است که: عملیاتی که باید روی این نگین انجام شود به مراتب سخت تر از برشش می باشد و صیقل و جلا دادن سطحش نیز کار بسیار سختی می باشد. بعد از عملیات یا اصطلاحا عمل آوری یشم سطحی ناهمگون و پر از فرورفتگی ها ایجاد می گردد. جهت داشتن یک سطح صاف و صیقلی با درخشش بی نظیر لازم است سنگ را با مهارت و تجربه ای چندین و چند ساله تراش و صیقل داد. رولند اوهل که سابقه ۳۰ سال کار با یشم را دارد بیان می‌کند: طی سال های اخیر به طرزی باورنکردنی محبوبیت این سنگ افزایش یافته است و افراد متعددی از سلبریتی ها و چهره های مشهور از این گوهر در زیورآلاتشان استفاده می‌کنند که این موج به اروپا نیز رسیده است.

12210-gem-stone-icon یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم ساختار سنگ

هنوز نیمه اول قرن نوزدهم میلادی تمام نشده بود که یک دانشمند فرانسوی اکتشاف مهمی انجام داد. وی کشف کرد که لغت همگانی یشم، “یو” در زبان چینی، در واقع به دو کانی مختلف اشاره دارد: نفریت Nephrite و جدیت Jadeit . در کشور چین به دو کانی نام برده “زِن‌ یو Zhen yu” به معنی “یشم اصل” اطلاق می‌شود. در واقع، تشخیص این کانی ها از همدیگر حتی برای کارشناسان این رشته هم صعب و دشوار می باشد.
این دو نگین یشم میزان سختی، شکل ظاهری و ویژگی‌ های کاربردی مختلفی دارند؛ هردو بافتی درهم پیچیده، متراکم و سخت دارند. علت خاصیت شکل‌پذیری بالای آن‌ این است که هر دو این کانی ها بافتی در هم پیچیده دارند. نوع نفریت اصالتا طیف رنگی سبز ملایم تا سبز مایل به طوسی دارد ولی در بعضی موارد رنگ‌ های زرد، سفید یا کمی رنگ قرمز در آن مشاهده می‌شود. بدون شک رنگ اکثر “جدیت” ها  به علت وجود عنصر کروم، سبز زمردگون می باشد.

محصولات مرتبط

به این صفحه امتیاز دهید. از شما سپاسگذاریم

147 دیدگاه در “یشم: معرفی و شناخت کامل سنگ یشم، خواص و قیمت سنگ یشم

 1. جابر گفت:

  یشم دارم به اندازه یک نگین بزرگ انگشتر، خاص و تراش خورده بسیار رنگ زیبا و اصل قدیمی

 2. رضا بابازاده گفت:

  با سلام
  سنگ اصل یشم برمه بصورت مهر ساسانی ۴۷۵ قیراط با نوشته الهه آب
  قیمت چند میتواند باشد

  1. احمد گفت:

   سلام من یک سنگ گرد تخم مرغی با وزن ۹۱۳ گرم دارم. که بسیار چرب است و اینکه با حرارت عرق میکند عین پیشانی انسان چرب میشود. میخواستم بدانم آیا سنگ پادزهر همان طور که میگویند یا نه؟

 3. سعید گفت:

  سنگ یشم با شش تصویر درون سنگ یشم سبز ایا قیمتی هست این سنگ تصاویرش عقاب رخ درویش از نیم رخ شکل صورت انسان با چند تصویر دیگر

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بایستی حضورا از نزدیک توسط یک کارشناس بررسی شود.

 4. بهروز خادمیان گفت:

  باسلام عرض ادب و احترام انواع یشم ها را دارم یشم سیاه با رگه های سفید که خوب صیقل بردار است یشم سبز صابونی و یشم سبز با شفافیت بالا و صیقل خوری عالی و یشم سفید با صیقل خوری خوب و یشم دنبه ای که نور را عبور می دهد

  1. ناشناس گفت:

   سلام لطفا تلفن تماس بدید

 5. ناشناس گفت:

  من یک یشم سبز تیره در یک منطقه باستانی یافته ام که اگر مسخره ام نکنید حدود ۳۰ کیلو وزن دارد ‌خیلی هم سخت است این سنگ چه می تواند باشد. عکسش را برایتان میفرستم. شمالی

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   متاسفانه با این اطلاعات و حتی تصویر امکان تشخیص نیست.

  2. آرمان گفت:

   اصولا عقیق به دلیل سختی متعادلی که دارد در گذشته برای کنترل گاز طلا استفاده میشده در زیر خاک اگر بیشتر کنکاش میکردید امکان داشت که به طلا هم برسید

 6. طاهر نظری گفت:

  سلام خسته نباشید‌ من مقدار ی سنگ یشم سبز و سیاه دارم‌ تقریبا سیصد کیلو میشه میخام بفروشم [censored]

  1. حامد گفت:

   سلام دو مهره یشم دارم میخواهم بفروشم

 7. فرشاد گفت:

  سلام من یه مهرهای قدیمی داریم با یه تعداد ……خواستم ببینم جنسشون چیه بزنگی [censored] بهتره ممنون‌

  1. ابوالفضل هلالیان گفت:

   سلام خریدارم

   1. فرهاد گفت:

    سلام. فروشنده النگوی یشم بسیار قدیمی هستم

 8. ناشناس گفت:

  سلام من دوتا سنگ قبر دارم که یشم هستن شاید دوتاش ٢۰ کیلو وزن داشته باشه کجا میتونم بفروشم

  1. محمد گفت:

   دوستان اگر کسی برای شناخت سنگش ب کارشناس نیاز داشت من در خدمتم ایدی اینستا [censored]

   1. اریا گفت:

    سلام یک مهر سنگ قدیمی دارم چطوری میتوانم قدمت و قیمت اش را بدست بیاورم

   2. شرف آنلاین گفت:

    باسلام و احترام
    میتوانید از آزمایشگاه های گوهرشناسی کمک بگیرید.

 9. سابلاخ گفت:

  با سلام خسته نباشید من یک تیکه ۱ کیلویی سنگ یشم با سختی ۵ و نیم دارم در چه حد رنج قیمتی میکنه

  1. گوهر دوست گفت:

   سلام
   سختی یشم شش و نیم تا هفت است سنگ شما یشم نیست

   1. یادگار گفت:

    سلام
    ۱- چگالی ۳/۲.
    ۲- وزن ۳ کیلو ۸۸۰ گرم.
    ۳- ساخت و جلا دارای سطح صابونی و روغنی.
    ۴- بافت حاوی حباب های ریز.
    ۵- شکستگی ریز و سوزنی در بخش بیرونی.
    ۶- سختی ۶/۵ تا ۷.
    ۷- تک کانی (مونو).
    ۸- با آهن خراش برنمی‌دارد و محل با دستمال پاک می‌شود.
    ۹- عمده کانی جادئیت.
    ۱۰- رنگ سبز.
    ۱۱- رنگ خاکه سفید.
    ۱۲- شفافیت مات تا اوپاک.
    ۱۳- رخ خوب.
    ۱۴- شکستگی استخوانی و شکننده.
    و …
    بدون شناسنامه
    اگر مایل به معامله هستید به این صورت و بدون هیچ شرایطی باشماره تماس و واتساپ هم هست تماس فوری متشکر میشوم
    [censored] یادگار هستم

 10. Sos گفت:

  سلام یه جفت سنگ یشم عتیقه دارم بدون تراش ولی به اندازه دوتا نگین بزرگ انگشتر میمونن بدون تراش ایناست کجا تو ایران قیمت گذاریش میکنن و قدمتشو مشخص میکنن؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   صرفا برای تعیین اصالت میتوانید از ازمایشگاه های گوهرشناسی کمک بگیرید و بحث قیمت گذاری را هم گاها انجام میدهند.

 11. طوفان پناهی گفت:

  درود بر شما من یه مقدار سنگ یشم و کالیفورنییوم دارم که قصد فروش دارم اینستا [censored]
  اگر کسی قصد خرید واقعی داره من در خدمتم و کار من کاره معمولی نیست

  1. ناشناس گفت:

   سلام وقت بخیر لطف میکنید تلگرام بنده پیام بدین
   [censored] آیدی کاربری بندس خریدار هستم

  2. ناشناس گفت:

   یه راه ارتباطی مثل شماره تماس بزارید تماس بگیرم

  3. ناشناس گفت:

   یه راه ارتباطی مثل شماره تماس بزارید تماس بگیرم منتظر جوابتون هستم جناب پناهی

   1. شرف آنلاین گفت:

    متاسفانه امکان انتشار شماره های تماس بازدیدکنندگان در سایت وجود ندارد.

 12. سجاد عابدی گفت:

  با سلام ‌من یک تکه سنگ یشم قدیمی که از گردن بند بوده. دارم و خواهان فروش آن هستم کسی خواست با این شماره تماس بگیره [censored]

 13. علی گفت:

  سلام و خدا قوت من یک سنگ سبز از پدربزرگم دارم‌ که به صورت پادزهر استفاده‌ میشود قدمتش به‌ دویست سال میرسد آیا یشم هست ممنون از راهنمایی تون

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بایستی بررسی شود با این اطلاعات امکان تشخیص نیست.

  2. رامین گفت:

   سلام من هم یشم های سیاه سبز نارنجی تیره دارم که تماما حکاکی شده مجسمه دو تا ببر که حمله کردند یشم سیاه که یک خانم در اغوش یک اقا و … حکاکی روی این سنگ ها چطور؟ چرا ؟ فروشنده ام اگر کسی بخواهد

 14. غلام عباس گفت:

  سلام من یک قطع سنگ یشم دارم مثل کلیه گاو هست رنگ قهوه ای روشن و رگ های شیری با نقش های زیاد خیلی صابونی و لطیف است برای قیمت چه باید بکنم

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بایستی حضورا توسط یک کارشناس بررسی و تعیین قیمت شود.

 15. طاها گفت:

  سلام عالی بود مطالب سنگ یشم و من یک سنگ لوح حدود ۴/۵۰۰ سفید دارم اگر شماره واتساب دارید تا بفرستم برای بررسی و قیمت گذاری

 16. سیاوش گفت:

  سلام ۳ کیلو ۸ گرم سنگ یشم راف افغان موجود هست با شناسنامه قیمت حدودا چند هست در بازار

 17. اروین گفت:

  سلام سنگ سبز لجنی پیدا کردم سوراخ داره با دوتا خط راست زیر سوراخ یشم هست

 18. Mehdi ghonch گفت:

  سلام من یشم دارم ۸کیلو روی سنک یشم جای کف دست برجسته حک شد برمیگره ب ۳۰۰۰سال پیش عتیقه هست اسمش هم یشم قولنج هست قصد فروش دارم

  1. سعید گفت:

   سلام نه شماره داری نه چیزی مشتری هم باشه چه جور باید پیدات کنه

 19. محمد گفت:

  یک تکه سنگ سبز روشن از پدر بزرگه پدرم مانده تا به دست من رسیده هر جا میبرم یه چیزی میگن آزمایش نشده ولی خودم فکر میکنم چون پدربزرگم نگه داشته سنگ با ارزشی باشه

 20. محمد إیپک لو گفت:

  سلام.کاش برنامه ای داشتین که میشد .عکس یا فیلم سنگهایی که داریم را بزاریم تا نظرتان را بفرمایید.
  با تشکر محمد

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   متاسفانه امکان تشخیص دقیق از روی عکس و فیلم نیست.

 21. احمد گفت:

  سلام یه لیوان کوچیک زیر خاکی پیدا کردم احتمالا از یشم درست شده از لحاظ ارزشی میتونه قیمت خوبی داشته باشه یا نه

 22. بهزاد حق زاده گفت:

  سلام من ی سنگ سبز رنگ دارم ولی ازمایش نشده دو کیلو هستش

 23. مریم گفت:

  من یه سنگ یشم دارم خیلی قدیمی مادرم بهم داده
  آیا عتیقه هست به شکل قلب هستش و یه نقش سفید و چند خال سرخ ریز روی سنگ قرار دارد

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بسته به نوع یشم دارد ولی غالب سنگهای یشم موجود در ایران گران قیمت نیستند.

  2. محمدم گفت:

   سلام

  3. محمد گفت:

   سلام جام یشم برمه دارم قدیمی اصل هنوز هیچ کجا نمونه حتی ریزه سنگش را هم ندیدم . نماد کنفوسیوس روش واژدها حکاکی شده . یک کلمه بی همتا

  4. جابر گفت:

   بله

  5. ناشناس گفت:

   خوش به حالت

   1. ناشناس گفت:

    سلام من یه سنگ سبز تیره تراش خورده قدیمی پیدا کردم از یه منطقه باستانی اندازه یه نگین درشت هست چطور تشخیص بدم چیه

 24. ازاد وحدت گفت:

  سلام من ۵۰ گرم سنگ یشم دارم چطوری میتونم قیمتشو در بیارم و به قیمتی مناسب بفروشم لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بهتر است حضورا به یک کارشناس یا ازمایشگاه گوهرشناسی برای دریافت شناسنامه و تعیین قیمت مراجعه بفرمایید.

 25. امید گفت:

  سلام من چند قیرات سنگ سبز دارم که تو یه قبرستان قدیمی باستانی از زیر خاک پیدا شده گفته شده که سنگ یشم . به اندازه انگشت کوچیک دست و نور هم ازش عبور میکنه دو عدد دیگه سنگ هست که همشون مثل هم تراش خورده اند دقیقه نمیدونم چی هستن برای قیمت و نوع جنس سنگ راهنمایی لازم دارم

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بایستی حتما به یک کارشناس به صورت حضوری یا به آزمایشگاه گوهرشناسی مراجعه بفرمایید.

  2. ناشناس گفت:

   سلام بااین شماره تماس بگیرید [censored]

 26. ناشناس گفت:

  سلام انگشتر قدیمی سبز دو نگین با قدمت ۲۰۰ سال دارم از رو عکس میتونید بگید اصله یا خیر

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   خیر از روی عکس امکانش نیست.

 27. ناشناس گفت:

  سلام من از افغانستان هستم ا دانه سنگ سبز پیدا کردم وزن ۲ کلوگرم میباشد لطف راه نمایی کنید

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بایستی حضورا به یک کارشناس یا ازمایشگاه گوهرشناسی مراجعه نمایید.

 28. حیدری گفت:

  سلام چند تا سنگ دارم حدود ۴۰ سال میشه دارمشون ،کجا میتونم ببرم برای تشخیص و اصل بودنشون ؟ لطفا آدرس میدید ؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   با سلام
   بایستی به آزمایشگاه های گوهرشناسی مراجعه بفرمایید.

   1. moj13 گفت:

    شما چی میدونی این مهمه که پیام میزاریم فقط میگین به کارشناس یا آزمایشگاه رجوع شود واقعاً خسته نباشید جناب شرف

   2. شرف آنلاین گفت:

    باسلام و احترام
    دوست عزیز تشخیص سنگ از روی عکس اصلا کار اصولی و دقیقی نیست و حتما باید از نزدیک توسط یک کارشناس بررسی شود. حال یا باید به یک کارشناس و بازاری خبره حضورا مراجعه کنید و یا اگر آن گوهری که دارید ارزشمند است برای تشخیص به ازمایشگاه مراجعه کنید که علمی تر و دقیق تر است و یک مدرک هم که همان شناسنامه باشد صادر می شود.

 29. میلاد گفت:

  سلام یک سنگ آبی رنگ دارم نمیدونم چه سنگیه

 30. مجتبی گفت:

  سلام سنگ جرم نداره که هرنوع سنگی پیدا کنی حتی اگه الماسم باشه میشه قانونی فروختش. کهر باهم جزو سنگهاست اونم قانونیه و میشه از کشور خارجشون کرد اگه شناسنامه بگیری

  1. هادی همتی گفت:

   سلام یک راف یشم جید اسدوخودسی دارم قبل از تراش باید ازمایش گاه ببرم یا بعد از تراش. تشکر

  2. خالد گفت:

   سلام با من تماس بگیر [censored] بگو از اینترنت پیام دادی

 31. ایرج مهدور گفت:

  سلام باعرض ادب واحترام من سنگی دارم سه نسل در خانواده چرخیده سی ساله دست منه ساختار عجیبی دارد از هر سمت یک شکل میشود متاسفانه بدلیل مشکل مالی مجبور به فروش هستم شما در این زمینه کاری برای بنده میتوانید انجام دهید

  1. شرف آنلاین گفت:

   با سلام و احترام
   بهتر است به یک ازمایشگاه گوهرشناسی مراجعه بفرمایید تا صدور شناسنامه برای آن انجام شود.

  2. وحید گفت:

   سلام یشم امپریال چطور میشود تشخیص داد.
   ممنون

   1. شرف آنلاین گفت:

    باسلام و احترام
    تشخیص یشم امپریال تقریبا همچون دیگر یشم ها است اما دارای خلوص و کیفیت بسیار بالایی است و از رنگ روشن و زلالیت خوبی برخوردار است.

   2. ناشناس گفت:

    سلام شماره تلفن یا واتساپ داری که بشه تماس بگیری لطف کن تا بهت بگم چکار کن

  3. حمید 121212 گفت:

   سلام من انگشتری دارم که خیلی ابتدایی ساخته شده از آهن و فکر میکنم سرب باشه ولی سنگ سفید شیری رنگ دارد و تندیس الهه بودا حکاکی شده و تا مبلغ ۱۲۰م خریدار داره ی سوراخ بالاش هست که نشان دهنده اینه که سنگ گردن آویز بوده و بعد انگشتر شده و قدمتش خیلی زیاده میخواستم ارزش واقعیش بدونم لطفا راهنمایی بفرمایید

   1. شرف آنلاین گفت:

    باسلام و احترام
    با این توضیحات امکان تشخیص نیست. احتمال دارد به عنوان یک عتیقه ارزش داشته باشد. بهتر است حضورا از یک کارشناس یا از ازمایشگاه گوهرشناسی کمک بگیرید.

  4. هوشنگ گفت:

   با سلام و خسته نباشید خدمت استاد می خواستم بپرسم من چند سنگ دارم که روکش این دوبی گوسفند سفید و مغز آن سبز است این چه نوع سنگ متشکر

  5. ناشناس گفت:

   سلام عکسش بفرس ببینم بعد در موردش صحبت کنیم

 32. محمد گفت:

  سایت مناسبی است واطلاعات مفیدی در اختیار مبتدی قرار میگیرد

 33. اسکندری نسب گفت:

  با سلام لطفا راهنمایی کنید برای مجوز گرفتن از صنعت و معدن و کار کردن و استخراج سنگ یشم سبز رنگ و فروش آن چه کار باید انجام دهم

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   متاسفانه اطلاعی در زمینه دریافت مجوز معدن نداریم.

   1. ناشناس گفت:

    واسه هر سنگی میشه شناسنامه گرفت الماسم پیداکنی قانونیه

  2. ناشناس گفت:

   سلام اسکندری من یشم دارم کجایی؟

  3. فواد مرادی گفت:

   سلام من میتونم مجوز معدن رو بگیرم

  4. فواد مرادی گفت:

   سنندج هستم شما کجا هستید [sensored] شماره تلفن منه پیام بده یا زنگ بزن

 34. ناشناس گفت:

  سلام دو سنگ چشم ببر دارم و اصل است ولی قیمت آن را نمیدونم میشه راهنمایی کنید

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   سنگ گران قیمتی نیست. قیمت آن با قیمت سنگ های عقیق خراسانی در یک سطح است.

 35. علی گفت:

  معدن سنگ سبز پیداکردم احتمالا یشم شیشه ای جهت فروش راهنمایی کنید

 36. محمد گفت:

  سلام در شهر قزوین جایی هست سنگها رو نشون بدیم؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   متاسفانه اطلاعی نداریم

 37. حامدم گفت:

  سلام یه الماس دارم شما خریدار هستید؟

 38. سعید گفت:

  سلام یک سنگ سبز ب وزن ۵۰ قیراط دارم در یک قبرستان بسیار قدیمی ما قبل تاریخ پیدا کردم دقیقا نمیدونم چی هست و قیمتش چقده لطفا راهنماییم کنید وکجا باید برا فروشش مراجعه کنم

  1. شرف آنلاین گفت:

   برای تشخیص به آزمایشگاه های گوهرشناسی مراجعه بفرمایید با یک هزینه کم برای سنگ مورد نظر شناسنامه صادر میکنند.

  2. لالا گفت:

   در کدوم قبرستان. پیدا کردید من اشنا دارم

   1. شه بخش گفت:

    سلام من یک معدن یشم دارم میخوام بفروشم

 39. احمد عرب سرهنگی گفت:

  سلام یه سنگ من دارم شبیه یشم چربم هستش تراش نخورده چطور باکارشناس تماس بگیرم [censored]

  1. شرف آنلاین گفت:

   بهتر است به آزمایشگاه گوهرشناسی مراجعه بفرمایید.

 40. ناشناس گفت:

  سلام . سنگ یشم چند تا گونه توضیح داده شده است و اسم دیگر سنگ یشم به سنگ خرد معروف هست و سنگ یشم عتیقه چی هست؟ سنگ یشم راف چی هست؟ اسمهای دیگر سنگ یشم چیه؟

 41. ناشناس گفت:

  مطالب بسیار آموزنده بودند بنده بسیار استفاده کردم خیلی جالب و کامل توضیح دادید ممنون، بنده انگشتر نقره با نگین غول پیکر یشم سبز دارم میخواهم بدانم چه نوع یشمی است

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بایستی حضورا به یک کارشناس یا آزمایشگاه گوهرشناسی مراجعه بفرمایید.

 42. رضا گفت:

  سلام من خیلى سنگ باسختى بالا دارم میشه براتون ارسال کنم عکساشونو ممنون

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   متاسفانه امکان تشخیص با عکس نیست.

 43. کامران نوربخش گفت:

  سلام چند گرم یشم قولنج سبز رنگ دارم چطوری میشه فهمید اصله یا خیر و در صورت اصل بودن قیمتش چقدره

  1. کمال حسن زاده گفت:

   سلام توضیحات شما دراین صفحات بسیار مفید و قابل استفاده میباشد باتشکر در ضمن من یک انگشتر یشم سبز خطی دارم نمیدانم واقعا چه نوع یشمی است،

 44. باتشکر گفت:

  سلام و تشکر بسیار عالی بود. خریدار واقعی بدون واسطه میخوام برای سنگ بینظیر قیمتی قیراط بالا خام

 45. مرتضی مهرعلی گفت:

  سلام، چند عدد سنگ یشم سبز دارم و یک فسیل ستاره دریایی دارم. لطفاً راهنماییم کنید که برای قیمت گذاری چکارکنم؟ ممنون

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   نکات کلی و اولیه برای قیمت گذاری در همین مقاله درج شده است. برای قیمت گذاری دقیق بایستی حضورا به یک کارشناس مراجعه بفرمایید.

 46. علی ازمشهد گفت:

  سلام یک مجسمه ۳۰۰ گرمی بودایی کمر به پایین ناخالصی داره چند فی میخوره ممنونم اگه پاسخ بدید

 47. حکیم زاده گفت:

  سلام و عرض ادب و احترام سنگتون رو خریدارم
  [censored] حکیم زاده
  آقای گودرز تماس بگیرین

 48. فرزاد گفت:

  سلام سنگ یشم عتیقه پیدا کردم نود. هفت گرم میباشد کجا بفروشم

 49. شهاب شهابی گفت:

  باسلام احترام. لطفا بنده سنگی دارم به رنگ قهوای جگری که میشه با این سنگ منو گوشی لمسی را ورق بزند. بفرمایید چی میتونه باشه. تشکر

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   ببینید با این توضیحات که امکان تشخیص نیست. حتی با عکس و فیلم هم امکانش نیست. فقط حضورا بایستی از نزدیک بررسی شود ولی احتمالا نگین شما خاصیت مغناطیسی دارد و شاید از خانواده حدید باشد.

 50. سید علی گفت:

  سلام من سنگی اوردن برام از افغانستان که یشم زمردیه وزنش ۴۰ گرم چقدر قیمت داره ممنون

 51. تامر گفت:

  سلام سنگ یشم سبز مات دارم با قدمت ۱۰۰سال ۷۰ گرم چند میارزه و کجا بفروشم

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   فقط بایستی حضورا بررسی و قیمت گذاری شود. میتوانید به فروشنده های معتبر بازار مراجعه بفرمایید.

 52. احمد گفت:

  سلام حدود ۷ گرم راف سنگ یشم سبز دارم وزن مخصوص ۳.۲۴ است…
  تقریبا قیمت چند است ممنونم

 53. گودرز م گفت:

  سلام و عرض ادب خدا قوت بده و خسته نباشید. غرض از مزاحمت خواستم راهنمایی بفرمایید حدود ۵ کیلو از بهترین نوع یشم سبز نفریت خام و تراش نخورده دارم، چگونه و کجا بفروشم .سپاس از لطفتون

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بهترین جا کارگاه های نگین تراشی هستند.

 54. سارا گفت:

  سلام من یک سنگ سبز تیره یشم دارم از جدم به من ارث رسیده خیلی قدیمی در قاب نقره دستساز داخلش رگه های ریز سیاه اگه نور بهش بتابه کمی داخلش برق میزنه به نظر شما کجا میتونم با قیمت مناسب بفروشم و ایا واقعا قیمتی هست

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   شاید به لحاظ قدمت دارای ارزش باشد ولی خود سنگ یشم اساسا سنگ گران قیمتی نیست (باز هم اصالت نگین که از کجا استخراج می شود مهم است) بدون بررسی از نزدیک امکان تعیین قیمت نیست.

 55. مسعود گفت:

  سلام من یک سنگ سبز دارم که از اولین روز حال روحی منو عالی کرده و دوستان میگن احتمالا یشم هست کجا باید ببرم یا آزمایش کنم وشناسنامه بگیرم

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   آزمایشگاه گوهرشناسی تشریف ببرید.

 56. مانیس گفت:

  با سلام

  میخوام انگشتر یشم کره‌ای بخرم کجا میشه پیدا کرد از این انگشترها؟؟

 57. ابوالفضل گفت:

  من یه سنگ آبی پیدا کردم و فک کنم یشم باشه، عکس براون بفرستم میتونید کارشناسی کنید؟
  ساعت کاری تون کی هست؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بایستی به صورت حضوری به آزمایشگاه گوهرشناسی مراجعه بفرمایید.

 58. جمعه عبدالهی گفت:

  من یک سنگ ششم دارم بیست و یک کیلو میخوام بفروشم کسی خریدار هست

 59. احمد گفت:

  سلام من مقداری سنگ پیدا کردم که رنک آنها سفید بوده بعد تبدیل به بنفش تبدیل شده بنفش کم رنگ با سفید ترکیب شده بعضیها شون چه سنگی میتونه باشه رگهای آن تو زمین وجود داره بعضیها سفید بعد میرسی به بنفش پررنگ نیست

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   با این توضیحات و حتی تصاویر امکان تشخیص جنس گوهر نیست. بایستی از نزدیک بررسی شود.

 60. سید محمد گفت:

  سلام .من یه سنگ یشم سبز دارم که خیلی محکم هست و قدمت خوبی هم داره ولی نور رو از خودش عبور نمیده .
  گفتن با عمل آوری میشه تمیزش کرد که نور رو رد بکنه .
  میخاستم ببینم میتونید کمکم کنید ممنون

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   اغلب یشم های موجود نور رو عبور نمیدهند و در مورد فراوری سنگ هم متاسفانه در حوزه کاری ما نیست.

 61. عبدالرحیم ندیمی گفت:

  سلام خسته نباشید ..من انگشتر و گردن بند یشم تیره می خواهم خرید کنم ..لطفا راهنمای کنید.

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   امکان تهیه سنگ یشم تیره و ساخت به صورت انگشتر و گردنبند وجود دارد. لطفا با بخش پشتیبانی انلاین سایت در ارتباط باشید تا راهنمایی کامل انجام شود.

 62. محمد گفت:

  با سلام من دو عدد راف یشم دارم که میخوام تراش بخوره و یک نیم ست نقره یا طلا درست بشه شما طراحی و تراش دارین؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بله حتما، لطفا با بخش پشتیبانی انلاین در ارتباط باشید.

   1. محمد گفت:

    سلام من سنگ یشم تیره دارم تا چند کیلو تراش نخوردن میخوام بفروشم از نظر اصل بودن تضمین میکنم

 63. ناشناس گفت:

  سلام یه انگشتر یاقوت چند درمیاد

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   لطفا به لینک انگشتر یاقوت مراجعه بفرمایید.

 64. nima hatami گفت:

  سلام سنگ یشم اصالتش کجایه

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   چین، کانادا، خراسان، یمن و … از معروف ترین کشورهای دارای معادن یشم هستند.

 65. ghane گفت:

  بسیارمفید وجلب بود برام که حتی نوشتید برای تقویت معده خوبه حض کردم

 66. مویدیان گفت:

  سلام لطف بگید سنگ یشم هم جلا میخوره یا نه؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   بله قطعا

 67. ملیحه گفت:

  من یه چند وقتی بود همسرم بد اخلاقی میکرد و عصبی بود از یکی از دوستام پیشنهاد یشم رو بهم داد منم انگشترش رو برای همسرم گرفتم خدا روشکر خیلی اخلاقش و اعصابش خوب شده

  1. شرف آنلاین گفت:

   بسیار هم عالی خداروشکر

 68. صالحی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید. بنده چند وقت پیش از یک مغازه یک سنگ یشم گردنی خریداری کردم. دقیقا بعضی از خواصی که شما گفتین رو واقعا احساس کردم اما تعدادی هم کلا بی اثر بود. این یعنی سنگ ناخالصی داره یا اینکه مثلا تقلبی هست؟ باید چکار کنم اصلا دیدم نسبت بهش تغییر کرده
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   خیر، اصلا دیدتون رو بد نکنید و خوشبختانه تاثیراتش رو هم که دیدید ولی توقع اینکه تمامی این خواص روی شما موثر باشه کمی توقع سخت گیرانه ای هست.
   انشالله که بیش از پیش از خواص این نگین بهره مند بشید.

  2. عطابخش گفت:

   با سلاام
   ببخشید . من یک سنگ یشم بصورت مدال از شرکت اتومبیل سازی برلیانس بهم دادن . نمیدونم اصل هست یا نه . چطور میتونم متوجه بشم؟

نظر دهید؛ ضمنا اغلب سوالات را در کمتر از چند ساعت پاسخ می دهیم.

پر کردن بخش 'ایمیل' اختیاری است.