سنگ های قیمتی و خواص آن‌ها

عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت

sardonyx-beautiful-Stone-1 عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت

حتما تا به حال راجع به سنگ عقیق سلیمانی یا باباقوری شنیده اید. سنگی که روی خود طرح و نقش های خاصی دارد. اما آیا چیزی راجع به ویژگی ها، روش تشخیص و خواص عقیق سلیمانی نیز شنیده اید؟ چقدر از خاصیت رفع چشم زخم این نگین ارزشمند آگاهی دارید…خواص اعجاب انگیز دیگر عقیق سلیمانی چیست ؟ تفاوت عقیق سلیمانی با باباقوری چیست؟
با شرف آنلاین همراه باشید…

12210-gem-stone-icon عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت معرفی اجمالی عقیق

سنگ عقیق یک عضو از مجموعه زیر مجموعه های کوارتز ها محسوب می گردد که در رتبه بندی سنگ ها بر اساس سختی مثل سنگ کریستال کوارتز ۷ درجه سختی دارد، این نام از یک رودخانه به نام آگات (agate) نشات گرفته است. رودخانه ای که نام برده شد در سیسیل که یک شبه جزیره است قرار دارد و به احتمال زیاد در زمان گذشته نخستین مکانی بوده است که در آن این سنگ یافته و استخراج گردیده است و نام عقیق برگرفته از نام این رودخانه می باشد. این سنگ دارای خانواده ای متفاوت می باشد که آن را سنگ های نیمه شفاف تا مات می سازند و هر یک اشکال و فواید درمانی و ماورایی خاص و مختلفی دارند. مهم ترین و مشهورترین نوع این سنگ متعلق به یمن می باشد اما اکنون کشور‌هایی چون هند، برزیل و پاکستان وارد کننده این گوهر به ایران هستند.

sardonyx-beautiful-rock عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت
این سنگ، نوعی گوهر ارزشمند و قیمتی می باشد. البته این سنگ قیمتی کاربرد‌های مختلف و انواع گوناگونی دارند که از انواع آن می توانیم به عقیق سلیمانی اشاره کنیم. در ادامه به معرفی این نوع می پردازیم که در ایران به نام باباقوری نیز شناخته می شود.

12210-gem-stone-icon عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت عقیق سلیمانی چیست ؟

در پاسخ به این سوال که عقیق سلیمانی چیست باید گفت که در واقع این سنگ نوعی خاص از عقیق است که رگه های متنوعی در خود دارد. رگه های موجود در این گوهر یک گستره وسیع از رنگ ها را می سازند که می شود به رنگ هایی چون خاکستری، سفید، سیاه، آبی، زرد، صورتی، قرمز اشاره نمود. این نوع از سنگ به دلیل خاص و متفاوت بودن رنگ بندی اش در بین مردم طرفداران فراوانی دارد. در برخی موارد مدل هایی که استخراج گردیده است به علت خاصیت رنگی بینظیر و منحصر به فرد خود در موزه های مهم نگه داری می شوند. در متون دینی و روایات مختلف همراه داشتن زیورآلات با سنگ‌ های عقیق بسیار توصیه شده است همچنین این گوهر به‌ دلیل فواید و مزایای فراوانش بین مردم طرفداران فراوانی دارد. برخی به اشتباه عقیق سلیمانی و باباقوری را یکسان می دانند اما بایستی بدانید که عقیق باباقوری نوع خاصی از عقیق سلیمانی است که رگه ها و طرح های ایجاد شده روی آن مانند چشم است.

agate-babaghuri-ring عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت

انگشتر عقیق باباقوری

همچنین جَزع یمانی مدلی از سنگ یمنی است که دارای رنگ قهوه ای تیره است که جنس سنگ آن مات می باشد و ممکن است دارای رگه هایی نیز باشد ولی نباید با عقیق سلیمانی (sardonyx) اشتباه گرفته شود. سنگ‌ عقیق سلیمانی یا سنگ باباقوری اغلب رگه‌ های سیاه و سفید دارند. بعضی سنگ‌ های باباقوری طبیعی اند اما خیلی از این نوع سنگ را با لکه دار کردن یا رنگ کردن می سازند. در گذشته از این گوهر، مهره مدور سیاه و سفیدی می ساختند که به شکل و رنگ چشم گوسفند مرده بود و جهت پیشگیری از چشم زخم در گردن کودکان آویخته و یا گاها جهت زیبایی مورد استفاده قرار می گرفت.

sardonyx-gem-min عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت

عقیق سلیمانی را با تراش دامله یا گنبدی به فروش می رسانند البته تراش فرونقش و برجسته‌آذین نیز در آن استفاده می‌ گردد. همچنین به این گوهر، خلنگ یا قلنج هم گفته‌ می شود. واژه خلنگ در لغت به معنای سیاه‌ و سفید می باشد. در زبان عربی و همچنین در متون کهن فارسی به سنگ باباقوری، جَزع نیز گفته‌شده است.

12210-gem-stone-icon عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت خواص عقیق سلیمانی

سنگ عقیق سلیمانی سنگ ماه تولد برای متولدین ماه‌ های مهر، آبان و بهمن می باشد. طبق این اعتقادات سنگ باباقوری تولید کننده شادی و روشنایی می باشد، دلهره و ناراحتی ها را درمان می کند و از سستی و تنبلی می کاهد. فعالان حوزه‌ی سنگ‌ و تاثیرات طبیعی آن بر این باورند که این گوهر عمق دید ما را بیشتر کرده و به ما قابلیت دسترسی به افکار و حالات داخلی مان را می‌دهد. ادغام نیروهای مثبت در نیروهای منفی و تشدید صفات خوب یا بد از خواص عقیق سلیمانی می باشد.

sardonyx-beautiful-Stone عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت
اگر مقداری تحقیق کنیم ویژگی های دیگری از این گوهر را می یابیم، این سنگ معروف به “سنگ خوشبختی” می باشد. خوب است مطلع باشید که اگر جزء افرادی می باشید که زیاد وسایل خود را گم می‌کنید عقیق سلیمانی انتخاب عالی ای برای شما نیست! (به این دلیل که باعث شدت گرفتن صفات می گردد)

در دین هندو و موضوع چاکراها افراد بر این اعتقادند که انواع این گوهر از جمله عقیق سلیمانی بر چاکرای هفتم (جمجمه) تاثیر دارد. چاکرا طبق باور دین هندو به نقاط تراکم انرژی در بدن افراد گفته می‌شود. چاکرا درون بدن هر فرد یا موجود زنده ای وجود دارد حتی نباتات. این نقاط معادن انرژی و یا به تعبیری دیگر شریان‌های زندگی هسنند.
نقل است که این گوهر سبب تقویت بخش درک ذهن و تقویت قوه اراده می گردد همچنین تثبیت اعتدال میان حالات فیزیکی، عاطفی، ذهنی و روحی از خواص عقیق سلیمانی می باشد همچنین کاهنده خشم و افزایش دهنده حسن نیت است.

این گوهر کمک زیادی به درک حقیقت و پذیرفتن شرایط می کند و طبیب احساسی بسیار قوی است. از دیگر خواص عقیق سلیمانی تقویت حافظه، استقامت بدنی، صداقت می باشد. تسهیل شرایط دشوار ارتباطی خود را به این گوهر بسپارید همچنین این سنگ توانایی صحبت در جمع و سخنرانی را تقویت می کند. این سنگ گوهری الهام بخش می باشد که باعث همسویی داخلی می شود و در شعبده بازی قابل استفاده می باشد. همانند بقیه عقیق ها خاصیت حفاظتی از خواص عقیق سلیمانی نیز هست و غالبا برای حرفه های فکری مورد استفاده قرار می گیرد.

sardonyx-necklace عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت


12210-gem-stone-icon عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت خواص جسمانی عقیق سلیمانی چیست ؟

همانطور که بیان شد عقیق سلیمانی ارتباطی کاملا مستقیم با بخش جمجمه سر (چاکرای هفتم) دارد. همچنین این گوهر کمک بسیار زیادی به تقویت آگاهی و شهود داخلی و همچنین افراط های فکری و رفتاری فرد می کند. از دیرباز از این سنگ جهت مداوا و ترمیم استخوان، رفع سم و زهر ها از بدن، تقویت بینایی دو چشم، بهبود عملکرد معده و رحم و افزایش کارایی شریان های خون و همین طور کمک به جذب اکسیژن بدن مورد استفاده قرار می گرفته است.

sardonyx-ball-min عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت

کسانی که اراده ترک سیگار و اعتیاد دارند می توانند با استفاده از این سنگ که سرشار از انرژی مثبت و تفکر پویاست اقدام به ترک مواد مخدر کنند چرا که کمک بسیاری به ایجاد تحول در آن ها می کند. باید به این نکته توجه کرد که این گوهر سمبل موفقیت است و بهترین سنگ جهت رفع چشم زخم و آسیب دشمنان می باشد.
این سنگ سبب تنظیم خواب شده و متضمن خواب های خوش است. سبب تقویت شجاعت شخص در برابر خطرات می گردد و تاثیرات زیادی برای آرامش شخص دارد و همچنین گسترش و تقویت استعداد حل مسائل از خواص عقیق سلیمانی است.

این گوهر سبب مداوای مشکلات پانکراس و بهبود دستگاه خونی بدن نیز می شود. جهت پایدار بودن خواص عقیق سلیمانی باید آن را شارژ کرد اما این شار نیاز به الکتریسیته و پریز ندارد!! و کار بسیار راحتی است. کافی است که این نگین را یک بار در طول هفته با آب جاری شستشو داده و اصطلاحا از انرژی منفی تخلیه کنید و سپس چند دقیقه در آفتاب بگذارید.

sardonyx-necklace-1 عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت


12210-gem-stone-icon عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت انواع عقیق سلیمانی

همان طور که گفته شد عقیق سلیمانی یا باباقوری نوعی از عقیق است که دارای رگه می باشد. به این سنگ، خلنگ یا قلنج هم می گویند زیرا که خلنگ در لغت معنای سیاه‌ و سفید می دهد. و این سنگ در لغت عرب و یا در متن های قدیمی تر فارسی به نام جزع نیز مشهور است. سبب این نام گذاری (باباقوری) روی عقیق سلیمانی این است که طرح چشمی درون چنین نوع نگینی وجود دارد که مقداری هاله اطراف آن فراگرفته است. در اعتقادات و فرهنگ مردم عده ای بر این باورند که این سنگ احتمال دارد برای انسان خوش بیاری یا بد بیاری بیاورد. در نتیجه به احتمال فراوان بخشی از همین ویژگی ها سبب شده است که برای دفع چشم زخم انگشتری شان را به سنگ عقیق سلیمانی مزین می کنند.

sardonyx-ring عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت
عقیق سلیمانی در انواع و اشکال متفاوتی وجود دارد که با توجه به رنگشان کاربردشان هم متفاوت می باشد اما همگی خواص عقیق سلیمانی را دارا می باشند. اکنون انواع و اقسام آن را با کاربرد هایشان بررسی می کنیم :
۱- فارسی: به دلیل مشهور بودن این نوع بین ایرانیان به آن فارسی گفته می شود. این نوع از لحاظ قیمت از باباقوری حبشی گران‌ قیمت و از نوع بقرانی ارزان‌ تر می باشد. این نوع عقیق که از انواع عقیق سلیمانی می باشد در جواهراتی که برای کودکان می سازند کاربرد دارد و چشم بد را از آن ها دور می سازد.
۲- بقرانی: این نوع از نایاب ترین انواعش است که دارای سه رنگ قرمز، بلوری شفاف سفید مرجانی می باشد. البته در برخی موارد یکی از رنگ های سیاه، زرد و یا سبز نیز در برخی از آنان دیده می شود. همینطور خط هایی که روی این مدل از عقیق وجود دارد صاف و راست می باشد.
۳- معرق: این مدل دارای رگ های باریک و زیبای بسیاری است که از تلفیق رنگ های سیاه، قرمز و سفید تشکیل شده است. احتمال دارد رگه‌ هایی شبیه درخت یا حیوانات روی این نوع عقیق سلیمانی دیده شوند.
۴- غروانی: از انواع سنگ عقیق سلیمانی می باشد که به‌ دلیل مساحت زیاد و ابعاد بزرگش قابل تراش دادن نمی باشد. به همین علت این سنگ برای جواهر آلات استفاده نمی گردد بلکه از این نوع برای زینت دادن ویترین ها، آکواریوم ها و یا ساختن ظرف های سنتی استفاده می شود دارای رنگ های بی نظمی است.
۵- بسلی: از مشخصات آن این است که لایه ی پایین و بالای آن به رنگ سیاه و قرمز است و میان آن دو خط های سفید رنگی وجود داشته باشند.

sardonyx-stone-2 عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت


12210-gem-stone-icon عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت سنگ عقیق در احادیث و روایات

از گذشته تا کنون در ملل مختلف و قبایل متفاوت جهان عقیق را سنگی مقدس و روحانی می دانند و آن را در نزدیک خود نگه داری می کنند همچنین اعتقاد این قبایل بر محافظت این سنگ در برابر خطرات و بلا ها بوده است. و برای رونق کسب و کار و درآمد افزایی از خواص عقیق سلیمانی و انواع دیگر آن بهره می جستند. همچنین احادیث فراوانی از ائمه اطهار(ع) و پیامبر اکرم (ص) در مورد این نگین نقل شده و از این سنگ به عنوان سنگی با اهمیت شناخته می شود.

sardonyx-stone عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت

۱- جبرئیل بر پیامبر (ص) فرود آمد و عرض کرد : ای پیامبر، خداوند بر تو درود می فرستد و می فرماید که : انگشتری ات را درون دست راستت قرار بده و سنگ آن را نیز عقیق قرار ده و همچنین به پسرعمویت علی هم بگو که انگشتر خود را در را در دست راست بگذارد و نگینش را نیز از انی سنگ قرار بدهد. پیامبر اکرم (ص) پیغام جبرائیل را به حضرت علی (ع) رساندند. امیر المومنین (ع) عرض کردند: یا رسول الله سنگ عقیق چیست؟ پیامبر اکرم (ص) فرمودند : عقیق نام یک کوه یمن می باشد.

۲- امام رضا (ع) فرموده اند: سنگ عقیق فقر و تنگدستی را برطرف می نماید و در دست داشتنش باعث از بین رفتن نفاق می گردد.

۳- از امام صادق (ع) نقل شده است که اگر کسی انگشتر با سنگ عقیق در دست کند، عاقبتش ختم به خیر و خوبی است و در مسافرت ها سبب امنیت است و کسی که انگشتر عقیق در دست کند پریشان نمی شود. موجب ایمنی است.

12210-gem-stone-icon عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت قیمت عقیق سلیمانی

قیمت سنگ های قیمتی خیلی قابل اندازه گیری نیست. بحث قیمت برای سنگ و انگشتر عقیق سلیمانی بسیار پیچیده است .این سنگ از لحاظ قیمت سنگی میان رده محسوب می شود و آن چنان قیمت بالایی ندارد اما با توجه به شکل، ابعاد، نوع و طرح آن ارزش گذاری می‌ گردد. این رِنج قیمتی می تواند از چند ده هزار تومان تا حداکثر چند میلیون تومان تغییر داشته باشد. نکته حائز اهمیت دیگر در قیمت گذاری، تراش، طرح و نقش سنگ و ابعاد و اندازه آن است و هرچه خوش تراش تر و زیبا تر باشد قیمت آن نیز بیشتر است.

collection-sardonyx عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت

12210-gem-stone-icon عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت معادن

منابعی که در هند هستند از بهترین معادن استخراج عقیق سلیمانی و باباقوری هستند. این سنگ را اغلب به حالت صورت گنبدی یا تیله مانند تراش می دهند و در صنعت جواهر آلات از این نوع به عنوان نگین انگشتر های مردانه استفاده می شود.

sardonyx-stone-min عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت


12210-gem-stone-icon عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت نحوه شارژ و نگهداری عقیق سلیمانی

کمی قبل تر درباب خواص عقیق سلیمانی چیست ؟ خواص این گوهر بیان شد که جهت بهره مندی از آن ها شارژ این سنگ اهمیت زیادی دارد. نحوه شارژ این گونه است که هر هفته یک مرتبه سنگ را در آب جاری تخلیه انرژی کرده و دقایقی آن را زیر نور خورشید قرار دهید تا سنگ دوباره انرژی اش را بازیابی کند.

دسته بندی محصولات مرتبط

بر روی دسته بندی ها کلیک کنید تا محصولات مورد نظر را مشاهده نمایید

12 دیدگاه در “عقیق سلیمانی چیست؟ معرفی خواص عقیق سلیمانی و انواع آن +قیمت

 1. بدریه مقدم گفت:

  بسمه ای تعالی. من سنگها را خیلی دوست دارم و به اثراتشان اعتقاد دارم
  ایا امکانش هیت گردن بندی از چند نوع سنگ
  مثل عقبق فیروزه شرف شمس باباقوری و ……..
  برام بسازید و قیمتش هم مهم نیست. اگر زیبا و ظریف و خوشکل باشد

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بله حتما
   لطفا با بخش پشتیبانی سایت در ارتباط باشید تا همکاران به طور کامل راهنمایی تون کنند.

 2. حسین قمی گفت:

  سلام ضمن خسته نباشید عقیق سلیمانی براچشم زخم هم خوبه؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   به طور کلی عقیق برای چشم زخم بسیار مفید است که نوع سلیمانی آن را هم شامل می شود.

 3. فاطمه داوری گفت:

  سلام خسته نباشید.از نمونه سنگ هایی که نوشتین بابا قوری هست روی محصولات زنانه هم بخوایم برامون می سازین؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   برخی از محصولات زنانه با سنگ باباقوری در بخش فروشگاه موجود هست ولی اگر طرح خاصی هم بخواهید امکان ساخت وجود دارد.

 4. سنگیاب گفت:

  امروز از بیابان های اطراف رباط کریم تهران به مقدار یک گونی سنگ عقیق سلیمانی، راف و جاسپر جمع آوری کردم. جای شما خالی

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   مبارکتون باشه:)

 5. mehran abdi گفت:

  جامع ترین مطلب درباره عقیق سلیمانی که خوندم همین بود

  1. شرف آنلاین گفت:

   سپاس

 6. سیامک گفت:

  خیلی کامل بود هرچی گشتم تو گوگل به این کاملی متنی پیدا نکردم.خسته نباشید

  1. شرف آنلاین گفت:

   سپاس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.