raw-diamond1 الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان

الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان

در این مقاله سعی بر آن نموده ایم اطلاعات نسبتا کاملی را درباره الماس خام، ویژگی ها، شرایط تشکیل آن در درون زمین، چگونگی پدیدار شدن این سنگ های ارزشمند بر روی سطح زمین، انواع معدن الماس و چگونگی استخراج الماس خام از دل سنگ ها گرداوری نماییم. همچنین اطلاعاتی از معیار های قیمت گذاری و ارزش گذاری این گوهر از دیگر انواع آن، منابع و معادن این سنگ ارزشمند در قرون گذشته و ۱۰ معدن بزرگ و فعال در جهان مطرح شده است. همراه شرف آنلاین باشید…

12210-gem-stone-icon الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان الماس خاماص

نام الماس از کلمه یونانی «آداماس» adamas به معنای تغییر ناپذیر یا فنا ناپذیر آمده است. این سنگ سخت‌تر از هر سنگ دیگری هست که شناخته شده است. نمونه های ریز و کوچک را بر روی ابزارهایی به منظور بریدن یا سوراخ کردن سنگ‌های سخت و فلزات نصب می‌کنند. نمونه های درشت را تراش می دهند و در جواهرآلات از آن ها استفاده می کنند. الماس (rough diamond) خام را پیش از آن که به صورت جواهر درآید، تراش می دهند و پرداخت می‌کنند. تراش و پرداخت در درخشندگی و زیبایی آن تأثیر بسیاری دارد. طبیعت این سنگ ارزشمند نیز سرد و خشک می باشد همچنین جالب است بدانید که جز با سرب شکسته نمی شود.

Raw-diamonds-1 الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان

درصد عمده الماس‌ تا چندین قرن از معدن الماس هندوستان استخراج می شد، ولی اکنون بزرگترین معادن در قاره آفریقا می باشد. انواع الماس‌ خام آفریقا در نوعی تخته سنگ به نام «زمین آبی» یافت می‌شود. تخته سنگ را از عمق زمین استخراج و خرد می کنند. سپس آن را به وسیله دستگاهی با گل و لای مخلوط می‌کنند. این گوهر سخت‌تر از آن می باشد که ماشین‌های خردکننده بتوانند به آن آسیبی وارد کنند. سپس گل و لای و سنگ خردشده را با آب شستشو می‌دهند تا تکه های آن ته‌نشین گردد.

واحد سنجش وزن این گوهر قیراط می باشد، وزن یک سنگ یک قیراطی تا حدودی برای یک حلقه انگشتری در اندازه ای مناسب می باشد؛ ولی تقریباً ۵۰۰۰ قیراط لازم است تا وزنی برابر با یک کیلوگرم به دست آید. برای به دست آوردن تنها ۵ گرم الماس خام می بایست به میزان هزار (۱۰۰۰) کیلو گرم استخراج معدن داشته باشید که تنها ۲۰% ذرصد آن کیفیت لازم برای استفاده در جواهرآلات را دارند و مابقی آن در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد، مخصوصا در صنایع شیشه بری، حفاری و دستگاه های برنده و تراشکاری وحتی در خود معدن الماس مورد استفاده می گردد.

12210-gem-stone-icon الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان شرایط تشکیل

الماس های خام در حدود ۱۶۰ کیلو متری زیر پوسته زمین، درون سنگ های مذاب (گوشته زمین) شکل می گیرند در این بخش از زمین، فشار و حرارت به قدری زیاد می باشد که فرآیند شکل گیری رشته های به هم پیوسته اتم ها می تواند صورت پذیرد. حداقل شرایط این فرآیند، دمای ۴۰۰ درجه سانتی گراد درون گوشته زمین با  فشار ۳۰ هزار اتمسفر می باشد. این شرایط در عمق ۱۵۰ کیلو متری زمین برای تولید مهیا است. فعالیت های قوی گدازه ای، این سنگ ها را همراه با خود به سطح زمین می آورند.

Diamond-stone-5 الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان

علاوه بر معدن الماس در بستر بعضی از رودخانه ها نیز می توان این گوهر را پیدا کرد این مناطق به نواحی الماس آبرفتی شناخته می شود. که منشا آن ها نیز مجرای کیمبرلیت می باشد. به سبب فعالیت های جغرافیایی موجب شده که مواد مذاب درون زمین از مکان خود حرکت کنند و به سطح زمین انتقال یابند. امروزه در کشورهای برزیل، روسیه، استرالیا، برونئی و برخی کشور های آفریقایی مانند آفریقای جنوبی و کنگو، معادن استخراج در حال فعالیت می باشند. الماس خامی که از این معادن استخراج می گردد، سطحی ناهموار و خشن دارد و برای آنکه در زمینه جواهرآلات مورد استفاده قرار گیرد و خواص سنگ الماس را داشته باشد بایست تراش خورده و صیقل داده شود تا به یک یا چند قطعه جواهر با ارزش تبدیل شود.

دسته بندی محصولات با نگین الماس تراش

بر روی دسته بندی ها کلیک کنید تا محصولات مورد نظر را مشاهده نمایید

انگشتر یاقوت (229)

انگشتر یاقوت سرخ (117)

انگشتر یاقوت کبود (116)

انگشتر زمرد (102)

انگشتر زبرجد (85)

انگشتر آمیتیست (96)

انگشتر الکساندریت (85)

انگشتر گارنت (95)

گردنبند یاقوت (116)

گردنبند یاقوت سرخ (60)

گردنبند یاقوت کبود (56)

گردنبند زبرجد (56)

گردنبند الکساندریت (30)

گردنبند زمرد (47)

گردنبند گارنت (36)

نیم ست زبرجد (30)

12210-gem-stone-icon الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان معادن سنگ الماس در گذشته

اگر از ابتدا نگاه کنیم هندوستان بزرگ ترین معدن الماس دنیا را داشته است. تخمین زده می شود که حدود ۱۲ میلیون قیراط از معادن آن استخراج شده باشد اما معادن هندوستان تا سال ۱۸۶۶ فعال بوده اند و امروزه تنها یک معدن الماس در پانا در ایالت مادیاپرداشت فعال می باشد. از آن سال به بعد معادن جدیدی در آفریقای جنوبی کشف شد و آن را تبدیل به سومین منطقه دارای معادن عمده کرد.

برزیل نیز دومین کشور عمده تولید کننده الماس خام از نیمه اول قرن هجدهم بوده است. اواخر سال ۱۷۲۹ چندین معدن پلاسر (نقاطی که  این گوهر در سنگریزه های آنیافت می شود) در شرق برزیل و در مجاورت شهری به نام Teune که بعدها به “diamond city” تغییر نام یافت کشف شد. در سال ۱۸۴۴ معادن غنی در استان باهایا در شمال برزیل کشف شد و در طی ۱۲۰ سال حدود ۱۰٫۱۷ میلیون قیراط استخراج گردید که درمیان آنها چندین نمونه بسیار درشت (بالا تر از ۱۰۰ قیراط) وجود داشت. البته در سیبری روسیه از چند دهه قبل به دومین تولید کننده این سنگ بعد از آمریکا تبدیل گردیده است.

12210-gem-stone-icon الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان معیار های ارزش گذاری و قیمت گذاری الماس

Raw-diamonds-4 الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان

زیبایی این گوهر بسته به معیار های مختلفی دارد. الماس های خام معیوب و ریز را معمولاً در مصارف صنعتی مانند دریل ها و یا در تراش و برش مورد استفاده قرار می دهند. ۴ معیار مهم زیبایی و قیمت گذاری آن به شرح زیر است:

۱- برش : ارزش و زیبایی این گوهر به چگونگی برش آن بر می گردد بهترین شیوه برش به صورت برلیان می باشد که زیبایی و ارزش بالایی پیدا می کند.

۲- صافی : به ترک ها و ناخالصی ها موجود بر روی سنگ الماس خام که از معدن الماس استخراج می شود بر می گردد. در راستای یک صفحه ترک یا بریدگی این سنگ از یک تیغه فسفر-برنز که با سرعت ۱۵ هزار دور در دقیقه می چرخد استفاده می شود. همچنین از لیزر نیز در این عملیات استفاده می گردد.

۳- قیراط : قیراط واحد وزن این نگین است که نسبت آن به گرم یک به پنج می باشد. هرچه وزن اینگوهر بالاتر باشد قیمت آن تصادعدی بیشتر می شود.

۴- رنگ : بسته به معدن الماس خام که از آن استخراج می شود رنگ از سفید یخی شروع می گردد به زرد روشن ( نوع گران قیمت ) و حتی به رنگ های قرمز، صورتی،بنفش و سبز تیره و نهایتا به رنگ سیاه ختم می گردد.

دیگر معیارهای ارزیابی این گوهر : درخشندگی (تلالو)، شفافیت و پراکنندگی نور می باشد، الماسی که صد در صد کربن داشته و ناخالصی نداشته باشد، کاملا شفاف و درخشان خواهد بود اما به طور معمولاً عناصر دیگری نیز دارند که بر رنگ آنان تاثیر می گذارند. برای دانستن قیمت دقیق تر لطفا مقاله قیمت هر گرم (قیراط) الماس به دلار و تومان را مطالعه نمایید.

12210-gem-stone-icon الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان ۱۰ معدن الماس بزرگ در جهان

۱۰ معدن بزرگ الماس جهان که در ادامه آورده ایم، سالانه بیش از یک میلیارد قیراط الماس خام یا تراش نخورده را روانه بازارها و تجارت سنگ در سراسر جهان می‌کنند که مهم‌ترین این معادن در روسیه و جنوب افریقا احداث شده اند.

۱- بزرگترین معدن الماس خام روباز در جهان در شرق سیبری احداث شده است که دومین گودال بزرگ جهان می باشد که اکنون غیرفعال است. عمق آن حدودا ۵۲۵ متر و قطر آن حدود ۱۲۰۰ متر تخمین زده اند. پرواز بر فراز این معدن برای هلیکوپترها ممنوع است. علت آن حوادث متعددی می باشد که به سبب جریان هوای رو به پایین در قسمت فوقانی معدن ایجاد می شود که ممکن است در نهایت منجر به سقوط هلیکوپترها شود.

Diamond-mine-2 الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان

۲- معدن الماس «جوبلی»، در منطقه یاکوتیا در روسیه است که شروع فعالیت آن به سال ۱۹۸۶ میلادی برمی‌گردد و حجم ذخایر ثبت شده قابل بهره‌برداری از این معدن بیش از ۱۵۳میلیون قیراط می باشد، به اضافه ۵۱ میلیون قیراط ذخایر احتمالی که برای این معدن تصور می شود. مالک آن شرکت دولتی معادن روسیه به نام آلروسا می باشد.

۳- معدن الماس «اوداچنی» نیز مانند جوبلی در منطقه یاکوتیا در روسیه قرار دارد و سومین معدن ثبت شده بزرگ دنیا می باشد. این معدن ۱۵۲میلیون قیراط ذخایر قابل بهره‌برداری را دارا می باشد و از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون سالانه ۱۰میلیون قیراط  الماس خام از آن استخراج می شود و تا ۳۰ سال آینده هم قابلیت بهره‌برداری دارد. اوداچنی نیز زیر مجموعه شرکت دولتی آلروسا می باشد.

۴- «میر» چهارمین معدن بزرگ دنیا نیز در روسیه است که حجم ذخایر براورده شده آن ۱۴۱میلیون قیراط می باشد. در حال حاضر سالانه ۱میلیون قیراط الماس خام از این معدن استخراج می گردد. مالکیت این معدن نیز جز اموال دولت روسیه می باشد.

۵- پنجمین معدن الماس بزرگ در جهان، معدن «آرگایل» در منطقه کیمبرلی در استرالیای غربی می باشد و منابع موجود در آن (۶۷میلیون تن با عیار ۲/۱ قیراط در هر تن) می باشد. تاکنون۷۹۱میلیون قیراط  از این معدن استخراج شده است و براورد شده که تا سال ۲۰۲۰ میلادی استخراج از آن ادامه داشته باشد. مالک آرگایل، شرکت ریوتینتو، یکی از شکت های بزرگ استخراج معادن و فلزات استرالیا می باشد.

۶- معدن الماس خام «کاتوکا» واقع در آفریقا می باشد که در منطقه سائوریمو در کشور آنگولا قرار گرفته است، حجم منابع تخمین زده شده برای این معدن جهت بهره برداری ۱۳۰ میلیون قیراط و عمر براورد شده آن برای ۳۰سال می باشد. اتحادیه معادن کاتوکا، شرکت دولتی آنگولا، دولت چین، شرکت نفتی سونانگول، شرکت بزرگ نفتی برزیلی اودبرخت و شرکت دولتی آلروسای روسیه در مجموع مالکیت کاتوکا را در اختیار دارند. ۷۰ درصد الماس خامی که آنگولا بدست می آید، از این معدن استخراج می شود.

raw-diamond-in-stone الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان

۷- دیگر معدن الماس بزرگ و فعال معدنی واقع در ایالت لیمپوپو در افریقای جنوبی به نام «ونتیا» می باشد، حجم ذخایر تخمین زده شده و قابل استخراج از آن ۱۰۲میلیون قیراط و عمر مفید بهره‌برداری از آن ۲۰سال می باشد. دی‌بِرز ککارتلی از شرکت‌های معتبر در زمینه استخراج، فرآوری و تجارت الماس خام و تراش خورده آن در دنیاست که مالک این معدن می باشد.

۸- معدنی به نام گِریب که هشتمین معدن الماس خام بزرگ جهان واقع در روسیه می باشد و میزان ذخایر براورد شده این معدن به بیش از ۹۸ میلیون قیراط می رسد. فرایند استخراج از این معدن از ۳سال پیش آغاز شده و مالک آن لوک‌اویل شرکت نفتی بزرگ روسیه است.

۹- در جنوب آفریقا در کشور بوتسوانا معدن الماس «جونانگ» قرار دارد که از نظر حجم ذخایر در رتبه نهم می باشد که از نظر ارزش، دارای غنی‌ترین سنگ‌های معدنی و خام در دنیا می باشد. منابع ارزیابی شده آن ۸۸/۳ میلیون قیراط براورد شده که شامل ۷۰/۱ میلیون تن عیار ۱/۲۶ قیراط در هر تن می‌باشد. مالکان این معدن دو شرکت دولتی بوتسوانا و شرکت دی‌بِرز می باشند.

۱۰- درنهایت، مجموع ده‌گانه معادن بزرگ در دنیا، معدن الماس خام «باشوبینس‌کایا» واقع در یاکوتیای روسیه می باشد و امسال ۲۰۱۹میلادی  پنجمین سالی است که بهره‌برداری از این معدن آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود تا ۷۰میلیون قیراط ظرفیت استخراج این سنگ ارزشمند را داشته باشد و در حدود ۱/۵میلیون قیراط در هر سال تا بیش از ۴۰ سال آینده تولید داشته باشد، مالک این معدن تازه احداث شده نیز مانند سایر معادن استخراج کشور، دولت این کشور می باشد.

raw-diamond-in-stone-2 الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان 12210-gem-stone-icon الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان معروف‌ترین الماس‌های کشف شده از معادن

۱- کولینان ۱ با وزن ۵۳۰/۲۰ قیراط که در برج لندن نگهداری می شود که به ستاره آفریقا نیز معروف می باشد.

۲- الماس کوه نور با وزنی حدود ۱۸۶ قیراط که در تاج ملکه الیزابت انگلستان قرار دارد و در برج لندن نگهداری می شود.

۳-جوبیلی طلائی (The Golden Jubilee): الماس زرد جوبیلیاین برلیان یا بزرگترین الماس خامی که تراشیده شده است می باشد که به رنگ زرد – قهوه ای آتشین با وزنی معادل ۵۴۵٫۶۷ قیراط دارا می باشد.

12210-gem-stone-icon الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان درباره سنگ مادر الماس خام بیشتر بدانیم

بزرگترین و مشهورترین معدن الماس مخروطی یافته شده آتشفشانی به نام معدن کیمبرلیت نامگذاری شده که از ۱۸۷۱ تا ۱۹۰۸ میلادی بدون استفاده از ماشین آلات به طریق ابتدایی مورد بهره برداری قرار گرفته است. استخراج مواد از این مخروط عظیم آتشفشانی باعث بوجود آمدن حفره بسیار بزرگی در زمین گردید که به آن اصطلاحا بزرگترین حفره ایجاد شده توسط بشر می گویند! قطر دهانه حفره در سطح زمین ۴۶۰ متر و عمق آن ۱۰۷۰ متر است و روباز می باشد. از این معدن نزدیک به ۱۴٫۵ میلیون قیراط استخراج شده است.

kimbelite الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان

تا سال ۱۸۷۶ تصور عامه این بود که این گوهر ها فقط در لابلای مواد تخریب شده هستند و از این حقیقت که کیمیرلیت (Kimbrelite) یا همان (سنگ مادر) با مخروطه های آتشفشانی همراه است غافل بودند. این واقعیت کمک بزرگی بود برای زمین شناسان و مهندسین اکتشاف در یافتن معادن الماس در سرار جهان مانند تانزانیا، بوتسوانا، آنگولا نامبیا، آفریقای غربی، استرالیا و کانادا، ایالات متحده، روسیه و ونزوئلا.

در بستر بعضی رودخانه ها نیز الماس خام یافت می شود این مناطق خاص را نواحی الماس آبرفتی نام نهادند. در واقع منشا آن ها نیز همان مجرای کیمبرلیت بوده است، ولی مجموعه ای از فعالیت های جغرافیایی موجب شد آنها از مکان خود حرکت کنند و به سطح زمین برسند. امروزه در کشورهای استرالیا، برونئی، برزیل، روسیه و برخی کشور های آفریقایی مانند آفریقای جنوبی و کنگو معدن الماس مشغول به کار است. سنگی که از معدن به دست می آید، سطحی ناهموار و خشن دارد و برای تبدیل شدن به یک یا چند قطعه جواهر با ارزش باید بریده شده و صیقل داده شود .

محصولات با نگین الماس تراش

انگشتر دست ساز شرف شمس نقره مردانه دست ساز فاخر افشار با تزیین یاقوت سرخ + حکاکی

۱,۰۶۷,۰۰۰ تومان

انگشتر الکساندریت الماس تراش نقره مردانه طرح دور طلایی یا حسین ابن علی

۸۱۹,۰۰۰ تومان

انگشتر زبرجد الماس تراش نقره زنانه طرح جانا

۴۹۱,۰۰۰ تومان

نیم ست زبرجد الماس تراش نقره زنانه طرح هاتانا

۱,۱۶۷,۰۰۰ تومان

گردنبند الکساندریت الماس تراش نقره زنانه طرح حبیبه

۲۶۲,۰۰۰ تومان

گردنبند زبرجد الماس تراش نقره زنانه طرح ستوده

۳۵۵,۰۰۰ تومان

انگشتر آمیتیست الماس تراش نقره مردانه دست ساز طرح وریا

۶۴۶,۰۰۰ تومان

انگشتر نقره مردانه طرح بردیا با سنگ یاقوت سرخ الماس تراش

۶۳۷,۰۰۰ تومان

انگشتر نقره زنانه چندنگین اصل طرح شمیسا

۵۷۳,۰۰۰ تومان

مجموعه فاخر انگشترهای امام صادق (ع) طرح زنانه ابتسام+ حکاکی

۲,۲۲۵,۰۰۰ تومان

انگشتر یاقوت سرخ الماس تراش نقره زنانه طرح امینه

۳۹۸,۰۰۰ تومان

گردنبند نقره زنانه چند نگین اصل طرح هفت جواهر کوچک

۳۶۹,۰۰۰ تومان
به این صفحه امتیاز دهید. از شما سپاسگذاریم

46 دیدگاه در “الماس خام و معیارهای ارزش گذاری آن +۱۰ معدن الماس خام فعال جهان

 1. ناشناس گفت:

  آدرس گوهر شناسی میخواستم ممنون

  1. شرف آنلاین گفت:

   یک جستجوی اینترنتی بکنید در شهرهای مختلف پیدا می شوند

 2. بهروز گفت:

  راف می خرید

  1. شرف آنلاین گفت:

   خیر متاسفانه

 3. بابک دستخیز گفت:

  من یه تیکه سنگ دارم از داخل قبرهای قدیمی در اومده شیشه و اسطیل هم خط میندازه از کجا بفهمم الماسه و قیمتشو بفهمم

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   لطفا به ازمایشگاه سنگ شناسی مراجعه بفرمایید.

  2. ناشناس گفت:

   سلام واقعا کسی سنگ داشته باشد می‌تونه به پول تبدیل کنه

 4. رضا گفت:

  فسیل رنگارنگ صدف قیمتی میباشد

 5. فهیمه سمیعی گفت:

  سلام سنگی دارم به ابعاد سه در پنج سانتی متر روی سنگ دانه های مثله خال سیاه رنگ وجود دارد سنگ رو روی نور گذاشتم نور ازش عبور کرد شیشه سکوریت رو برید گویا دو سمت سنگ برش خورده و خیلی صافه اما سنگ هنگام جدا شدن از تکه اصلی به صورت صیغل خوده جدا شده و خیلی صاف است انتهای سنگ اندازه ی نیم سانت در نیم سانت مثله قیر سیاه است که یک لایه سطحی نازک هست که جای چسبیدن به جای دیگه بوده چکار کنم برای سنگ اطلاعاتی ندارم کمک میکنید

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   اگر فکر میکنید ممکن است دارای ارزش باشد بایستی حضورا به ازمایشگاه گوهرشناسی مراجعه نمایید.

  2. ناشناس گفت:

   حج

 6. ارشیا صفری ان گفت:

  سلام سنگی دارم که تکای به بزگی سه سانت هست ک گویا برش خورده اما طبیعی هست انتهای سنگ جای تکه ای سیاه هست ک مثل سوختگی است اما نمیدونم چیه سیاه کامل هست سنگ نور رو ازخودش عبور میده شیشه سکوریت رو برید روی سنگ دونه دونه های سیاه مثل خاله نظر میدید

  1. Hasan ahmadi گفت:

   سلام دوتا سنگ دارم میخوره الماسی باشه چطور میتونم عکس و فیلم شو نشون بدم

 7. حمید منصوری گفت:

  وقتی نور یو وی رو روی الماس بندازیم الماس خام بستگی ب ناخالصی و مواد تشکیل شده ب رنگ های مختلفی دیده میشه

 8. طاهره گفت:

  سلام .من چند تا سنگ پیدا کردم که رنگ سنگها نارنجیه. بین این سنگها چیزی شبیه شیشه یا الماسه چطور میتونم این دو رو (شیشه و الماس) از هم تشخیص بدم لطفا راهنماییم کنید

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   الماس بشدت سختی بالایی دارد و روی هر چیزی باید خط بیندازد. برای تشخیص دقیق به آزمایشگاه گوهرشناسی بایستی مراجعه بفرمایید.

   1. ناشناس گفت:

    چند تکه سنگ دارم که شبیه الماس زرد روشن هست از گفته های شما که مطابقت کردم شبیه هست از کجا بفهمم که اصل هست یا نه

   2. شرف آنلاین گفت:

    باسلام و احترام
    بایستی در آزمایشگاه تست شود.

 9. علیرضا گفت:

  سلام من یه سنگ پیدا کردم از بیرون زشت بود ولی نور از اون عبور میکرد بعدم توش پره یه چیز هایی کپی الماس بود هرچی به وسط سنگ نزدیک میشدی این بلور ها بزرگ تر میشدن دونه دونه در آوردمشون شیشه رو با ضربه میبره ممنون میشم بگید چیه

 10. مهدی گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  یه سنگ سفید رنگ در حدود ۷ متری زیر زمین پیدا کردم که شیشه رو خط میندازه و با ضربه شیشه بریده میشه و رو سمباده ام خط میندازه و لا به لای سنگو که نگا میکنی خط های سفید براقی وجود داره احتمالش هس سنگ الماس باشه؟

 11. ارش گفت:

  با سلام. دو تا گوی سفید سنگی یکی به اندازه گردو و دیگری به اندازه تیله. اولی با حرارت عکس یک صورت ظاهر میشد و چشم به رنگ صورتی. بعد شکستن داخل آن یک سنگ به اندازه تقریبی لوبیا وجود داره که مشخصه جاسازی شده. دومی بعد حرارت که یک تیکه های سبز رنگی روی جداره بیرونی داشت تغییر شکل داده و سنگ های ریز سبز به صورت رخ انسان در میومد. که بعد شکستن داخلش مثل صدف سفید و خیلی تیزه.

 12. بنیامین گفت:

  سلام وقت بخیر من دو تیکه سنگ سفید یخی پیداکردم که البته موقع عکس گرفتن به رنگ سبز دیده می شوند این سنگ‌ها شیشه را به راحتی میبره یعنی خط میاندازه و با یه ضربه شبیه ضربه ای که شیشه بر ها میزند به زیر شیشه میزنم. شیشه از همان محل برش به راحتی دو تیکه میشه. روی انواع سمباده ها خط انداخته و بخار دهان بلافاصله خشک میشه .ایا احتمال داره که الماس باشه

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   به این سادگی احتمال تشخیص دقیق نیست. بایستی به یک آزمایشگاه گوهرشناسی حضورا مراجعه بفرمایید.

 13. احمد گفت:

  سلام
  ببخشید من یه چند وقت پیش یه سنگ کاملا سفیدی پیدا کردم که از رو کاملا شبیه سنگ های معمولی بود حالا یه لکه های سفید شفافی داشت ولی به اون صورت نبود من اینو بردم خونه
  یه چند روز بعد از دستم افتاد و شکست دیدم که توش یه سنگ خیلی سفید ، درخشنده و یه کمی کدر بود که یه لکه های سفید پر رنگی توش بود در نگاه اول خیلی شبیه به سنگ نمک بود ولی با توجه به برقی که میزد گفتم که شاید سنگ الماس خام یا خود الماس باشه بنده هیچ دسترسی هم به ازمایش گاه های گوهر شناسی ندارم چون تو روستا هستم این شد که گفتم مزاحم شما بشم تا راهنماییم کنید🙏

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بعید است الماس باشد ولی به هرحال با این توضیحات و حتی فیلم و عکس امکان تشخیص نیست. حتما بایستی حضورا به یک کارشناس مراجعه بفرمایید.

 14. رضا مومنی گفت:

  سلام من سنگ الماس سیاه دارم که تمامی تست‌ها را جواب داده از جمله بخار دهان و مته الماسه و پشت سرامیک خط می اندازد و جنس مثل خودش را خط نمی اندازد و روی شیشه از شما می خواهم که من را راهنمایی کنید ممنون می شوم

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   این روش ها آنچنان معتبر نیستند و بایستی به یک آزمایشگاه گوهرشناسی مراجعه بفرمایید.

 15. جوادموسوی گفت:

  سلام
  میتونید توضیح بدید سنگ الماس راف تراش نخورده را چگونه درازمایشگاه دقیق ازمایش میکنن،
  ممنون میشم پاسخ بدید ک چجوری اصالت ش ازمایشگاه اثبات میکنه

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   یکسری ازمایشات نظیر سختی سنجی، اندازه گیری شکست نور و … برای تعیین اصالت انجام می شود.

 16. امید گفت:

  باسلام گوهری به رنگ سفید کاملا شفاف حدود سیصد قیراط درحاشیه رودخانه تصادفآ دیدم بر روی هر چیزی شیشه فلز سنباده خط میندازد با فندک اتمی به حرارت زیاد به مدت سی سانیه داغش کردم و بعد در آب سرد انداختم هیچ تغییر یا شکستی اتفاق نیفتاد بخار ها کرده را بر عکس شیشه به سرعت پاک میکند نود درصد احتمال میدم الماس باشد و آن ده درصد نامیدی به این سبب است ک این سنگ سخترین سنباده زبر و خشن را خط انداخت اما متقابلا آن سمباده هم برروی سنگ خش انداخت آیا با توجه به راف بودن و امکان ناخالصی سطی این خش افتادگی از اثر سمباده میتواند بکلی به الماس بودن این گوهر ما را نامید کند ممنون

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   ببینید اینطوری نیست که با این مشخصات امکان تشخیص سنگ باشد. بایستی حتما سختی سنجی و دیگر ازمایشات در آزمایشگاه گوهرشناسی برای تعیین الماس بودن انجام شود.

 17. مجتبی گفت:

  با سلام …دو عدد سنگ شبیه کوارتز جایی دیدم که خیلی بهم امید الماس میدن…روی شیشه خط انداختن…و روی یاقوت هم خط انداختن…لطفا راهنمایی کنید…ممنون

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   لطفا به آزمایشگاه های گوهرشناسی برای صدور شناسنامه مراجعه بفرمایید

 18. ناشناس گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید دو عدد سنگ سفید شیشه ای پیداکردن چه طور انها را ازمایش کنم ممنون میشم جواب بدید

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بایستی به ازمایشگاه گوهرشناسی مراجعه بفرمایید.

 19. ریحانه گفت:

  نحوه فروش سنگ الماس به چه صورت است و مراحل ان چگونه است و مراحل قیمت گذاری و فروش مکان خاصی هست ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید

  1. Alireza گفت:

   سلام دوستان سنگ پینیت با وزن ۱۱۸ قیرات دارم تایید شده و وارداتی هست تو مزایده خریداری شده چهار سال پیش، با قیمت بسیار مناسب میفروشم قیمت جهانیش برا هر گرمش بین ۳ هزار دلار تا ۹ هزار دلار بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ متغیر بوده الان قیمتش حدودا ۱۱ هزار دلار برای هر گرم البته تو ایران نصف قیمت هم خرید و فروش بشه جای شکرش باقیه، تماس با [censored] رضایی

 20. davood گفت:

  سلام بسیار ممنون بابت اطلاع رسانی چقدر عکس های این الماس ها شبیه در نجفه

 21. ابراهیم زاده گفت:

  سلام یه مقدار سنگ ناتراش دارم شما خرید دارید؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   خیر متاسفانه

 22. احمدمشرفی گفت:

  باسلام خسته نباشید درشهر شما آزمایشگاهی وجود داره جهت شناخت سنگ خاص لطفا اگه هست آدرس بدید ممنون

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بله در مشهد چند ازمایشگاه هست. لطفا در گوگل آزمایشگاه گوهرشناسی در مشهد رو جستجو بفرمایید.

 23. منصورآقایی گفت:

  سلام با تشکر از تیمتون و اطلاع رسانی درمورد انواع سنگ ها واقعا خداقوت و خسته نباشید بهتون میگم

  1. شرف آنلاین گفت:

   خواهش میکنم لطف دارید شما دوست عزیز

 24. سیروس نیکو گفت:

  شما الماس هم دارید؟ چه قیمت هستن و اینکه با چه هزینه ای میتونم سنگ الماس داشته باشم؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   متاسفانه موجود نداریم ولی در مقاله قیمت ۱ قیراط الماس میتونید به طور مفصل با نحوه قیمت گذاری این گوهر آشنایی پیدا کنید.

نظر دهید؛ در کمتر از چند ساعت پاسخ می دهیم.

پر کردن بخش 'ایمیل' اختیاری است.