قیمت گذاری سنگهای قیمتی

قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری

best-picture-sapphire قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری

از زیباترین گونه سنگ های گران بها و زینتی بی شک می‌توان به یاقوت سرخ و کبود اشاره کرد که البته طرفداران زیادی هم در سراسر جهان به خود اختصاص داده است. در این مقاله ابتدا توضیحات مختصری درباره این دو گوهر زیبا داده و به طور کامل به نمونه‌ سنگ‌های خاص و منحصر به فرد کشف شده و قیمت های نجومی آن ها پرداخته خواهد شد و در ادامه در رابطه با قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ و روش حرفه ای تعیین ارزش و اصول مهم آن توضیحات مفصلی بیان می شود. همچنین به بزرگترین حراجی هایی که رکورد فروش این سنگ ها را جابجا کرده اند اشاره خواهد شد. پس تا انتهای این مقاله با شرف انلاین همراه باشید….

12210-gem-stone-icon قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری یاقوت سرخ

ruby-stone3 قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری

این گوهر یکی از معدود سنگ‌هایی است که موفق شده اقبال و توجه گسترده ای را در تمام دنیا، به خود جلب کند. یاقوت قرمز یکی از بادوام ترین سنگ‌های قیمتی و با ارزش می باشد و جزو اندک سنگهای قیمتی است که رنگ آن به اشباع کامل می رسد. این سنگ جزو گرانترین سنگهای قیمتی به شمار می آید تا جایی که فروش صد هزار دلار در هر قیراط ( سیصد و پنجاه میلیون تومان در ازای قیراط ) را از آن خود کرده است. توجه داشته باشید که هر ۵ قیراط معادل ۱ گرم می باشد. سطح بندی و تعیین یاقوت سرخ هم به مهارت، تجربه و دانش فراوان در خصوص این گوهر نیاز دارد. چرا که نمونه های صنعتی این گوهر به شیوه های متفاوت قابل تولید است و تفاوت میان سنگ‌های طبیعی و غیرطبیعی عملی بسیار دشوار است.

ذکر این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که در میان سنگ‌های قیمتی ، این سنگ دارای بیشترین بهسازی در سراسر جهان است و بیشتر از هر نمونه سنگ قیمتی دیگر، تحت بهسازی قرار می‌گیرد. این گوهر زیبا نمونه قرمز کروندوم است. رنگ سرخ این سنگ بخاطر وجود مقادیر بسیار کم کرومیوم در ساختار این سنگ است. سایر رنگ‌های دیگر کروندوم با اسم سافایر شناخته می شوند.

12210-gem-stone-icon قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری یاقوت کبود

رنگ این گوهر که مورد پسند است به آبی گل ذرّتی معروف است. به طور کلی این سنگ پس از الماس سخت ترین ماده شناخته شده در دنیا است. این سنگ در اسیدها حل  و ذوب نمی‌شود. یاقوت کبود به جز استفاده در کار های تزیینی، استفاده های صنعتی نیز دارد. این سنگ خواص درمانی هم دارد و در بهبود عملکرد اعصاب و کارکرد ذهن بسیار تاثیرگذار است.

sapphire-stone2 قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری

12210-gem-stone-icon قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری نمونه‌‌هایی از بیشترین قیمت یاقوت‌ سرخ

۱۲ ماه می سال ۲۰۱۵خانه حراجی در ژنو  شبی بزرگ و فراموش نشدنی را تجربه کرد. زیرا نه تنها رکورد بیشترین مقدار فروش یک شبه جواهرات جهان را با فروش ۱۶۱ میلیون دلار از آن خود کرد بلکه همینطور موفق شد یاقوتی ۲۵٫۵۹ قیراطی را به ارزش ۳۰ میلیون دلار بفروش برساند تا به این ترتیب دو رکورد جدید هم در زمینه ی قیمتی ترین گوهر رنگی و همینطور قیمتی ترین روبی جهان را به نام خود به ثبت برساند.

زمانی که این نگین حدودا ۵ گرمی دقیقا با قیمت ۳۰،۳۳۵،۶۹۸ دلار فروخته شد، یکی از حیرت‌ برانگیزترین و بزرگ ترین اتفاقات فروش جواهرات جهان رقم خورد. برای درک ارزش این فروش همین بس که بدانید ارزش این نگین که با نام سانرایز Sunrise Ruby شناخته شده است به سه برابر رکورد قبلی قبلی قیمت یاقوت سرخ جهان دست پیدا کرده است، تا هم از آن به عنوان قیمتی‌ترین یاد شود و هم جایگاه قیمتی‌ترین گوهر رنگی جهان را نیز پیدا کند. رکورد قبلی قیمت این گوهر با وزن ۸،۶ قیراط با ارزش قابل توجه ۸،۶ میلیون دلار در حراج  ماه نوامبر سال  ۲۰۱۴ سادبیز ژنو فروخته شده بود. سنگی به نام گراف هم مثل نمونه سانرایز از معدن موگوک برمه استخراج شده است ولی هر قیراط آن دقیقا به ارزش ۱ میلیون دلار دست یافته بود.

ruby-stone-2 قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری
البته این همه‌ی ماجرا نیست، زیرا سنگ سانرایز یا همان طلوع، قیمتی‌ترین نوع در جهان بر اساس قیراط هم به شمار می‌آید، به شکلی که هر قیراط آن بیش از ۱،۲ میلیون دلار ارزش دارد؛ قیمتی که حتی با رقم فروش هر قیراط مرغوب‌ترین الماس‌های رنگی به یک میزان می رسد. برند فرانسوی جواهرساز کارتیه که از سانرایز در ساخت انگشتر الماس‌نشانی استفاده کرده بود، اکنون رکورد بیشترین قیمتی که با فروش یک قطعه از جواهراتش به دست آورده را تا ۳۰ میلیون دلار افزایش داده است. برند کارتیه سانرایز را تراشی کوسن‌ شکل داده  و آن را به‌عنوان سنگ انگشتری روی دو الماس ۲،۴۷ و ۲،۷ قیراطی با تراشی به شکل سپر قرار داده بود.

12210-gem-stone-icon قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری قیمتی‌ترین نمونه های یاقوت کبود

به گزارش سی ان ان یکی از گرانبها ترین سنگ ها که بالاترین قیمت یاقوت کبود دنیا را دارد به نام ”ستاره آبی” در سریلانکا رو نمایی شده است، اما صاحب این گوهر ترجیح داده است به خاطر شرایط امنیتی حفظ این سنگ نامش مخفی بماند. این سنگ که بیش از ۱۴۰۰ قیراط وزن دارد یکی از گرانبها ترین های دنیا است. قیمت این گوهر دست کم ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

sapphire-stone قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری

در حراج ماه می سادبیز ژنو که مجموعا با فروش ۱۶۰،۹ میلیون دلار، پردرآمدترین شب فروش جواهرات تاریخ رقم خورد، غیر از رکوردهای متفاوتی که از فروش سانرایز رقم خورد، چند رکورد مورد توجه دیگر هم در فروش دیگر قطعات جواهر به دست آمد تا سادبیز شب پردرآمد و پرافتخار خود را به بهترین شکل ممکن به پایان ببرساند. اول اینکه یک جفت گوشواره‌ی یاقوت کبود از کارتیه به ارزش ۳،۴ میلیون دلار به فروش رسید تا رکورد قیمتی‌ترین گوشواره‌ی یا این نگین را به نام خود به ثبت برساند. رکورد بعدی هم که به یکی از جواهرات کارتیه برمی‌گردد که به وسیله یک سنجاق سینه‌ی ساخته شده از این نگین و الماس شکسته شد که با قیمت ۶،۱۶ میلیون دلاری خود رکورد با ارزش ترین جواهر یاقوت کبود کشمیری را از آن خود کند. اما رکورد سوم مربوط به یک گردنبند مروارید دو رشته‌ای است که با قیمت بیش از ۷ میلیون دلار توانست رکورد تازه ای را برای قیمتی‌ترین گردنبند مروارید طبیعی دو رشته‌ای دنیا خلق کند.

12210-gem-stone-icon قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری تعیین میزان ارزش و قیمت یاقوت

بیان این نکته حائز اهمیت است که در درجه بندی کیفیت و قیمت یاقوت چهار عامل مهم تأثیر گذار هستند که به آن ها می پردازیم:

۱- رنگ: رنگ مهمترین فاکتور در قیمت گذاری کانی‌های رنگی و قیمت یاقوت ها می باشد. به عنوان مثال نوع قرمز می تواند دارای رنگ قرمز، نارنجی یا قرمز مایل به بنفش باشد ولی مرغوب ترین و زیبا ترین رنگ، سرخ خالص همراه با مقدار کمی از رنگ بنفش می باشد که به آن دانه اناری سرخ گفته می شود.
باید به این نکته توجه کرد که قیمت یاقوت سرخ زمانی که رنگ قرمز آن با رنگ بنفش و یا نارنجی و یا حتی قهوه ای همراه شود، کاهش می یابد. از سوی دیگر رنگ قرمز باید از درصد خوبی برخوردار باشد چراکه پایین بودن غلظت رنگ عاملی در جهت تغییر رنگ قرمز به رنگ صورتی میشود که قیمت یاقوت سرخ آن کمتر است.

۲- پاکی: پاکی سنگ عبارت است از عاری بودن سنگ از هرگونه ناخالصی های داخلی و مشکلات سطحی. به عبارت دیگر مثل دیگر سنگ‌های با ارزش و قیمتی هر چه پاکتر باشند به قیمت یاقوت آن افزوده می شود برای اینکه وجود ناخالصی ها در سنگ نه تنها از زیبایی سنگ می کاهد بلکه در درخشش، استحکام و رنگ سنگ اثر می گذارد. توجه کنید که سنگ قرمز پاک، بسیار کمیاب بوده و از قیمت یاقوت سرخ خالص بسیار زیاد می باشد.

sapphire قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری

۳- برش: لازم به ذکر است که اگر این سنگ با دقت بسیار بالایی برش خورده باشد می تواند رنگ و جلای بهتری روی آن انجام شود. در زمان خرید به شکل هندسی سنگ برش خورده توجه داشته باشید که از قرینگی یکنواختی برخوردار باشد. اگر برش سنگ گرد است باید در همه قسمت‌ها هم گرد باشد و همه صفحات برش خورده  روی سطح سنگ از نظم و ترتیب خاصی پیروی کند در غیر این صورت از قیمت و ارزش سنگ کاسته میشود .

۴- وزن: واحد اندازه گیری وزن سنگ های با ارزش و نیمه گرانبها بر حسب قیراط می باشد. یک قیراط ۰.۲ گرم و یا هر ۵ قیراط یک گرم است. هرچقدر وزن سنگ بیشتر باشد قیمت یاقوت سرخ یا کبود هم به صورت تصاعدی افزایش می یابد چراکه هر چه سایز و وزن بیشتر شود، کمیاب و نادرتر بوده و گران بها تر است. سنگ‌ بزرگی که رنگ و درجه خلوص زیادی داشته باشد بسیار کمیاب و نادر بوده و درصورت وجود حتی چند برابر الماس هم ارزش دارد.

12210-gem-stone-icon قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری نکاتی درباره قیمت یاقوت کبود

قیمت یاقوت کبود آبی اصل و معدنی عملا بسیار بالا بوده و اکثرا سنگ فروشان با کیفیت ترین نوع سنگ ها را نمی توانند عرضه کنند چرا که کمیاب هستند. سنگ ۵ قیراطی زلال آن ایده‌آل بشمار می آید. در مورد برش سنگ، به این نکته توجه داشته باشید که این گوهر به بهترین شکل برش خورده باشد. برش صحیح و درست سنگ انعکاس نور را افزایش می‌دهد. قیمت یاقوت کبود آبی‌ رنگ به وزن آن بستگی داشته و سنگ‌های ۲، ۳ و ۴ قیراطی  قیمت‌های بالایی دارند. به علاوه در بازار، سنگهای تقلبی هم وجود دارد که شبیه به سنگ اصل هستند. در زمان خرید اطمینان حاصل کنید که هزینه یک سنگ اصل را بابت یک سنگ تقلبی پرداخت نمی‌کنید.

sapphire-ring قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری

اگر در ساخت انگشتر یاقوت کبود از طلا و یا نقره استفاده شود بسیار جلوه زیبایی خواهد داشت. کوچک‌ترین ابعاد این سنگ ۲ قیراط بوده و سنگ ۵ قیراطی به‌عنوان نمونه ایده‌آل آن شناخته می‌شود. استفاده از طلا به همراه این نگین به‌عنوان بهترین ترکیب شناخته می‌شود، چراکه هر دو نمونه یکدیگر را از نظر ارزش زیباشناختی و اهمیت، پشتیبانی می‌کنند. در کشور سریلانکا بیش از ۵۰ نمونه سنگ قیمتی کشف و استخراج شده است که گرانبها ترین و با ارزش ترین این سنگ ها ی قیمتی ” یاقوت کبود” است.

12210-gem-stone-icon قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری نادرترین گونه های یاقوت سرخ

ruby-ring1 قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری

کیفیت طبیعی الماس سانرایز از هرجهت ترکیب و تعدیل فیزیکی یا شیمیایی در امان مانده است. به‌ جهت حفظ مرغوبیت طبیعی آن به هیچ عنوان حرارت ندیده است و این امر در گواهینامه‌‌های کیفیت و سلامت شرکت های جواهرشناسی معتبر تضمین شده است. در مورد کیفیت آن می‌توان گفت که سانرایز از نمونه مرغوب و بسیار نادری به شمار می‌آید، به همین دلیل هم رنگ قرمز بسیار خوش‌رنگ و چشم نوازی دارد که به رنگ خون کبوتر تشبیه می‌شود. زیبایی و مرغوبیت ممتاز سانرایز در سطحی بود که بر خلاف پیش بینی قیمت پیش از فروش ۱۱،۷ تا ۱۷،۵ میلیون دلاری، در نهایت تقریبا به دو برابر ارزش این برآورد به فروش رسید.

12210-gem-stone-icon قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری نکاتی جالب از قیمت یاقوت کبود

در سال ۱۹۶۶ یک سنگ یاقوت ستاره ای ۶۳۰۰۰ قیراطی با وزن ۱۲٫۶ کیلو گرم در برمه میانمار پیدا شد. این کریستال بزرگترین سنگ بلحاظ نوع ستاره ای در دنیا است. برای بررسی اینکه آیا همه این قطعه سافیر خالص است اعضای شرکت ام جی ای داخل آن را با مته بصورت دقیق سوراخ کردند و بعد از تایید آن را خریداری نمودند. نکته حالب درمورد این کریستال این است که در ابتدا این قطعه در واقع ۴۰٫۳ کیلوگرم همراه با سنگهای قیمتی دیگر بوده است. در سال ۱۹۹۵ نیز در ماداگاسکار بزرگترین سنگ از این نوع در جهان به وزن ۹۱۰۰۰ قیراط پیدا شد! این سافیر پس از تراش به ۶۱۵۰۰ قیراط کاهش پیدا کرد که احتمال می رود رکورد دار بزرگترین سنگ تراش خورده دنیا و دارای بیشترین قیمت یاقوت کبود دنیا خواهد بود که به مبلغ ۵۰ میلیون دلار ارزشیابی شده است.

sapphire-stone1 قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری

همچنین سافیر ادوارد و استوارت دو نگین کبود هستند که شهرت بسیار زیادی دارند که در تاج پادشاهی انگلیس قرار گرفته‌اند. چهره سه رئیس جمهور آمریکا، واشنگتون، لینکلن، و آیزنهاور در سه قطعه سافیر که هر یک به وزن حدود ۲۰۰۰ قیراط است حکاکی شده اند. سافیر لوگان  ۴۲۳ قیراطی هم یکی از بزرگ ترین سافیرهای دنیا است. در سال ۲۰۰۹ معدنکاران قسمت راتناپورا سریلانکا یک سافیر ۸۸۰ قیراطی به اندازه یک تخم مرغ در لابلای آبرفت ها پیدا کردند. کارشناسان حدود تقریبی قیمت خام آن را بیش از یک میلیون دلار برآورد کرده‌اند.

12210-gem-stone-icon قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری قیمت یاقوت سرخ برابر با قیمت یک شهر

در یکی از داستان‌های مارکو پولو، فردی به نام قوبلای خان (یکی از نوادگان چنگیز مغول) به پادشاه سیلان (سریلانکای امروزی) پیشنهاد یک شهر در مقابل قیمت یک یاقوت قرمز درشت را می دهد. سریلانکا به عنوان “جزیره سنگهای قیمتی” شهرت دارد و به خاطر داشتن سنگ های سرخ با رنگی جذاب و ملایم بسیار مشهور است. مارکو پولو در جایی از کتاب معروف خود می گوید: یاقوت های سرخ هیچ کشوری به زیبایی نوع سریلانکایی نیست.

9-1-004-garnet-ring-5 قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری اغلب ذخایر روبی سریلانکا در قسمت جنوب غربی این جزیره و در مکان راتناپورا قرار دارند. معادن این گوهر در این منطقه بسیار با کیفیت است و رنگ این سنگ ها بصورت قرمز روشن و صورتی می باشند. البته در این سنگها مقداری رنگ ارغوانی هم مشاهده می شود که با فرآیندی حرارتی از بین برده می شود. نگین های با وزن بیشتر از ۵ قیراط این روبی ها بسیار خوش رنگ، چشم نواز و گران قیمت هستند. در رودخانه های این منطقه هنوز جستجو برای یافتن این گوهر ادامه دارد.
ارزش دو سنگ هم وزن ۲۰ قیراطی در بهترین کیفیت (منطقه سافیر کشمیر یا روبی برمه) با سنگی به همان مشخصات کانیایی اما در بدترین کیفیت گوهری (مثل بعضی نوع های هند و آفریقا) می توانند تا ده هزار برابر تفاوت قیمت داشته باشد، گوهر سنگ اولی هر قیراط به ارزش ۲۰ هزار دلار و دومی کمتر از دو دلار!

دسته بندی محصولات یاقوت

برای مشاهده انواع قیمت یاقوت سرخ و قمت یاقوت کبود بر روی دسته بندی ها کلیک کنید

4 دیدگاه در “قیمت یاقوت کبود و قیمت یاقوت سرخ +راهنمای حرفه‌ای قیمت‌گذاری

 1. ناشناس گفت:

  مطمئنی تبدیل قیراط و گرم رو درست گفتی؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بله هر ۵ قیراط معادل ۱ گرم است.

 2. وحیدیان گفت:

  کدر بودن سنگ یاقوت اصلیه یا شفاف بودنش

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   هم شفاف و هم کدر می تواند اصلی باشد ولی به طور کلی نوع شفاف کمیاب تر و بسیار گران قیمتتر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.