شناخت سنگهای قیمتی و خواص آن‌ها

لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان

garnet-stone1-e1565157929635 لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان

در این مقاله سعی شده تمام اطلاعات مرتبط با سنگ لعل و ویژگی های آن به صورت کامل بررسی شود. خواص لعل ، معادن و ذخایر آن ( مخصوصا لعل بدخشان )، ترکیبات تشکیل دهنده، نمونه های ارزشمند و قیمتی، ارتباط آن با دوران کهن، مشاهده اولین نگین و منطقه ی کشف آن و همینطور جایگاه این سنگ قیمتی و ارزشمند در زبان و ادب فارسی مطالبی است که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

با شرف آنلاین همراه باشید…

12210-gem-stone-icon لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان سنگ لعل چیست ؟

در بازار لعل (spinel) و گارنت (garent) را عملا یک سنگ می دانند چرا که تشخیص سنگ لعل از سنگ گارنت بسیار سخت می باشد. به طور کلی می توان لعل را نوع با کیفیت تر گارنت دانست و در عین حال بسیار کمیاب تر می باشد. این گوهر که همه خبرگان نگین های جواهری در پی آن هستند، این گوهر با وجود اینکه به اندازه نگین و انگشتر یاقوت قرمز شناخته شده نیست، اما علاقه مندان خود را دارد و به گونه ای می توان گفت تاجران گوهر های قیمتی و گرانبها و گردآورندگان همیشه در پی این هستند که این سنگ قیمتی را در کلکسیون خود داشته باشند. اما ویژگی های سنگ لعل چیست که به این اندازه محبوب و دوست داشتنی است.

garnet-ring لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان

امروزه این گوهر در مناطق زیادی از جهان یافت می شود که لعل بدخشان افغانستان جزو معروف ترین های آن است. با توجه به موقعیت هر نقطه، گوهر به دست آمده از آن منطقه حاوی خصوصیات ظاهری و فیزیکی گوناگونی می باشد ولی خواص سنگ لعل در همه انواع آن مشابهت های زیادی دارند. انواع مختلف آن دارای نام های تجاری و علمی متفاوتی هستند و این تفاوت هم به خاطر تنوع در رنگ ها و گونه این دسته از سنگ ها می باشد. در فرهنگ دهخدا به گفته منابع قدیمی امده که: سنگی نازک با سرخی درخشان و از یاقوت سست‌تر و نرم تر است. رنگ های مختلفی را دارا می باشد، سرخ و زرد و غالبا سبز و بنفش و مرغوبترین گونه آن لعل سرخ بدخشانی است. در دوران گذشته این نگین شناسایی نشده بوده است و به همین علت در کتب و نوشته های تاریخی کمتر از آن نام برده شده است و پس از آن در کوه لعل بدخشان یافت شد. در مسیر آذربایجان نیز معدن وجود دارد اما سنگ لعل آن نا رسیده است و رنگ تیره ای با کبودی زند دارد، بدین سبب قیمت سنگ لعل این منطقه ارزش زیادی ندارد. این نگین که در واقع همان سنگ اسپینل می باشد از آلومینات منیزیم ساخته شده و رنگ قرمز آن به علت وجود کروم و آهن در نگین بوده، سختی این گوهر به میزان  ۸ مقیاس موس و با شبکه ای بلوری مکعب شکل و مثل الماس است.

garnet-stone لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان

سنگ لعل برخلاف نگین الماس بدون هرگونه شکافی است و به شکل بلور های هشت وجهی به وجود می آید، به دلیل پراکندگی این گونه بدست آمده رنگ آتشین زنده دارد و میزان رنگ آن به علت حقیقت تک انکساری اش است، اغلب گوهرهای قیمتی و گرانبها انکساری دو چندان دارند و در این میان فقط سنگ لعل، الماس و نگین و انگشتر گارنت این خصوصیت را دارند. اسپینل به صورت کلی به عنوان یک ماده معدنی دگرگونی در سنگ آهک پدید می آید. این نگین جواهر را در چاله های شن و ماسه و به صورت سنگ های ریز شده، مشاهده کردند. اسپینل در حال حاضر در مرتبه اول در برمه، سریلانکا، تانزانیا و تاجیکستان و بیشتر به همراه کروندوم” corundum” استخراج می شود. گوهر های درشت خیلی نادر و کمیاب هستند؛ یک سنگ لعل برمه ای به وزن ۱۰ قیراط، عملا وجود ندارد. اغلب یاقوت های سرخ مناطق برمه، کمتر از ۲ قیراط هستند، اما بعضی از نگینهای یاقوت سرخ بزرگتر هم دیده شده اند که از تانزانیا ریشه می گیرند. به هر میزان رنگ این گوهر به سمت صورتی های روشن یا قرمزهای گارنتی کمرنگ شود، از بها و قیمت سنگ لعل سرخ نیز کاسته می شود. این گوهر به شکل  رنگ آبی سیر که بنام آبی کبالت (cobalt blue) شهرت دارد نیز یافت می شود. همینطور دیگر رنگ های این نگین با ارزش  به صورت بنفش، صورتی، سبز -آبی، نقره ای، سرخ، برنز و نارنجی می باشد. به علاوه اینکه یک نمونه گوهر مشکی هم در تایلند و استرالیا وجود دارد.

garnet-stone5 لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان

راز بزرگ سنگ لعل چیست؟ جواب این سوال این است که این گوهر در بررسی های گوناگون در مقابل یاقوت سرخ (ruby ) و یاقوت کبود (sapphire) ارزش کمی ندارد و با آن ها برابر است. با این تفاوت که یاقوت سرخ به مقدار کمی سخت تر از این گوهر بوده (سختی یاقوت به میزان ۹ در برابر سختی ۸ لعل) و این گوهر نیز در مقایسه با یاقوت سرخ دارای خال های کمتری بوده و حرارت و درخشش بیشتری نیز دارد. این گوهر به هیچ وجه حرارت دهی یا بهبودبخشی نمی شود؛ به این صورت که هیچ گونه بهبود بخشی شناخته شده  و موثری برای بهبود رنگ یا شفافیت آن وجود ندارد. امروزه میتوان گفت تقریبا هر یاقوت سرخ مقرون به صرفه ای به شکل های مختلفی بهبود بخشی شده است. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که از آنجایی که این نگین تک انکساری می باشد و یاقوت سرخ انکسار مضاعف دارد، رنگ اولیه در لعل سرخ، خالص تر، بهتر و شدید تر از رنگ های قرمز موجود در اغلب گونه های یاقوت سرخ بنظر می رسد. اما این نگین به طور معمول ۲۰ الی ۵۰ درصد ارزش یاقوت سرخ است و همین مسئله موجب شده که این نگین، گوهر فوق العاده باارزش و گرانبهایی در بازار که در آن قیمت نگین های خوب بطور سالانه در حال افزایش است، شود. باوجود زیاد بودن معادن این گوهر (از جمله سنگ لعل بدخشان افغانستان) عرضه و دسترسی به این گوهر با شکوه بسیار محدود می باشد و این مسئله موجب شده تا صنعت طلا و جواهر قادر نباشد بازار عرضه مناسب داشته باشد، و در نهایت به همین سبب سنگ لعل کمتر شناخته شده است و قیمت سنگ لعل بدخشان و انواع دیگر آن و بهای آنها از ارزش زیادی برخوردار نیست. بنابراین این گوهر همچنان به شکل عمده و وسیع جزو سنگ های کلکسیونرها می باشد.

spinel لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان

12210-gem-stone-icon لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان ترکیبات

ترکیبات سنگ لعل چیست؟ سنگ لعل با ترکیب شیمیایی Mg3Al2(SiO4)3 و وزن مخصوص ۳٫۶۰ تا  ۴٫۲۵ در رنگ و جلوه های گوناگونی مشاهده می شود. این گوهر زیبا دارای کلیواژی ناقص است. دارای خصوصیت چند رنگی و فلورسانس نیست و شکست دوگانه فقط در گونه رودالیت (Rhodolite) مشاهده شده است. ساختار کریستالی آن ایزومتریک می باشد که در قالب ها و صفحاتی به صورت لوزی و یا دوازده سطحی دودکاهدرون و یا صفحاتی به شکل ذوزنقه دوازده سطحی می باشد.

دسته بندی محصولات مرتبط

بر روی دسته بندی ها کلیک کنید تا محصولات مورد نظر را مشاهده نمایید

انگشتر یاقوت سرخ (112)

انگشتر گارنت (93)

گردنبند یاقوت سرخ (60)

گردنبند گارنت (32)

دستبند یاقوت سرخ (14)

نیم ست یاقوت سرخ (12)

نیم ست گارنت (15)

12210-gem-stone-icon لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان ناصر خسرو و لعل بدخشان

عنوان کتاب ” لعل بدخشان ” از طرفی به منطقه‌ ی تبعید ناصر خسرو و از طرف دیگر به نگین مشهور لعل‌ بدخشان اشاره دارد، اما در واقع به فهم و درک خود وی از ارزش هر شخص، و فطرت انسانی و موضوعی اشاره دارد که سرانجام در زندگی آدمی مهم است. زمانی که از او سوال می شود که چرا در منطقه ی دوردستی مثل درّه‌ ی یمگان زندگی می‌کند، در پاسخ می گوید که هیچ فردی سنگ لعل بدخشان را به خاطر اینکه در معدنی آلوده جای گرفته و یا درّی را به سبب اینکه از میان صدفی لزج و ناخوشایند بر آمده است، خوار  و بی ارزش به شمار نمی آورد و در واقع خواص لعل و هر گوهری به منشا آن نیست. به عبارتی، محیط یا منشاء شخصی ارزش و گوهر درونی او را تعیین نمی‌کنند. با این دیدگاه، سنگ لعل بدخشان همچنین مشخص می کند که چه چیزی خوب است، و چه چیزی در سرشت آدمی، یعنی جان و روح، جاودان است. این مسئله برای ناصر خسرو، هم در دنیای معنوی و هم در جهان مادی کار می‌کند و در هر انسانی جان هر کسی است که مسئول حال و امید برای زمان آینده است.

garnet-stone7 لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان

در رابطه با سنگ لعل بدخشان افغانستان باید گفت که در ولایت بدخشان در منطقه شمال شرق افغانستان یکی از بهترین، سرسبزترین و غنی‌ترین ولایت های این کشور به شمار می آید که به علت معادن لعل بدخشان ، لاجورد، طلا و زمرد در سراسر جهان از شهرت بسیار زیادی برخوردار است.

صاحب آنندراج می‌گوید: معدن آن پنهان بود تا در زمان حکومت اوایل عباسیان در منطقه ختلان زلزله‌ای عظیم و بسیار مهیب رخ داد و کوه سکنان فرو پاشید، که این نگین یافت شد و آن را گونه های زیادی می‌باشد: رمانی و پیازی و تمری و لحمی و عنابی و بقمی و ادریسی و دوشابی و عقربی و سنگ لعل پیکانی و قطبی و مرغوب ترین آن عقربی است و بعد از آن پیازی و سپس تمری و رمانی و پیکانی، نگینی که آن را به صورت پیکان تراش دهند و زنان آن را گوشواره سازند و ناب از ویژگی های این گوهر است. حکیم مؤمن طبیعت این نگین را در گرمی و سردی معتدل متمایل به حرارت برشمرده است.

garnet-ring2 لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان

12210-gem-stone-icon لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان خواص لعل برای بدن

مهم ترین خواص سنگ لعل چیست؟ این نگین ها به علت گوناگونی در رنگ خواص درمانی متفاوتی دارند. با توجه به رنگ درمانی به وسیله سنگها و گونه آنها به بیان خواص لعل می پردازیم:

خواص لعل اسپسارتین

از جمله خواص لعل اسپسارتین میتوان به ترغیب خوش بینی، اعتماد و اطمینان، شهامت، ارتقای اظهار وجود، خلاقیتی جدید و افزایش فعالیت در بدن می شود. این نگین حقیقت های پنهان را به منصه ظهور می گذارد. همچنین به علت تقویت  و تاثیر در چاکرای دوم باروری و قدرت جنسی را افزایش داده و غدد درون ریز را تحت تاثیر قرار می دهد.

خواص لعل رودولیت:

نوع رودولیت فعالیت بسیار مفیدی در رابطه با انرژی های چاکرای پایه، قلب و تاج و ترکیب آنها باهم دارد و حمایتی جسمانی، احساسی و روحی را انجام می دهد.
از این خواص لعل رودولیت در رابطه با تسکین دادن، درمان و شفای حوزه احساسی، آسان نمودن  مسیر ارتباط با درک درونی، هماهنگ شدن با قلب، درمان مسائل جسمانی که منشا زخم های احساسی دارند استفاده می شود.

خواص لعل گروسولار

از خواص سنگ گارنت های گروسولار جذب کنندگی لرزشی طبیعی عالی برای بیان داشتن فراوانی است و خواص سنگ لعل برای بهره گیری در تجارت و موفقیت بسیار مثمر ثمر می باشند. این نگین مربوط به اشتیاق و ذوق فردی می باشد و شخص را در یاری رساندن در موقعیت های متفاوت از جمله در جنبه های مثبت اقتصادی، خلاقیت، احساسی، هنرمندانه و همچنین سلامتی جسمانی تقویت و همراهی می نماید. البته اگر این سنگ را با مولداویت سبز ترکیب کنید و همراه داشته باشید به بالاترین آرزوهای دست نیافتی خواهید رسید.

garnet-ring1 لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان خواص لعل آندرادیت سیاه

درباره ی خواص لعل آندرادیت سیاه میتوان گفت سنگی محافظت کننده در مقابل انرژی های منفی است و به شخص در قدرت بخشیدن به اعتماد به نفس و افزایش اطمینان به وی بسیار موثر بوده وکارایی دارد. خواص سنگ لعل در رسیدن و استفاده از انرژی های بنیادین، قدرت های ارتعاشی، افزایش علوم دوران کهن و از دست رفته کمک می کند و فرد را یاری می رساند. این گوهر این توانایی را دارد برای روشن نمودن مشعل ارتعاش طبیعت و یادگیری دانش اسراری و ایجاد هماهنگی نیروهای بنیادی زمین برای شما راه گشا و مثمر ثمر باشد. اگر مایل هستید تا با مراقبه به درون ضمیر ناخودآگاه جمعی و حوزه مورفوژنتیک علوم ورود کنید خواص سنگ لعل آندرادیت سیاه بهترین گزینه در این رابطه می باشد.

مهم ترین خواص لعل آلماندین

نگین آلماندین نگینی مربوط به محافظت و ایمن نگه داشتن روان است و با تحریک انرژی های حیاتی پنهان بدن در رهایی بخشیدن از منفی ها، نگرانی و ترس فوبیا بسیار موثر می باشد. این نگین مربوط به دوران کهن تاریخ بشریت می باشد، دوره ای که مردم بسیار صمیمانه تر و بهتر با زمین که چاکرای ریشه است ارتباط داشتند. از دیدگاه جسمانی خواص لعل آلماندین قادر است اندام تناسلی را تقویت کند. همچنین در بهبودی و درمان جراحت، ارتباط شخص با طبیعت، افزایش انرژی و استقامت او نیز کاربرد دارد.

garnet-stone4 لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان

به طور کلی خواص لعل در زیر آمده است:

*افزایش دهنده اعتماد به نفس
*برطرف کننده ی سردرد
*درمان ناتوانی جنسی
*برای بیماری های قلبی مفید است و در تصفیه خون و فشار خون نقش موثری دارد
*مانع از انعقاد خون در عروق می شود
*از ابتلا به بیماری های ویروسی و واگیردار و خطرناک جلوگیری به عمل می آورد
*درمان و بهبود اختلالات قاعدگی و درمان سرطان از خواص سنگ لعل می باشد
*نشاط آور و نیروبخش است و شجاعت را زیاد می کند

12210-gem-stone-icon لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان  خواص لعل در منابع و باورهای کهن

در زمان های گذشته اعتقاد داشتند که گردنبند گارنت در شب قادر است ترس را از بین ببرد و یا کشیدن آن روی چشم موجب براقی و درخشش چشمان و تقویت بینایی می شود. در گذشته این نگین به عنوان یک جادو و سحر برای مسافران استفاده می شد. این نگین سنگ ماه تولد دی ماه می باشد. این سنگ به عنوان گوهری محافظت کننده در برابر هر گونه فاجعه و پیش آمدی است که مسافران ممکن است در پیش راه خود با آن رو به رو شوند. در گذشته بر این باور بودند که از خواص لعل این است  که فردی بیست جو از سنگ لعل با خود  به همراه داشته باشد از اتفاقات مخربی مانند لقوه و جذام و برص و صرع و قولنج ایمن باشد.

garnet-stone6 لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان

12210-gem-stone-icon لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان  تشخیص سنگ لعل اصل

برای تشخیص سنگ لعل اصل بایستی مقداری آشنایی با سنگ یاقوت داشته باشید. سنگ لعل برخلاف یاقوت دارای شفافیت بسیار بیشتری است. شفافیت و درخشش و نداشتن ترک در آن از روش های تشخیص سنگ لعل اصل می باشد. همینطور برای پی بردن به اصالت تراش یمنی نیز لازم است به اطراف و حاشیه کاملا گرد آن توجه داشت. اصولا سنگ تراشان اهل یمن به گرد تراشیدن نگین های معدنی و قیمتی شهرت دارند.

12210-gem-stone-icon لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان مهم ترین معادن در ایران و جهان

حداکثر میزان ذخایر سنگ لعل در کشورهای آمریکا، هند، چین و استرالیا می باشد. یکی از بزرگترین گوهر های  یافت شده در جهان در کشور نروژ می باشد که ۳۵۰۰۰ کیلوگرم وزن و ۲٫۳ متر ارتفاع دارد. در سال ۲۰۰۹ نیز یک بلور بسیار خاص و منحصر به فرد و همینطور شاید بزرگترین نگین ساووریت به وزن ۳۲۵٫۱۴ قیراط با رنگی مرغوب در منطقه ای در شرق آفریقا یافت شد. در کشور ما ایران پتانسیل بسیار بالایی از این نگین ارزشمند وجود دارد که آن را می توان غالبا در اسکارن، گرانیت، پگماتیت، شیست و هورنفلس مشاهده کرد و از گونه گروسولار، اسپسارتین، آلماندین و آندرادیت می باشند.

garnet-stone3 لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان

از برجسته ترین قسمت های دارای ذخایر آن در کشور می توان به بابانظر تکاب، کوه گبری در رفسنجان، آذربایجان، باغ برج در کرمان، خراسان، همدان و مناطق مختلف دیگری اشاره نمود. پس به عبارتی اگر اکتشاف اصولی و مدیریت استخراج صحیحی صورت پذیرد می تواند موجب اشتغال و سودآوری بالایی در کشور گردد. در کشور افغانستان معدن یاقوت که به لعل بدخشان افغانستان شهرت دارد و از سال‌ های گذشته تا به حال به شهرت رسیده، در منطقه غران ولسوالی اشکاشم ولایت بدخشان قرار گرفته است. سنگ لعل بدخشان افغانستان از جمله گونه گارنت می باشد. سال‌‌های قبل سنگ های معدن ولایت بدخشان، به وسیله چکش و کلنگ استخراج می‌شد و امروزه نیز این معدن، به صورت رسمی و غیررسمی مورد استفاده و بهره برداری قرار می‌گیرد.

12210-gem-stone-icon لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان وضعیت قیمت سنگ لعل در بازار

-سنگ-لعل-بدخشان-اصل لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان

قیمت سنگ لعل بدخشان در جهان رو به افزایش است. با توجه به ویژگی های این سنگ و کمیاب بودن آن ذخایر این گوهر در جهان بسیار محدود است و این سنگ معمولا در سایز های کوچک قابل مشاهده است. اما گونه هایی با اندازه و وزن بیشتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و یکی از عوامل افزایش قیمت سنگ لعل بدخشان می باشند. انواع کمیاب این گوهر با رنگ خاص و سایز بزرگ بسیار ارزشمند است و تا قیمت ده هزار دلار برای هر قیراط نیز معامله می شوند. بطور معمول شفافیت بیشتر و کیفیت و رنگ خاص باعث افزایش قیمت سنگ لعل بدخشان و بطور کل انواع دیگر این سنگ می شود.

12210-gem-stone-icon لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان  جایگاه آن در ادبیات فارسی

garnet-stone2 لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان

شاعران همیشه در تلاش بودند تا با شناخت سنگ ها و خصوصیات و ویژگی هایشان، از آن ها برای پیرایش اشعار خود بهره ببرند. در میان شاعران از همه بیشتر نظامی به تعداد ۱۸۶ مرتبه از واژه سنگ لعل در شعرهای خود بهره برده است. او این نگین را غالبا در معنای حقیقی خود استفاده کرده، یا آن را به خورشید، لب، می، چشم، تن، اشک و صورت تشبیه می کند. نظامی در این بیت از شعر خود، انجام دادن کار سخت و طاقت فرسا را به مراحل سخت و فشرده تشکیل شدن این سنگ تشبیه کرده است.

هر که ز آموختن ندارد ننگ دُر برآرد ز آب و لعل از سنگ

در زمان های قدیم بر این باور بودند که اگر این گوهر را در مدت زمانی بسیار طولانی در خون جگر بگذارند، رنگ آن کیفیت بهتری پیدا کرده و همینطور موجب آبدار شدن و طراوت بخشیدن مجدد به آن می شود. حافظ در این باره چنین گفته است :

جای آن است که خون موج زند در دل لعل / زین تغابن که خزف می شکند بازارش

ابوریحان بیرونی نیز در یکی از نوشته های خود در کتاب “الجماهر فی معرفه الجواهر” و عبدالله کاشانی در کتاب “عرایس الجواهر” پیرامون خواص لعل نوشتند که در برابر آتش مقاومت زیادی دارد و اگر در آتش و حرارت گذاشته شوند به رنگ سفید در آمده و هنگامی که به ندرت سرد شود به رنگ اصلی خود باز می گردد. همچنین نظامی در شعرش آورده :

زتابنده یاقوت و رخشنده لعل خرامنده را آتشین گشت نعل

محصولات مرتبط

انگشتر گارنت الماس تراش نقره مردانه طرح فربد

۶۱۹,۰۰۰ تومان

انگشتر گارنت نقره مردانه طرح دور طلایی کسرا

۸۹۷,۰۰۰ تومان

انگشتر نقره زنانه طرح لامیا با سنگ گارنت الماس تراش

۳۱۴,۰۰۰ تومان

گردنبند گارنت الماس تراش نقره زنانه طرح ژیلا

۲۴۹,۰۰۰ تومان

انگشتر نقره مردانه طرح فرینام با سنگ گارنت الماس تراش

۵۶۷,۰۰۰ تومان

انگشتر گارنت اصل نقره زنانه طرح غنچه

۲۹۳,۰۰۰ تومان

انگشتر نقره زنانه چندنگین اصل طرح شمیلا

۴۱۵,۰۰۰ تومان

انگشتر گارنت نقره زنانه طرح کاملیا

۳۸۳,۰۰۰ تومان

انگشتر گارنت الماس تراش اصل نقره زنانه طرح کلارا

۲۸۹,۰۰۰ تومان

نیم ست گارنت الماس تراش نقره زنانه طرح ماهدل

۱,۱۰۵,۰۰۰ تومان

انگشتر نقره مردانه طرح دور طلایی یا علی با سنگ گارنت الماس تراش

۵۲۷,۰۰۰ تومان

گردنبند گارنت الماس تراش نقره زنانه طرح ژاله

۲۳۷,۰۰۰ تومان
به این صفحه امتیاز دهید. از شما سپاسگذاریم

27 دیدگاه در “لعل و همه چیز درباره آن + خواص لعل + بررسی کامل سنگ لعل بدخشان

 1. هادی همتی گفت:

  سلام من چند تا لعل راف کوچک دارم خرید دارید من کارم اینه و میشناسم اصله یکی بزرگم دارم احتمالا اسپینل باشه

 2. ناشناس گفت:

  سلام ببخشید من یاقوت سرخ دارم با لعل بنفش از کجا بدونم که اصلی هست یانه

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بایستی حضورا به یک کارشناس مراجعه یا از ازمایشگاه گوهرشناسی کمک بگیرید.

 3. حامد گفت:

  یه نگین لعل زیتونی افغانی دارم خیلی قشنگ

 4. مریم گفت:

  سلام سنگ به اندازه تخم کبک ، سفید مایل به آبی باسختی ۹٫۲ کسی خریداره جواب بده .

  1. ناشناس گفت:

   سلام خریدارم

 5. مسلم زنگنه گفت:

  سلام من در انگشتر فروشی دیدم که نگین انگشتر میگفت سنگش لعل سنتانتیک هست و مثل یاقوت کبود بود رنگش حالت آبی پررنگ بود. آیا واقعا سنگ لعل بوده؟ سنگ لعل سنتانتیک کبود یا آبی وجود داره؟ لطفا راهنماییم کنین

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بله لعل سنتاتیک آبی وجود دارد.

   1. راهنما گفت:

    سلام از کجا باید متوجه بشیم سنگ اصل هستش

   2. شرف آنلاین گفت:

    مقاله رو مطالعه بفرمایید.

 6. Abdulsalaam گفت:

  سلام من سنگه ها لعل پیازی رو به مقدار چند کیلو دارم میخوام بفروشم اگر خریدار بودین شماره وات من [censored]

  1. ناشناس گفت:

   سلام [censored] شماره من است بخاطر سنگ لعل پیازی گفتین چند قیمت

 7. سیما گفت:

  سلام بسیار خوب بود خوندم شما فروش حضوری هم دارید یانه فقط آنلاین

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   بله فروش حضوری هم داریم. ادرس فروشگاه در انتهای صفحه و بخش تماس با ما موجود است. در خدمتتون هستیم.

 8. ظیغمی گفت:

  سلام
  من یک لعل اصلی میخوام که تقریبا اندازه یک مکعب نیم سانتی باشه چه جور میتونم این سنگ رو داشته باشم

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   لطفا با بخش پشتیبانی آنلاین در ارتباط باشید تا راهنمایی انجام شود.

  2. ناشناس گفت:

   سلام من یک انگشتر لعل بدخشان دارم هرکی خواست با این شماره زنگ بزنه [censored]

   1. ع گفت:

    سلام یک عدد سنگ لعل پیازی به اندازه انجیر برای فروش بیشترین قیمت پیشنهادی .

 9. تهمینه آبیاری گفت:

  سلام من از دوستانم شنیدم این سنگ برای بیماری خانم ها موثر راسته یانه؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام و احترام
   در منابعی که ما در دسترس داریم اینچنین خاصیتی برای لعل ذکر نشده است.

  2. محمد گفت:

   من مقدار زیادی سنگ لعل بدخشان راف و چند مدل دیگه سنگ قیمتی دارم اگر کسی مایل ب خرید هست در خدمتم

   1. امیرحسین گفت:

    سلام این شماره من است عکس سنگ ها تون رو برام ارسال کنید لطفا میخوام بینمشون

 10. ثریاشاهوردی گفت:

  من یک دونه از تهران گرفتم متاسفانه بعد از گذشت چند سال ترک برداشت علتشم نمیدونم چرا

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   هرسنگی براثر ضربه ممکن است ترک برداشته و در دراز مدت متاسفانه دچار شکست شود.

 11. یلدا1991 گفت:

  من میخوام سنگ خامشو داشته باشم.چطوری باید سفارشمو ثبت کنم
  چه قیمت هستن؟

  1. شرف آنلاین گفت:

   باسلام
   بستگی به رنگ، اندازه و … داره لطفا با بخش پشتیبانی آنلاین سایت در ارتباط باشید تا همکاران مون راهنمایی تون کنند.

   1. ناشناس گفت:

    سلام من یه سنگ گرد سفید پیدا کردم . فکر کنم اهکی باشه شکستمش داخلش یه سنگ شفاف و خیلی محکم هست که دودی رنگه مثل لعل هس ایا شما خرید دارید ؟

نظر دهید؛ در کمتر از چند ساعت پاسخ می دهیم.

پر کردن بخش 'ایمیل' اختیاری است.